השכמה מרחוק למחשב

נניח שברצונכם להפעיל מחשב שנמצא בחדר הסמוך, ואתם מתעצלים לקום מהכיסא. מה תעשו?

תכונה שימושית שקיימת במרבית המחשבים שיוצרו בעשור האחרון מאפשרת להדליק את המחשב מרחוק. כדי שהתכונה הזו תעבוד, מעגל במחשב מקבל מתח גם כשהמחשב כבוי ונמצא בהאזנה על כרטיס הרשת, וכאשר מתקבלת ההוראה המתאימה הוא מוציא אות שתפקידו להדליק את המחשב. כלומר, באופן עקרוני אתם יכולים להדליק את המחשב הביתי גם דרך מכשיר הטלפון החכם שברשותכם.

שלב א' – הכנת המחשב לפעולת ההשכמה

כדי שניתן יהיה לעשות שימוש בתכונה זו, הנקראת Wake On Lan (או wol בקיצור) יש לוודא כי המחשב מוגדר להפעלה דרך הרשת. במרבית המקרים התכונה הזו קיימת אבל מנוטרלת כברירת מחדל. כדי להפעיל אותה יש להיכנס ל־BIOS ולהפעיל את התכונה עבור כל אחד מהמחשבים שאתם תרצו להדליק מרחוק.

במקרים מסויימים ניתן לשנות את הגדרות כרטיס הרשת גם דרך המחשב. בלינוקס, ניתן להריץ את הפקודה הבאה שתגדיר את כרטיס הרשת שיאזין לחבילות מידע של Wake On LAN:‫
sudo ethtool -s <nic device> wol g

שלב ב' – איתור מידע

כדי שתוכלו להדליק מחשב מסויים מרחוק עליכם לדעת את כתובת כרטיס הרשת שמחובר למחשב. כתובת זו צרובה על כרטיס הרשת וברמה העקרונית לא אמורים להיות שני כרטיסי רשת בעולם עם אותו הזיהוי (בפועל זה קורה לא פעם). כדי למצוא את כתובת ה־MAC של כרטיס הרשת יש להקליד ifconfig בשורת הפקודה (ipconfig/all ב־Windows) או להיכנס להגדרות כרטיס הרשת. כתובת כרטיס הרשת מופיעה בשורה שמתחילה ב־HWAddr.

אם אין ברשותכם גישה לאותו המחשב כדי לבדוק את כתובתו או שאתם לא מנהלים רישום מסודר של כל כתובות הרשת שלכם, ניתן לנסות להשיג את רשימת המחשבים ברשת עם כתובת ה־Ethernet שלהם דרך ציוד הרשת. במקרה שלי, ניווט לתפריט LAN Settings → DHCP lease table הביאה איתה את רישום כל כתובות המחשבים ברשת שקיבלו כתובת IP מהנתב, כולל כתובת ה־IP, כתובת ה־Ethernet ובחלק מהמקרים גם שמו של המחשב.

שלב ג' – הפעלת המחשב מרחוק

כדי להפעיל מרחוק מחשב שהוגדר להפעלה באמצעות Wake On LAN עליכם להצטייד בתוכנה תואמת. בלינוקס מדובר על פקודה בשם wakeonlan שנמצאת במאגרים בחבילה בשם זהה, ובמערכות הפעלה אחרות ניתן למצוא תוכנות עם שמות דומים.

הפעלה של מחשב שנמצא ברשת אחרת

באופן טכני כדי לאפשר את הפעולה התקינה של Wake On LAN נשלחת חבילת נתונים מיוחדת (הקרויה גם Magic Packet) ברשת המקומית. נתבים אינם מעבירים חבילת Broadcast הלאה, כלומר לא ניתן להפעיל מחשבים שנמצאים על רשת אחרת, ובמרבית המקרים העסק לא עובד כשהחבילה מחיבור אלחוטי גם אם באופן עקרוני מדובר באותה הרשת. כדי להתגבר על בעיה זו ניתן להפעיל תוכנה על מחשב מקומי ברשת שתפקידה יהיה לגשר בין הרשת החיצונית לפנימית.

