מחשבות על מעבר לאנדרואיד

אנשים שרואים אותי ביומיום רגילים שאני מסתובב עם מכשירי סלולר פרה היסטוריים ולא מתקדם למכשירים חדשים. למעשה בתקופה האחרונה אני משדרג את מכשירי הסלולר שלי לעודפי שדרוגים של קרובי משפחה, וכאשר מכשירים אלו מתפגרים, אני שולף את כרטיס ה־Sim מהמכשיר ומשדרג אחורנית למכשיר הטלפון הקודם שברשותי שעדיין מתפקד.

לאחר שנים רבות בהן הערכתי המכשירים של חברת נוקיה ואת החידושים שלה בתחום הסלולר, אינני עושה זאת יותר, וחש כי חברת נוקיה בגדה בנו הצרכנים, ומסיבה זו אינני מתכוון להתקרב למכשירים מתוצרתה בעתיד הנראה לעין. גם OpenMoko, שהציג תכונות מתקדמות הרבה לפני האחרים די נעצר ומכשירים אלו כבר אינם שיא הטכנולוגיה, מה שמשאיר אותנו עם מערכת הפעלה אחת בלבד שיכולה לענות על צרכיהם של המשתמשים המתקדמים שאינם מעוניינים להיות שותפים לכת של נאמני התפוח.

ראשית אציין שאנדרואיד אינו לינוקס, ולמעשה הוא רחוק מאד מכך. מדובר אמנם במערכת הפעלה ברשיון חופשי, שרצה על לינוקס, אבל המערכת עצמה והממשק הגרפי אינם תואמי לינוקס, ולמרות שבאופן עקרוני ניתן להריץ busybox ורכיבי לינוקס נוספים על המערכת, היא עצמה אינה לינוקס, וגם יכולות בסיסיות בלינוקס לא תמיד מוצאות את דרכן לאנדרואיד.

אנדרואיד היא קהילה שונה מאד מהקהילה שסביבה התפתחה מערכת לינוקס. אם בלינוקס הקהילה מושתת על חופש וקיימים אלפי יישומים חופשיים ושימושיים, באנדרואיד המבחר של הישומים החופשיים קטן יותר באופן משמעותי, ורבים מאלו זמינים בגרסאות עם פרסומות או מוגבלות בתכונות ובזמן ודורשות מהמשתמשים בהן לשלם כסף כדי להמשיך להשתמש ביישומים. ובגלל שהדבר סייע לבואם של אנשים שליליים, הגיעו גם הסכנות וצריך להיזהר שלא להתקין תוכנות זדוניות על המכשיר.

ועדיין, אנדרואיד היא הבחירה השפויה ביותר למי שמעוניין במכשיר סלולר מתקדם מבלי לסיים עם מכשיר מוגבל. אנדרואיד הופך להיות פופולרי מאד בתקופה האחרונה ומבחר המכשירים רחב. יצרנית מערכת ההפעלה אינה חברה שמגבילה את חופש המשתמשים עם הגבלות שונות ומשונות (Apple iOS) או מיצרים מערכת הפעלה מוגבלת (Nokia Symbian) או כזו שמנסה לכוון את עצמה לדרכה של Apple מבלי שבפועל קיימים מכשירים תומכים (Microsoft Windows Phone).

למרות זאת, יש למערכת כמה יכולות מעניינות כגון מערכת ניהול הרשאות חכמה שמציגה את התכונות הנדרשות עבור היישום לפני שהוא מותקן בפועל. אין לי מושג אם אפשר לרמות ולא ליידע את המשתמש על כל ההרשאות הנדרשות ליישום או שהמשתמש עצמו יכול להסיר הרשאות מסוימות ליישום אחרי שהוא כבר מותקן, אבל בכל זאת זו יכולת חשובה שיכולה במקרים מסויימים להזהיר את המשתמש מפני יישומים שעושים פעולות שונות מאלו שהם מצהירים עליהן באתר ההורדה.

