רפורמת הדומיינים בעברית

אחרי חודשים רבים של תכנונים ביום ראשון ה־26/12/2010 זה קורה. החל מיום ראשון בשעה 14:00 בצהריים ניתן לרכוש ולהשתמש בשמות מתחם שכוללים תווים בעברית תחת הסיומת של ישראל. בשלב זה רק co.il ו־org.il כוללים יכולת שימוש בתווים בעברית, אבל אני מניח שלא רחוק היום שעוד מספר סיומות רמה שנייה יצטרפו (net.il, gov.il, idf.il, muni.il, ac.il ו־k12.il), ובעתיד ייתכן ותצורף סיומת רמה עליונה נוספת עבור ישראל בתווים עבריים.

לא, אני לא חושב שמדובר במהפכה. למעשה אפילו רחוק מזה – אני, למשל, טרם רכשתי לעצמי שם מתחם בעברית וגם אין לי תכנונים לעשות זאת בזמן הקרוב. בעוד ששם מתחם המורכב מתווים עבריים נחשב לידידותי יותר לגולש העברי, הוא הופך להיות בלתי נגיש לאדם שאינו בקיא בשפה העברית, כך שאותו האדם לא יוכל לדעת לאן מובילה כתובת האתר לפני שהוא יגיע אליו.

להערכתי שמות המתחם העבריים ישמשו בשלב הראשון שני סוגים של גופים – אלו שפונים לקהל שאינו בהכרח בקיא באיות והקלדה של כתובות באנגלית, ואלו שמיועדים למטרת אופטימיזצית מנועי חיפוש (SEO). להערכתי לפחות בהתחלה נראה הרבה יותר אתרי SEO שעושים שימוש בשמות מתחם בעברית, ורק מעטים יהיו האתרים הליגיטמיים עם כתובות אלו. אני אשמח מאד אם יתברר שאני טועה בהערכה זו.

כמה זה יעלה לנו?
למרות שאין הבדל משמעותי בין צורת הרישום של שמות מתחם בעברית לבין שמות מתחם רגילים, ועל אף העובדה שרבים מבין אלו שירכשו שמות מתחם בעברית ישתמשו בהם בתור כתובת משנית במקביל לכתובת הרגילה, מחירם של שמות מתחם בעברית עולים יותר מהכתובות הרגילות.

שם הרשם מחיר שם מתחם ישראלי רגיל מחיר שם מתחם ישראלי המורכב מתווים בעברית הערות
פליגון 80 ש"ח לשנה כולל מע"מ 115 ש"ח לשנה כולל מע"מ
אינטרספייס 79 ש"ח לשנה כולל מע"מ 119 ש"ח לשנה כולל מע"מ מחצית מהסכום (60 ש"ח) לא יוחזר אם כתובת המתחם לא תאושר
דומיין דה נט 82.99 ש"ח לשנה כולל מע"מ 299 ש"ח לשנה כולל מע"מ
 • דמי רישום בסך 50 ש"ח לא יוחזרו גם אם שם המתחם לא ירשם בפועל.
 • זהירות! דומיין דה נט ממשיכים עם תרמית שמות מתחם בעברית מלאה.
LiveDNS 80 ש"ח כולל מע"מ נראה כי אין שום אפשרות לרכוש דרכם שמות מתחם בעברית.
Galcomm 79.15 ש"ח כולל מע"מ 350 ש"ח לשנה כולל מע"מ מקדמה בסך 10 ש"ח לרישום כל כתובת.

חשוב לציין – המחירים המצויינים להעיל מתייחסים לשלב הרישום המוקדם של שמות מתחם בעברית. ככל הנראה המחירים יצנחו משמעותית לאחר שיתאפשר רישום בצורה הרגילה. מחירים אלו מיועדים לאנשים שמוכנים להשקיע סכום גבוה על כל כתובת שתרשם.

איגוד האינטרנט מפלה דוברי שפות אחרות

איגוד האינטרנט הישראלי הוא גוף ששם לעצמו למטרה לצמצם את הפער הדיגיטלי, ומבצע רבות בתחום למרות זאת, בכל הקשור לשמות מתחם, איגוד האינטרנט ראה לנכון לאפשר רישום של שמות מתחם הכוללים תווים באנגלית או בעברית בלבד, כאשר קבוצות באוכלוסיה שיהיו מעונינות לשלב תווים בשפות אחרות בכתובות האתרים שלהם ישארו מקופחים. הקבוצה הגדולה ביותר היא קבוצת דוברי הערבית; למרות היותה של השפה הערבית שפה רשמית במדינת ישראל, המחסום שהוצב על־ידי אנשי האיגוד גורם לכך שיתאפשר רישום של שמות מתחם המורכבים מתווים בעברית או באנגלית, אבל לא שתיהן יחדיו, ולא שפות אחרות שעשויות להתגלות כשימושיות עבור דוברי אותן שפות.

סיומת מתחם עברית? אולי בעתיד

בדף הרישום המוקדם של חברת "דומיין דה נט" נכתב כי מדובר בשמות מתחם שכוללים תווים בעברית וסיומת באנגלית והם אף מכנים את צורת הרישום הזו בתור "דומיין חצי חצי" ומציינים שהם מפעילים שירות נפרד המאפשר רישום של שמות מתחם בעברית מלאה. אני חושב שכתבתי מספיק על השירות "המופלא" הזה שדומיין דה נט מפעילה בעבר, ואם אינכם יודעים על מה מדובר אפשר פשוט להריץ חיפוש קצר, אבל בדבר אחד הם צודקים – הקלדת סיומת שם המתחם תדרוש שינוי שפת ההקלדה.

