על מפגש מוזילה פסח 2011

ביום חמישי האחרון קיימנו את המפגש המדובר לרגל הוצאת הגרסה החדשה של פיירפוקס. המפגש התקיים במתחם האב בתל אביב, ואנקדוטה משעשעת היא שבמקביל מתקיימים אירועים דומים ברחבי העולם ומתוכם לפחות אחד התקיים בהאב אחר בלונדון. ההבדל הבולט ביותר בין האירוע של הבריטים לזה שלנו הוא שהם זכו בביקור של מיצ'ל בייקר ואנחנו בסיימון (סיימון, בפעם הבאה שזה קורה אנחנו שולחים אותך ללונדון תמורת ביקור של מיצ'ל בארץ. הולך?).

למרות כמות הנרשמים, בערך מחצית מהם לא טרחו להופיע, ומאלו שכן השתתפו באירוע היו מספר מתעכבים שגרמו לעיכוב בלו"ז או להפרעה למציג (כן, אמיר, אני מסתכל עליך!).

את ההרצאה שלי העברתי ראשונה. די הגיוני שהיא תהיה ראשונה כי היא הייתה זו שהביאה איתה את החדשות האחרונות ממוזילה (ארורה, פיירפוקס 4, סטטיסטיקה וכו'), אבל אולי היה עדיף לפצל אותה לשתי מצגות נפרדות כדי להוריד מהעומס. תוכן המצגת זמין כאן.

לאחר מכן עמיעד השתלט על הזירה עם תצוגה מעשית של כלי התרגום של פיירפוקס. קצת חבל שנאלצנו לקצר את ההרצאה כדי לעמוד בזמנים, ואני מקווה מאד שתהיה לנו הזדמנות בעתיד להעביר את הנושאים שעמיעד לא הגיע אליהם.

בהמשך דיבר עו"ד קלינגר עם מצגת מסחררת משהו על מנגנונים למניעת מעקב ופרטיות הגולש. לטענתו שימוש בטכניקות אלו משפר את הפרטיות, אבל אני חושב שזה רק עניין של זמן עד שהגופים שמעוניינים לבצע את המעקב יפתחו מנגנונים חדשים שמונעים מהמשתמשים לחסום אותם, למשל זיהוי משתמשים לפי כתובת IP שיכול לתת זיהוי משתמש בסבירות די גבוהה, ולכן צריכים לפעול יותר בכיוון של החקיקה כדי לוודע שאותן חברות אכן מכבדות את x-do-not-track ויוזמות דומות.

הדובר האחרון היה אלעד עם מצגת מאלפת על HTML5 ו־CSS3. אני מוכרח לציין שאלעד הפתיע אותי לטובה. זה לא שחלילה זילזלתי בו בעבר, אלא שהוא פשוט ידע להבהיר את הנקודה שלו בדרך הטובה ביותר.

מה שמעניין שכל המצגות הוצגו דרך דפדפן ולא דרך תוכנה ייעודית כמו Microsoft Office Powerpoint או Open Office Impress. נכון, המציגים הם אנשים שמבינים בטכנולוגיה יותר מהממוצע, אבל ייתכן שזה מבשר על מגמה כלשהי. פוורפוינט, על אף היותה תוכנה מוכרת ונתמכת בתעשייה כוללת יכולות מוגבלות כשזה מגיע לתכונות מתקדמות, ואפילו שילוב של קובץ ווידיאו במצגת או סוג של הימור כי לא תמיד הוא יוצג נכון.

קלינגר השתמש במערכת רשת בשם Prezi שמאפשרת לייצר מצגות באמצעות התקרבות לחלק מסויים בתמונה גדולה. למרות שהמערכת משתמשת בפלאש, נראה שהיא עובדת לא רע. שני חסרונות שאני מזהה בהיכרות שטחית עם המערכת הם שחייבים חיבור לרשת כדי לטעון את המצגת וככל הנראה אין לה אפשרות לשמור את המצגת מקומית ובכך לנייד אותה על Disk on key או בדואר אלקטרוני. החסרון השני של המערכת לדעתי הוא שהיא מתבססת על טריק אחד בודד למעבר בין מצגות, ואם היא תהפוך לפופולרית מספיק הטריק יהפוך למאוס.

אלעד ואני השתמשנו באותה מערכת ובאותה תבנית. למה בחרנו דווקא במערכת הזו ולא במנוע אחר? בעיקר כי המערכת הזו יחסית מתוחזקת, לא עמוסה בקוד מיותר ולא עדכני (לי למשל יש ניסיון לא טוב עם S5; המערכת לא מזהה כמו שצריך מעבר למסך מלא עם F11 והופעת סרגלים גוררת שינוי שטח התצוגה ובכך גם שינוי גודל המלל.

שימוש בתשתית מבוססת HTML5 איפשר לנו לעשות בקלות מספר דברים שחסידי פאוורפוינט יתקשו לבצע כיום. למשל במצגת של אלעד הוא הדגים תוכנת ציור פשוטה שרצה בתוך שקף במצגת, וגם שילבנו מספר סרטונים קצרים בדרכים דומות (למעט מקרה אחד שבו העדפתי לרמות קצת בשביל לשלב כתוביות בווידאו).

לאחר כיבוי האורות התפזרנו והמשכנו לנהל שיחה ערה על נושאים רבים ומגוונים. החל מבירוקרטיה של ויקימדיה ועד באגים שדווחו במוזילה עוד ב־2003. בשלב מסויים סיימנו את השיחה והמשכנו איש איש לדרכו, ואני הייתי היחיד שהמשיך צפונה מתל־אביב.

11 תגובות בנושא “על מפגש מוזילה פסח 2011”

   1. אתה מתבדח…
    חיכיתי בערך שעה רק בשביל שתהיה רכבת לקריות, נסעתי ברכבת המאספת של 22:30, אחרי שחיכיתי באולם הכניסה של השלום עד 5 דקות לפני לראות אם מישהו מוכר יצטרף.
    אחת הנסיעות הפחות נעימות עם רכבת שעוצרת בכל תחנה ומגיעה לקריות בחצות + 20 דקות.

   1. היה לי שקף במצגת שדיבר בדיוק על זה.

    וברצינות – זה שהצלחנו לקיים את האירוע הקטן שלנו זה כבר הישג מבחינתנו, ואני לא בטוח אם נצליח לשחזר זאת בעתיד באותה צורה, למרות שהייתי שמח לראות את הכינוס מתקיים בצורה רחבה יותר. במקום בו נפגשנו שבוע שעבר היה יכול בקלות לאכלס עוד כמה עשרות אנשים, ואם יהיה ביקוש אני לא שולל לנסות לארגן מקום גדול יותר. אתה מוזמן להציע רעיונות ולסייע לארגן כנסים גדולים, ואם זה יצא לפועל אני בטוח שזה גם ישרת את מטרותינו.

 1. "לאחר כיבוי האורות התפזרנו והמשכנו לנהל שיחה ערה על נושאים רבים ומגוונים. החל מבירוקרטיה של ויקימדיה ועד באגים שדווחו במוזילה עוד ב־2003."

  כאן מתחיל להיות מעניין 🙂

  1. לפעמים אני תוהה אם מדובר כאן בהבעת עניין אמיתית שלך בפוסט או שזה סתם ניסיון כושל להשיג קישורים נכנסים לאתר שמסתתר תחת קישור השם שלך.

השאר תגובה