אז כן, אני שוקל לעבור לאנדרואיד, אלא אם כן בזמן הקרוב תצוץ איזו בשורה חדשה על מערכת הפעלה סלולרית טובה יותר. אני לא מגדיר את עצמי בתור מבין גדול בתחום הטלפוניה, אבל במונחים של מחשבים אני מבין, וכיום הטלפונים משתמשים יותר ויותר במונחים של מחשבים.

 

עד כה הצלחתי להבין מספר דברים בנוגע לשדרוג למכשירי סלולר מתקדמים ומסלולי חברות הסלולר:

 1. לקנות מכשיר מחברת הסלולר עולה לעיתים קרובות יותר מכפול מעלות מכשיר זהה בשוק החופשי.
 2. אם אין סיבה לרכוש מכשיר מחברת הסלולר, אפשר לוותר על תוכניות מסובכות וחבילות דקות, במיוחד אם החשבון הנוכחי שלכם לא מגיע לעלות התכנית. אם מוותרים על "שדרוג" תכנית המסלול הסלולרי אמנם לא תשלמו יותר כסף, אבל גם לתקבלו החזר על עלות המכשיר שרכשתם. עדיין, זה עשוי להיות משתלם לכם.
 3. אם התכנית הנוכחית שלכם נותנת תעריפים הגיוניים, והסיכוי שתצליחו להגיע להסדר דומה בשנת 2011, אל תדברו עם חברת הסלולר, ואל תתנו להם הזדמנות לשדרג לכם את המסלול לדור 3 וכך גם לגזול מכם כסף רב יותר על אותם השירותים.
 4. אינטרנט סלולרי עולה המון, ואינטרנט אלחוטי זמין לרוב בחינם. אם אפשר להסתדר בלי חיבור סלולרי לרשת – מומלץ.
 5. אולי בעתיד כשתגיע מפעילת הסלולר החדשה, מירס סוף־סוף יתקדמו למאה ה־21 והמפעילות הוירטואליות יתחילו לעבוד תהיה אלטרנטיבה שפויה למסלולי חברות הסלולר. בנתיים צריך להסתדר עם מה שיש.

לגבי מכשירים אני עדיין מתלבט, וטרם החלטתי לגבי מכשיר אם כי אני שוקל ללכת על מכשיר Samsung Galaxy S שעולה כיום בסביבות 2,000 שקלים בשוק החופשי. הבעיה הגדולה ביותר עם מכשיר זה כרגע היא שהוא לא נתמך על־ידי cyanogenmod בניגוד למכשירים בולטים אחרים, והרי מכשיר שאי־אפשר לשחק איתו הוא לא באמת מכשיר טוב. ☺

ברשת מצאתי את הרשימה וההשוואה המקיפה של דידי חנוך שכוללת המלצות איכותיות, את אתר זאפ שכולל השוואת מחירים כנראה של כל מכשירי האנדרואיד הזמינים בארץ ושל כל החנויות והדוכנים, ויש אנשים שאומרים שבכלל עדיף לקנות טלפונים מעבר לים בשביל לחסוך עוד כמה מאות שקלים (ולהתפלל שלא ניפול על בדיקה מדגמית של המכס).

אשמח לקבל ממכם המלצות לגבי מכשירים, חנויות, תכניות בחברת הסלולר, יישומים מומלצים וכל דבר נוסף שעשוי לסייע לי בהחלטה.

24 תגובות בנושא “מחשבות על מעבר לאנדרואיד”

 1. אני הייתי מכור לטלפונים של נוקיה כל השנים, וגם כשעבדתי בחברת סלולאר והייתי יכול להשתתף בפיילוטים של המכשירים הכי סקסיים של אריקסון או מוטורולה, אם זה לא היה נוקיה – לא הייתי משתתף.

  כשנוקיה הוציאו את הסימביאן זו היתה אכזבה גדולה בשבילי. כבד, מתרסק, מנג'ס. ובס"ה מה רציתי? לדבר ולסמס.

