איך נוקיה ויתרה עלי כלקוח

בימים האחרונים התבשרנו שחברת נוקיה נקלעה לקשיים. זה התחיל במנהל אמריקאי שהחליט לקרב אליו את מטה החברה ובכך אולי לפגוע בכלכלה של מדינה שלמה, עד ההחלטה התמוהה של נוקיה לזרוק לפח את כל הפיתוחים החדשים שלהם ולשלב ידיים עם חברת מיקרוסופט ומערכת ההפעלה לסמארטפונים מתוצרתה.

בשנים האחרונות נוקיה החלו להשקיע בחיסולה של מערכת ההפעלה המסורתית שלהם "סימביאן". בערוב ימיה של סימביאן החלו נוקיה לפתח מערכת הפעלה חדשה לסמארטפונים מתוצרתה בשם Maemo, ובהמשך מאמצי הפיתוח התחברו עם אלו של אינטל (Moblin) ושתי המערכות שולבו לתוך Meego. מיותר לציין שכל שלושת ההפצות הללו הן בעיקר הפצות לינוקס, וכל מכשיר שישתמש במערכות אלו הוא בעיקר מחשב עם יכולות סלולר.

בנתיים, בזמן שנוקיה עוסקת בפיתוח מערכות ומכשירים מתקדמים, היא חטאה בשאננות, ואיבדה את תואר המגניבות לטובת חברת אפל שהחלה לייצר מכשירים שהם לא פחות מיצירת אומנות, וגוגל שיום בהיר אחד בישרה לעולם שיש לה מערכת הפעלה משלה לתחום הסלולר (וכדי שיהיה ברור, למרות שאנדרואיד היא מערכת הפעלה מבוססת קוד פתוח, היא מוגבלת משהו לעומת הפצת לינוקס שלמה בסלולר).

בזמן שנוקיה ממשיכה לשדר "עסקים כרגיל" ושני מכשירים חדשים שלה אפילו הגיעו לארץ בימים האחרונים (Nokia C7 ו־Nokia N8), ברור שאלו עדיין מכשירי ביניים שמבוססים על מערכת הפעלה שתיעלם לחלוטין מהשוק תוך מספר שנים, ולמרות ההבטחות של נוקיה לגבי Nokia N9 כנראה שלא נראה בזמן הקרוב את מערכת Meego בטלפונים הנמכרים ביותר, ובמקום זאת נראה את מערכת ההפעלה Windows Phone של חברת מיקרוסופט במכשירים של חברת נוקיה. יש סיבה לכך שמכשירים שמריצים Windows Phone ו־Windows Mobile נמכרים רק בכמויות קטנות – הציבור לא אהב אותם. נוקיה, במקום להמשיך בכיוון שהם חתרו בו ולצאת עם מערכת ההפעלה האידיאלית לאנשים טכנולוגים או לקפל את הזנב שלהם וללכת עם העדר ומערכת הפעלה שמשמשת גם יצרנים אחרים, בחרו נוקיה ללכת בדרך חדשה, ולקדם שיווק מכשירים עם מערכת הפעלה שהוגדרה בעצמה ככשלון.

נוקיה, אתם בישרתם מבחינתי את הפיכת שוק הסלולר בארץ לחופשי. המכשירים שלכם שלטו בשוק במשך למעלה מ־15 שנה. כאשר סלקום נכנסו לשוק מכשירים של חברת נוקיה היו אלו שבישרו את המהפכה והפכו לפופולריים באופן מהיר. כאשר אורנג' הגיעו מספר שנים מאוחר יותר שוב פעם מכשירי הדגל היו של חברת נוקיה. במשך שנים מכשירים של חברת נוקיה היו מכשירים מתקדמים ומובילים, וזכו להמלצות חמות מהצרכנים כמו גם מהמומחים בתחום. כנראה עכשיו נוקיה יצטרכו להמציא את עצמם מחדש.