בלינוקס ישנה תוכנה בשם gWakeOnLan שמהווה מעין שרת מקומי שיאפשר לנתב הוראות להפעלת מחשבים מרשת אחרת בהנחה ואותו מחשב שמריץ את התוכנה נגיש מהרשת. במקרים שאין אפשרות לפתוח גישה למחשבים מקומיים מהרשת החיצונית, ניתן לעשות כל מיני תעלולים עם העברת פקודות דרך הודעות דואר אלקטרוני או מסרים מידיים, או להגדיר תהליך שיבחן בכל מספר שניות מידע שמתפרסם בשרת חיצוני.

מחשבים שמריצים Windows ומשתמשים בתוכנה השליטה מרחוק LogMeIn יכולים להוות שרתים מתווכים ומאפשרים להדליק מחשבים אחרים שנמצאים באותה רשת בהנחה שיש לנו הרשאות עליהם והתוכנה הצליחה לזהות שהם נמצאים באותה הרשת.

זהירות!

הפעלה של מחשבים מרחוק יכולה להיות מסוכנת. במקרים מסויימים הפעלה של מחשב מרחוק עלולה לאפשר לגורם זדוני להפעיל מרחוק את המחשב כדי לנסות ולחדור למידע השמור בו. כמו־כן זכרו כי אין אפשרות לכבות את המחשב בצורה דומה, כך שאם הדלקתם מרחוק מחשב ואין לכם אפשרות לשלוט עליו מרחוק ייתכן שתצטרכו להגיע אליו פיזית בשביל להורות לו להיכבות בסיום העבודה.

4 תגובות בנושא “השכמה מרחוק למחשב”

 1. מספר אי דיוקים:
  wake on lan אינו שולח broadcast למיטב זכרוני. זו פקודה בשכבה 2 (ע"פ מודל 7 השכבות של OSI), ולכן נתבים (שעובדים אף הם בשכבה 2 בד"כ) לא אמורים, ולא יכולים (לאן בדיוק?) להעביר אותה.

  כמו כן, בהכנת הbios לפעולה, לא מספיק להורות לו להפעיל את wake on lan, בד"כ תצטרך גם להורות לו לא לכבות את כרטיס הרשת בזמן שהמחשב מכובה (שאל"כ – מי יקבל את האות להדלקה?).

  אגב, שיטה נוספת לאיתור כתובת ה MAC (ללא גישה פיזית למחשב): לעשות ping לאותו מחשב (או כל דבר אחר שניגש לאותו מחשב דרך הרשת), ולאחר מכן לכתוב arp -n במסוף. תופיע רשימה של ip ומולם כתובת ה MAC המתאימה להם.

  1. מתוך הערך בנושא בוויקיפדיה:

   The magic packet is a broadcast frame containing anywhere within its payload 6 bytes of all 255 (FF FF FF FF FF FF in hexadecimal), followed by sixteen repetitions of the target computer's 48-bit MAC address.

   לגבי ההגדרה בביוס – בכל bios ההגדרה יכולה להיות שונה. לרוב ישנה רק הוראה אחת שיש להפעיל, והיא Enable WOL בתפריט ה־Power Management.

   לגבי שימוש ב־arp, אתה כמובן צודק, אבל במקרים כאלה איתור הכתובת עשוי להיות טיפה מסורבל כי יופיעו כתובות גם של מחשבים אחרים ברשת.

   1. תודה על ההערה.
    עד כמה שזכור לי, בכל הביוסים שאני נתקלתי בהם היו 2 ההגדרות.
    בנוסף לכך, ערך ברירת המחדל הוא בד"כ לכבות את כרטיס הרשת…

 2. אם לא מצאתי אפשרות כזו ב־BIOS זה אומר שהמחשב לא תומך בזה?
  אני אאלץ להמשיך ללכת מטר כדי להדליק את המחשב השני בעבודה.

השאר תגובה