  אפילו היו לי שני אייפונים שזכיתי בהם. בראשון שיחקתי קצת, ואחרי יומיים מכרתי לחנות טלפונים. את השני מכרתי כמות שהוא באריזה. אכזבה גדולה.

  לפני כמה חודשים עברתי לאנדרואיד, אחרי שנים שאני מעריץ נאמן של גוגל וכל מה שהם עושים. זו היתה החלטה כבדת משקל, אבל בסוף הלכתי על זה. נוקיה היתה טובה מאוד לזמנה. המכשיר מבוסס האנדרואיד מתאים לי בדיוק, כמו שנוקיה התאימה לי בדיוק. בנוקיה היתה לי הרגשה שכל פינה בממשק תוכננה כאילו הם ידעו בדיוק איך אני רוצה את זה. באנדרואיד ההרגשה דומה!

  בקיצור – אחרי שנים, ולאור העובדה שתכונות מתקדמות בנוקיה אני אקבל רק בסימביאן (איכסה) או עם החלונות מובייל החדש (פויה), עברתי לאנדרואיד ומאז הכל דבש.

  1. המכשיר האחרון של נוקיה שהשתמשתי בו היה מכשיר Nokia 6288. מדובר במכשיר הסליידר הראשון ובין הבודדים שהם יצרו שמריץ סימביאן s40. המכשיר סביר לכל הדעות למי שלא מחפש מכשיר משוכלל, אבל –

   • תרגום קלוקל לעברית. למה אני מתכוון כשאני אומר שהוא "קלוקל"? לתרגום עקום שבו המחרוזת "רמקול מופעל" משמשת להפעלת הספיקר, ו־"רמקול כבוי" משמשת לכיבוי שלו (המתרגם כנראה התבלבל בין Enable ל־Enabled, וזו טעות שחוזרת על עצמה במספר מקומות).
   • רכיב ה־Bluetooth מתפקד רק כשהמכשיר במרחק של סנטימטרים ספורים מהמקלט השני. הייתי צריך לחבר חוט מאריך לחיבור ה־USB של המקלט במחשב בשביל שאוכל להעתיק ממנו את הזכרונות!).
   • אוזניות עם חיבור קנייני, שמקשה רכישה של אוזניות חלופיות כאשר האוזניות המקוריות מתקלקלות.
   • חיבור מטען לא נפוץ, כך שצריך להסתובב קבוע עם המטען בתיק אם יש סיכוי שהסוללה תתרוקן במהלך השימוש.
   • בשלב מסויים המכשיר התחיל לכבות את עצמו לאחר כל שיחה בת מספר דקות. הפעלה שלו מחדש איפשרה להמשיך את השימוש בו. לפני כחודש המכשיר התפגר סופית ונכנס ללולאת הפעלה מחדש.

   אבל חוץ מזה אין לי תלונות על המכשיר הזה.

 2. גם אני הייתי חובב נוקיה, אבל החדשנות מול המתחרים נעצרה ועמדה במקום. עד שהם יתאוששו, (אם בכלל), מתכנן לרכוש כמוך מכשיר אנדרואיד. חשבתי גם על הגלקסי, אשמח לשמוע אם יש לך עוד אלטרנטיבות.

  1. אני מתלבט בעיקר בין Samsung Galaxy S, Google Nexus S ו־HTC Desire HD.

   גלקסי אס הוא המכשיר הנפוץ ביותר בין המכשירים וגם הזול ביותר, כולל מקלט רדיו ומצלמה בלי פלאש,
   נקסוס אס מבוסס על גלקסי אס, עולה כמה מאות שקלים יותר ולא כולל מקלט רדיו ומצלמה קדמית אבל כן כולל פלאש לד ושבב NFC,
   ו־HTC Desire HD די דומה לשניים הראשונים מבחינת מעבד ולנקסוס מבחינת המחיר, כולל מצלמה טובה יותר, אבל כולל פחות זכרון ומסך בטכנולוגיה פחות טובה.