שלום נוקיה, היה נעים לי ונחמד להשתמש במכשירים מתוצרתיכם. מכשירים שלכם היו תמיד דוגמה ומופת לדרך בה מכשירי סלולר צריכים להיראות ולתפקד, אבל עכשיו אתם כבר לא. מכשיר הסלולר שנמצא פה לצידי הוא מתוצרתכם, ולמרות שהוא בשלבי גסיסה וככל הנראה יתפגר בקרוב, במכשיר הסלולרי הבא שלי כנראה לא יופיע הלוגו של חברת Nokia, והוא כנראה כבר לא ישמיע את הצלילים שכל־כך מאפיינים מכשירים של נוקיה (מנגינת ההדלקה, קבלת ההודעות וגם הצילצול המפורסם). המכשיר הבא שלי כנראה יהיה מכשיר עם מערכת הפעלה אנדרואיד, שאמנם יש לה את החסרונות שלה אבל לפחות אדע כי יש קהילת משתמשים גדולה במערכת ושהיא לא תיעלם זמן קצר אחרי הרכישה שאבצע.

19 תגובות בנושא “איך נוקיה ויתרה עלי כלקוח”

 1. אני חושב שהגזמת טיפה. נוקיה די נפלו עם הסימביאן כבר כמה שנים אחורה. אני אישית הייתי מאושר שנים עם 6230i כי כל פעם שהגיע משהו חדש, מאז 6280 מלא הבאגים ועד E72, לא מצאתי את עצמי מסתדר עם סיסטם 40, 60 ושלל גרסאותיהם. עדיין, זה היה הרע במיעוטו עד שהגיעו אייפון ואנדרואיד והראו לה מאיפה המארטפון צריך להשתין. הסיבות להמשיך להצביע נוקיה הלכו והתמעטו עם השנים והסתמכו יותר על אמינות מאשר שימושיות. אני גם מאוד אוהב את ה- N900 שלי, אבל אני אומר לך "עם יד על הלב" שהוא לא טלפון מוצלח. הוא טאבלט שיודע להתחפש לפעמים לטלפון ובזה הוא מספק אותי, אבל אין לנוקיה כבר שנים חווית משתמש מתקנת, אז גם לא ציפיתי.

  מצד שני, החבירה למיקיסופט והנטישה של מיגו הן הבטחה לעתיד ללא שיפור בנושא חוויית המשתמש, והם לא ויתרו רק על הבכורה אלא גם על הבלעדיות.

  אני מקווה שיצרנים אחרים עוד יוציאו טלפון מיגו בצורה כזו או אחרת, או מערכת פתוחה אחרת. אני את החומרה שלי אקנה מהיצרן שייתן לי אותה פתוחה ועם זכויות בחירה. אפל ומוטורולה אינן אופציות, כנראה גם נוקיה לא תהיה, אבל יש אחרים…

 2. לטעמי נוקיה יצגו תמיד את השמרנות, ותכונות חדשות תמיד הגיעו אחרונות למכשירים שלהם. זה אולי תרם מאוד לתדמית היציבות, ועזר למכירות בשוק העסקי, אבל כחובב טכנולוגיה הם לא ממש משכו אותי. שים לב מתי הם התחילו לשלב מסכים צבעוניים, ומתי התחילו לכלול Bluetooth (שעדיין חסר תכונות מתקדמות שקיימות אצל המתחרים).
  אז אותה שמרנות שעזרה להם בעבר התחילה להתנקם בהם כשהשוק עבר מהפך מואץ לסמארטפונים עם מסך מגע. נוקיה נשארו מאחור והפכו, בעצם, לסמל המכשירים "הישנים". אולי, בעצם, נוקיה ומיקרוסופט מתאימות זו לזו ככפפה ליד.
  אני אישית עברתי לאחרונה לאנדרואיד הזה. אין כמו להריץ shell על הטלפון…

  1. אני לא לחלוטין מסכים איתך. בעבר נוקיה היו הראשונים להציע חידושים, במיוחד בארץ לאור היבוא הדל של מבחר מכשירים רחב (אני חושב שבשנים האחרונות גדל משמעותית המבחר). נוקיה היו הראשונים שראינו במכשירים מתוצרתם יכולות של שליחת הודעות, צילצולים מותאמים אישית (שהיית יכול לשלוח ב־SMS למכשיר…) וכדומה. איפשהו במהלך העשור הראשון של המאה ה־21 הם איבדו את ההובלה הטכנולוגית ונשארו רק עם מכשירים טובים ויציבים, למרות שגם כאן יש לי הסגות כגון איכות התרגום הגרועה שהם עשו למכשיר הנוכחי שלי.

   לדעתי אנדרואיד יצר מהפכה גדולה אפילו מזו של מכשירי אייפון – לראשונה הצרכן יכול לקנות מכשיר ולדעת מראש שקיימים עבורו אלפי יישומים שרק מחכים שהוא יתקין אותם, בלי שליטה מרכזית של חברה מפוקפקת.