כאשר איגוד האינטרנט חשף את התכנית לאפשר רישום של שמות מתחם בעברית, נכתב גם על הקצאת סיומת בעברית למדינת ישראל, ככל הנראה תחת הסיומת ".ישראל". אלא שבשלב זה לא ידוע על מועד ההפעלה של סיומת חדשה, אם בכלל זה יצא לפועל.

עוד בשנת 2008 שלח האיגוד מסמך אל אנשי ICANN בדבר הקצאת סיומת מתחם ".ישראל" (xn--4dbrk0ce), ובו נאמר כי זמן ההקמה של התשתית הנדרשת לכך מבחינת האיגוד הוא שישה חודשים. אישור נוסף שאמור היה להגיע לאנשי ICANN מאת הממשלה המקומית מעולם לא הגיע, ולמעשה נראה כאילו הממשלה מנסה להלאים ולנכס לעצמה את רישום הדומיינים כמקור הכנסה נוסף, במקום להשאיר את הנושא בגוף ללא מטרת רווח שינהל את מרחב שמות המתחם של ישראל.

במקביל, במדינה קרה בצפון אירופה ישנם אנשים הפועלים למען סיומת מתחם משלהם המורכבת מתווים עבריים. המדינה היא שבדיה, והסיומת היא ".שוועדן" (שבדיה ביידיש). בשבדיה ישנם כ־20,000 יהודים מתוך כתשעה מליון אזרחים, וכ־3,000 דוברי יידיש. שפת היידיש הוכרה בשבדיה בתור "שפת מיעוטים היסטורית", ומתברר ששם הממשלה דואגת לסיומת מתחם למיעוטים יותר מאשר מדינת ישראל עצמה!

עוד על רישום שמות מתחם בעברית ניתן לקרוא בבלוג של אלעד זלומונס, שבהזדמנות זאת נברך אותו כולנו על היבחרותו לוועד איגוד האינטרנט.

16 תגובות בנושא “רפורמת הדומיינים בעברית”

 1. כרגע אין שום חידוש ברישום. כתובות בעברית זמינות בסיומות בינלאומיות כבר זמן מה ועכשיו רק הוסיפו את הסיומות של ישראל.
  ומתי פיירפוקס יוכל להציג כתובות בעברית כראוי ולא ימיר אותן לקידוד מוזר?

  1. כתובות בעברית זמינות במספר סיומות מתחם, בניהן גם ‎.com. במספר סיומות, לרבות זו שצוינה מעלה אין אפשרות להציג מלל עברי מאחר שאין מפרט מסודר כיצד מנהלי הרישום דואגים למנוע מקרים של זיוף כתובות באמצעות שימוש בתווים דומים. תחת הסיומת ‎.il יוצגו הכתובות כראוי כי איגוד האינטרנט דאג להגדיר מראש את התווים המותרים ברישום הכתובת. למעשה, Firefox 4 Beta כבר תומך בתצוגת שמות מתחם בעברית תחת הסיומת ‎.il כבר כחודשיים.

 2. בקשר לשמות דומיין בעברית. האם מנוע החיפוש גוגל קולט אותם?.
  האם מנקודת מבט של קידום אתרים, כדאי בכלל להשתמש בדומיין בעברית?

  1. אין לי מידע לגבי גוגל, וככל הנראה נוכל לדעת איך הוא מתמודד עם שמות מתחם אלו רק זמן מה לאחר ההפעלה של שמות מתחם אלו.

   לגבי SEO, הדעות חלוקות. מצד אחד שם המתחם מקבל ניקוד גבוהה במנועי החיפוש כי הוא בולט יותר מפרטים אחרים באתר, ומצד שני צריך לזכור כי גוגל לא אוהב מהלכי קידום אתרים, ומתעדף אתרים שהתקדמו בתוצאות בצורה רגילה בתוצאות.

   אגב, לכתוב תגובות בבלוגים תחת שם העסק וקישור לאתר העסק הוא בהחלט לא דבר שיעזור לקדם את האתר, חוץ מלהרגיז את בעלי הבלוג שמתקשים לדעת עם מי הם מדברים. במיוחד כאשר התגובה לא מייצגת את העסק אלא את האדם שפרסם את התגובה…

  1. שים לב שבנתיים המחירים ירדו עד ל־69 שקלים. אני מעריך שהמחיר יתאזן תוך מספר ימים בסביבות ה־80 שקלים אצל כל הרשמים (למעט הרשמים הבינלאומיים אותם השמטתי מראש מהטבלה).

  1. שם מתחם ישראלי זה דבר טוב וחשוב, אבל יש לזכור שהוא עולה יותר מכפול ממחירו של שם מתחם עולמי (למשל זה של אתר זה. לארה"ב יש סיומת משלה, ‎.us), וגם שעבור עסקים מסויימים משמעות הדבר היא להגדיר מראש את קהל היעד שלהם. לגבי שמות מתחם בעברית, יש להוסיף לכך את העובדה שאדם שאינו דובר עברית לא יוכל להבין את משמעות כתובת האתר שלך, וגם שייתכן מצב בו הוא ידרש להקליד את כתובת האתר וא יוכל לעשות זאת כי הוא אינו מצוייד בפריסת מקשים מתאימה.

השאר תגובה