   1. מה שהמליצו לי עד כה זה HTC Desire HD. כן מפתה אותי לרכוש מכשיר עם תמיכה ב NFC, בחשיבה לעתיד הרחוק. מתלבט.

    1. אני בטוח ש־NFC זה דבר מצויין, אבל יעבור זמן רב עד שהקופה בסופר השכונתי תתמוך במערכת זו, מה גם שאני לא אתפלא אם בארץ יבחרו לתמוך בתקן מתחרה שמשתמשים בו רק בישראל ובאוסטרליה, סתם כי איזה פקיד בממשלה חושב שיש יתרון כלשהו לטכנולוגיה ייחודית ולא נפוצה.

 3. תומר, שים לב שכבר יצא Samsung Galaxy S2,
  יש קבוצת רכישה בפייסבוק (שלא תיסגר ותמשיך לתמוך במכשיר), אתה מוזמן לבוא.
  ההצטרפות לא מחייבת קנייה, תוכל רק להתעדכן 🙂

  הצפי הוא למחיר של 3000, אם חשובים לך חידושי הטכנולוגיה האחרונים, אז לך עליו,
  במחיר של 2000 דרומה, לך על הגלאקסי הראשון.
  זה תמיד שם המשחק, חדשנות על־פני מחיר. -מחיר גבוה על החדש ביותר, ומחיר ממש טוב על מכשיר טיפה ישן.

  אני מתכנן ומפנטז עליו, מה זה עוד 1000 ש"ח אם גם ככה אני אשאר איתו לעוד כמה שנים טובות…
  אני כמוך, לא ממש מחליף ניידים על ימין ועל שמאל,
  הייתי רוצה, מגבלת הכסף לא מאפשרת את זה…
  מה גם שהטלפון אמור להספיק לצרכים, לא תמיד צריכים את שיא החדשנות.

  רק שים לב שאם אתה קונה אותו, שיהיה לו את שבב ה־ NFC (סליקה דרך המכשיר),
  לאחרים זה לא חשוב, לי כן, כי אשאר עם המכשיר די הרבה זמן. -ועד עז אולי הרשתות ישקיעו בזה.
  בעיה שקשה להשיג מכשירים כאלה… רמי, מנהל קבוצת הרכישה, הבטיח (ככל שניתן) להשיג מכשירים כאלה. נקווה שיצליח.

  1. שבב NFC לא יאפשר לך לבצע פעולות סליקה בשנים הקרובות. למיטב הבנתי בחו"ל עוד לא התחילו להשתמש בזה, כך שיעבור זמן רב עד שתראה את זה בארץ, גם אם אתה תרצה להיות מהראשונים שישתמשו בזה. ואם זה חשוב לך, Google Nexus S כולל את הרכיב הזה משולב במכשיר שעולה קצת מעל ל־2,000 שקלים.

   לגבי "קבוצות רכישה" – הפעם האחרונה שראיתי קבוצת רכישה מתארגנת ליבוא מכשירי סלולר היה בתקופה של אייפון הראשון. הם ניסו להתארגן על היבוא, אלא שהם היו כל־כך איטיים וחקרו כל־כך הרבה את התחום, שבסוף יזמים אחרים עקפו אותם ויבאו את המכשיר לארץ בתנאים יותר משתלמים. מכאן, בדומה לרכישת דירות, אין הרבה יתרונות לקבוצות רכישה חוץ מכך שזה נשמע אטרקטיבי יותר.

   גלקסי אס 2 הוא אמנם מכשיר טוב יותר, אבל אם תמתין מספיק זמן הוא יעלה כמו גלקסי אס כיום.