   לגבי אנדרואיד, גם אני שוקל לעבור לפלטפורמה הזו, אבל אני מתלבט לגבי מכשיר אמין שגם יהיה מתקדם בחזית הטכנולוגית. אני רוצה טלפון שיוכל לשמש גם כמחשב קטן, לפחות עד שאני אשתכנע לרכוש גם נטבוק. יש סיבה לכך שבחרת לרכוש מכשיר שנחשב יחסית מיושן ומריץ גרסה ישנה של אנדרואיד (האם שדרוג המערכת לא פוגע בתמיכה בעברית?).

   אגב, האתר שלי זיהה אותך בתור ספאמר. אני ממליץ שתבדוק זאת.

   1. אני ספאמר ידוע. לא יודע איך ומה זיהה אותי כספאמר, אבל כשאני מגיב באתרים שמשתמשים באקיזמט, בדרך כלל אין לי בעיה.
    המכשיר שלי לא כל כך מיושן, הוא מריץ אנדרואיד 2.1 כיום. הבעיה היא תהליך העדכון של סוני אריקסון, שמעדיפים לשחרר עידכונים באיחור רב, על פני שחרור מוקדם והתעסקות עם תיקוני באגים. יש לזה יתרונות וחסרונות.
    אבל היתרון העיקרי מבחינתי הוא מה שסוני אריקסון מביאים שאחרים לא. חוץ מחומרה ברמה גבוהה (ומצלמה מהטובות בשוק), יש להם שיפורי ממשק שאין לאחרים, במיוחד כמה פתרונות מקוריים לשליטה באנדרואיד עם מסך כל כך קטן.
    זה נכון שיש למסך גדול יתרונות, אבל אני מעדיף טלפון שנכנס לכיס. הוא גם הרבה פחות שביר ככה. ואגב, בימים האחרונים הוכרז דגם Xperia Pro שהוא אנדרואיד בגודל מלא (4.3 אינץ') עם מקלדת נשלפת.

 3. איך אנדרואיד "מוגבלת משהו" יחסית להפצת לינוקס מלאה? אנשים תמיד אומרים את זה אבל אני מתקשה להבין. זה לא שאני באמת רוצה להריץ גימפ או בלנדר על הטלפון שלי. והיכולות של שרת X גם דיי מיותרות כאן.
  הטלפון שלי צריך בראש ובראשונה לאפשר לי מה שאני רגיל לעשות עם הסלולרי שלי. מעבר לכך , אם יש לו מאות אלפי אפליקציות, אפשרות להפוך לנקודת רשת אלחוטית ,קהילה פעילה שמפתחת רומים, בוט לואודר שנפתח בלחיצת כפתור, גורם לבעלי אייפון לקנא, וכלי פיתוח חופשיים ובחינם אז זה אכן יותר נחמד. 

  דבר אחד שנורא מעיק הוא שהמון אפליקציות חינמיות הן רוגלות ואין פיקוח על המארקט כמו באפל. שמעתי שאמזון הולכת לפתוח מארקט משלה עם פיקוח הדוק יותר. יש גם כמה אפליקציות קוד פתוח ואף חופשיות, חבל שאין מקור יחיד שמרכז אותן.

  תגובה זו נכתבה מהנקסוס1 שלי בעודי שוכב חולה במיטה.

  1. קודם כל, תהיה בריא. זה הכי חשוב.

   אני משתמש במחשב כף יד בשביל לקרוא דואר אלקטרוני מהמיטה, ומבחינתי סמארטפון הוא קודם כל מחשב ורק אחר־כך טלפון סלולרי, ואם חברה מייצרת סמארטפון עם מערכת הפעלה מוגבלת, לדעתי מדובר במכשיר נחות יותר ממכשיר אחר.

   לגבי טענתך שיש הרבה רוגלות בין התוכנות לאנדרואיד, אתה קצת מדאיג אותי. אם זה אכן כך המצב, מי מפקח על זה? איך בדיוק משתמשי אנדרואיד לומדים מאיזה תוכנות עדיף להתרחק?