 4. מדהים כמה שהסיפור שלך הוא גם שלי (או להפך?)
  עד לפני 3 חודשים הייתי עם מכישירי נוקיה מפגרים, כי השתמשתי בטלפון לשיחות בלבד (וגם זה במשורה).
  אבל אז, התחילו להופיע בעבודה חברה עם אנדרואיד… גלקסי וHTC.
  אחרי חודש התלבטות, פשוט קמתי וקניתי לי מכשיר בחנות מעבר לרחוב (גו-מובייל) . שילמתי מחיר גבוה יחסית להיום (3000 שח, לפני 3 חודשים 🙁 ), אבל, לדעתי, שווה לי כל שקל
  אני מתייחס למכשיר יותר כאל מחשב נייד מאשר טלפון, ואני די מרוצה (יש לו שטויות לפעמים, אבל כאיש מחשבים, אני מזדהה איתו…)

  לגבי עלויות סלולר, עברתי לסלקום – 20 ש"ח לחודש + 0.5 ש"ח לדקה + 60 ש"ח לחבילת גלישה של 800מגה, ללא התחייבות
  אני לא יודע מה אתך, אבל זה לא באמת יקר כל כך, לתמורה שמקבלים (ולא, אין לי מניות בסלקום…)
  למי שמדבר / מסמס הרבה, יש חבילות משתלמות בהרבה

 5. מצד ההחלטה הקהילתית-ערכית, אני קצת מבין אותך, אבל זכור שאם החומרה לא נעולה (כמו שקורה במוטורולה) אתה יכול להחליף את המערכת באנדרואיד שקימפלת בבית ושינית בו מה שבא לך, או אולי יום אחד להתקין עליו מיגו.

  בנוסף, קיימת לך בינתיים האופציה לצוד N900, חומרה פתוחה שמריצה דביאן. זה יותר טאבלט מאשר טלפון אבל זה מכשיר מאוד חמוד ובהחלט יורש ראוי למוקו. נוקיה כנראה לא תפח יותר את מיימו, אבל הקהילה לקחה על עצמה את המשך התחזוקה וזה בהחלט נראה שזה יכול להחזיק לפי העדכונים האחרונים.

  1. אני באמת מקווה שיבוא יום ונראה יותר לינוקס על המכשירים הללו, ואם אפשר גם בכיוון ההפוך – לפתח שכבת תאימות שתאפשר להריץ יישומי אנדרואיד על גבי לינוקס סלולרי ואולי גם במחשב הביתי.

 6. אני גם עכשיו בדילמה של מתי לקנות אנדרואיד. בניגוד אליך לפחות לי יש את ה-N810 שמאשפשר לי להחזיק חיבור לרשת כאשר אני באיזור Wifi. והנה כמה נקודות שאולי יעניינו אותך.

  1. זה לא מפתיע שצופים שמישהו כמוך או כמנוי יהיה עם מחכשיר כזה, מפני שזה רק עניין של זמן לפני שלכולם תהיה גישה לאינטרנט בכיס. ובתור אנשים שמתכנתים דברים לאינטרנט ברגע שלאחד מאיתנו יהיה מכשיר כזה אנחנו נתחיל לתכנת דברים חדשים ושימושיים בשבילו. זהו אינטרס למי שמסביבך.

  2. ככל שמחכים יוצאים מכשירים טובים הרבה יותר, השוק עדיין לא התייצב. שווה לחכות לעת עתה (עוד מספר קטן של חודשים אתה תתחיל לראות מליבה כפולה, למשל).

  3. מחסור באינטרנט סלולרי יכול להיות מאוד בעייתי. לגשש בשביל רשתות אלחוטיות ולנסות להתחבר ואי אפשרות לעשות roaming גוזלים זמן וחופש תנועה. וכן אין כל כך הרבה רשתות אלחוטיות פתוחות כפי שהיה לפני שנתיים. עד שחברות הסלולרי לא יורידו משמעותית את המחירים, בארץ הסמארטפונים לא יכנסו לכל כיס. לכן, שוב, אל תמהר, מתישהו הם יהיו חייבים לשנות את המחיר, זה יקרה כאשר בעולם סביבנו יתחילו לייצר שירותים שמתאימים למדיום. רק אז השוק יתחיל להתייצב ואתה תראה מחירים ראליים למכשירים ותשתית.

  1. נוקיה n800/n810/n900 הם מכשירים טובים למי שרוצה מכשיר חכם, אבל אני בספק אם תוכל להפיק מהם פרודוקטיביות דומה לזו של מכשירים חכמים נפוצים יותר. חוץ מזה, שלדעתי הוא מצליח פחות להחליק לתוך הכיס.

   מכשירים מתקדמים יותר תמיד יצאו, אבל באיזשהו שלב צריך לדעת לוותר. כרגע אני מחזיק מכשיר Samsung 624 שאמנם הוא מכשיר יחסית קטן, אבל יש לו כל מיני צרות שמישות כמו כפתורים קטנים וחוסר יכולת לתת שמות ארוכים לאנשי הקשר, ומדובר גם במכשיר שלא ניתן להגדיר בו פעולות מתקדמות כמו למנוע ממנו להפוך את האות שבסופו של משפט עברי לאות סופית.

   כדי להתגבר על המחסור בחיבור לרשת אני מחזיק עימי מחשב כף יד שמריץ Windows Mobile 5. המכשיר אמנם עובד טוב, אבל לדעתי הסוללה שלו לא משהו, והוא לא נוח לשימוש כמו מכשיר מודרני יותר.

   1. לגבי הסוללה – אני מסתובב עם זה כל הזמן בתיק שלי.
    אתה צודק, המכשירים האלה הם לא דוגמה טובה. אני כרגע בעיקר משתמש ב-VNC שקימפלתי על המכשיר להגיע למחשב שלי, כי זה יותר זול למעבד מאשר לפתוח דפדפן. אני לא התכוונתי להמליץ עליו, התכוונתי לומר שיש לי ככל הנראה יותר ניסיון מרוב האנשים שיש להם סמארטפונים 😉

 7. מעניין שחברות הסלולר שלנו לא מייבאות את כל מכשירי ה – HTC…
  בכל מקרה התחרות בין גוגל לאפל תעשה לנו הצרכנים רק טוב.

 8. גם אני עד היום חי עם נוקיה. וגם אני מתלבט הרבה אם לעבור ל-Galaxy S או לא… אני יודע שאנדרואיד היא מערכת הרבה יותר טובה ונוחה מה-Apple iOS אבל מה שמושך אותי יותר לעבור דווקא לאייפון הוא שמבחר האפליקציות אליו הוא הרבה אבל הרבה יותר גדול מלכל מכשיר אחר (ובעזרת פריצה פשוטה ביותר אפשר לקבל כל אפליקציה שרוצים בחינם!).

   1. סביר להניח, אבל אל תוותר על בדיקה באצבעות שלך שזה עובד באמת. הרי אתה יודע טוב ממני שתצוגה של גופנים תלויה בהמון גורמים – הגופן עצמו, הדפדפן או מעבד התמלילים, מערכת ההפעלה וכו׳.

    תבדוק שגם ניקוד עובד, כי אייפון ואייפד, למשל, יודעים לטעון את הגופן, אבל מציגים את הניקוד בעברית ממש רע. אפל מתהדרת בכך שהיא המציאה את תורת גופני המחשב כפי שהיא ידועה היום וזה מראה מה היא שווה באמת. לך, באופן אישי, אולי לא אכפת מניקוד, אבל תעשה את זה בשבילי 🙂

    1. למה שלא תעשה את זה בעצמך? קח VirtualBox, תתקין עליו Android x86, ותתחיל לשחק. ☺

     ולא, עדיין לא קניתי טלפון. אני אדם איטי.

     1. יש באתר המפתחים של אנדרואיד SDK עם מכונות וירטואליות של איזה גרסת אנדרואיד שאתה רוצה.

      נשלח מהגלקסי S שלי 🙂

השאר תגובה