 4. שאלה טובה. יש מנגנון שעוזר למזער נזקים , לפני התקנת אפליקציה האנדרואיד מזהיר אותך ומציג רשימת הרשאות שהאפליקציה דורשת. אם אתה רואה ברשימה משהו לא הגיוני, כמו ערכת נושא שמבקשת גישה לאנשי הקשר אז לא כדאי להתקין.בנוסף, יש לגוגל מנגנון סימון ספאם ואפליקציות לא נאותות אבל אני בטוח שכמה עברו את המחסום הזה בהתחזות למשהו אחר. יש אפליקציות מוכרות מחברות גדולות שעליהן כנראה שאפשר לסמוך. למשל adobe , ולבסוף יש אפליקציות קוד פתוח שניתן להוריד מהמארקט או ישירות מעמוד הבית שלהן, למשל פרוזן באבל שמותקן אצלי.

  גם באייפון. זה קורה מסתבר. פורסם לפני כחודש שגם אפליקציות מאוד פופולריות כמו אנגרי בירדס מרגלות אחר המשתמשים. בקיצור, המצב מאוד דומה למה שקורה עם פייסבוק, אנשים לא ממש מבינים את מושג הפרטיות.

 5. אני מגדיר את עצמי כחובב טכנולוגיה עד שזה מגיע לפלאפונים.
  אני לא רואה סיבה להשקיע יותר מכמה מאות שקלים בודדים במכשיר טלפון סתם בשביל שאני אוכל לקרוא בו מיילים או לשחק במשחקים המפגרים באייפון…
  מיילים אני לא מסוגל לכתוב או לקרוא במסך הקטן הזה גם ככה, אז מה הטעם?

  ובלי קשר אני עם לפטופ רוב היום או מחשב נייח בשאר היום, באמת שאני לא רואה טעם בזה.

  כרגע נהנה ממכשיר לא חדיש אבל אמין מבית נוקיה, רוב הסיכויים שגם המכשיר הבא יהיה מאותו המותג.

  והכי חשוב, אני שמח שעל זה אנחנו מתלוננים כי זה אומר שאין משהו יותר גרוע להתלונן עליו 🙂

  1. השאלה היא אם אתה מחפש מכשיר טלפון או מחשב שהוא גם טלפון. אם אתה מחפש טלפון וטלפון בלבד, אין שום סיבה שלא לרכוש טלפון בסיסי גם ב־"הום סנטר". אם אתה מחפש משהו קצת מעבר לכך (קישוריות bluethooth, אינטרנט אלחוטי, GPS, מעבד חזק וכו') – אין מנוס מהשקעה גדולה יותר במכשיר.

   לפטופ זה דבר מצויין, וגם נטבוק אם יש. אבל אני מניח שתסכים איתי שיש דברים שמכשיר קטן יעשה טוב יותר. הניידות של סמארטפון נוחה יותר, ואני לא חושב שיהיה לך נוח לעשות כל פעולה במחשב גדול ומסורבל.

  1. לישראלים יש דרישות מיוחדות כמו תמיכה ב־RTL ופריסת מקשים בעברית, מה שמעכב כניסת יצרנים נוספים לשוק. כפי שקרה עם מכשירים מתקדמים בעבר, הקהל הטכנולוגי מהווה "מאמץ מוקדם" של מכשירים מתקדמים, ובהמשך המכשירים הופכים להיות נפוצים בציבור הרחב.

   אם המשתמשים הטכנולוגיים בארץ ובעולם אומרים שהתוצרת שלך גרוע, וברצונך להישאר בתודעה של הציבור, כדאי מאד להתחיל לחשוב איך משנים כיוון כדי לזכות חזרה באהדה שלהם.

 6. דווקא יש לי תחושה שה- WP7 יעשה טוב לנוקיה וטוב ל- WP7.
  על פי אתרי בדיקות זו למעשה מערכת הפעלה אולי המוצלחת מכולן לטלפונים, מיקרוסופט בהחלט עשו עבודה טובה.

  עם דחיפה מיצרן גדול אולי זה באמת יהפוך לשוק של 3 (5 אם סופרים את המערכת של HP ו- RIM, למרות שלדעתי הן לא יחזיקו).

 7. תגידו אני היחידי שקניתי מכשיר של נוקיה חייבו אותי בחבילת גלישה???
  בכל מקרה אחרי חצי שנה ששילמתי כמה פריאר על כלום פניתי לסלצ'ק וקיבלתי זיכוי על החבילה הזאת

השאר תגובה