גוגל פלוס (+הזמנות לשירות)

כל הכבוד לגוגל, נראה שהם סוף־סוף הצליחו למצוא את המתכון ליצירת רשת חברתית. על הדרך הם איבדו חלק מאהדת המשתמשים המתקדמים בכך שהם התרחקו מהחופש ש־Google Wave התיימר להביא בכך שהמערכת רצה על השרתים של גוגל, והדיונים העיקריים שם בנתיים מסתכמים בתלונות של המשתמשים בשירות על מחסור בהזמנות.

בקצרה, זה לא פייסבוק, ומצד שני אחרי שימוש קצר במערכת ישנה תחושת מיאוס כי אין שום חידוש במערכת. גוגל פלוס הוא בעיקר שילוב של שירותי גוגל קיימים.

ניכר כי גוגל השקיעה די הרבה מחשבה איך לבנות רשת חברתית שמשתמשים יאהבו אותה, וסביר להניח שכאשר המאמצים המוקדמים יפסיקו להיות 99% מהמשתמשים היא גם תהפוך להיות אהודה יותר. בנתיים, אפשר לסקר אותם ולא לחסוך ביקורת נוקבת. ☺

סטטוסים – המערכת של גוגל כוללת במרכזה כלי לפרסום הודעות, ואם נשקיע כמה דקות של מחשבה גם נזכר מאיפה הוא מוכר לנו – זה Google Buzz עם קצת פחות באז. המערכת נראת ומתפקדת ממש כמו אחותה הגדולה.

גוגל השכילו והבינו שנקודה בעיתית מאד בפייסבוק ובטוויטר היא הפרטיות, ואיפשרו שליטה קלה ונוחה לגבי האנשים שיקבלו כל עדכון שלנו בפיד. כלומר ניתן לבחור בקלות אם כל הודעה תתפרסם בפומבי, לאחד מחוגי החברים שלנו, או אפילו באופן פרטני לאנשים מסויימים. במילים אחרות, זו תהיה הרשת המתאימה ביותר לרכל מאחורי הגב על הבוס שלנו בזמן הפסקת הצהריים. (רק תוודאו שאין איזו ציפור שיר בחברה!)

לשם ההשוואה, בפייסבוק יש כלי פרטיות הרבה יותר מתוחכמים, אבל הם גם הרבה יותר מסורבלים כשמנסים לעשות משהו שימושי. למעשה יש רשת חברתית אחת שנראית ומתפקדת דומה מאד למימוש של גוגל, ונראה כי אנשי גוגל אף ניסו להידמות אליה. זוהי המערכת בקוד פתוח Diaspora*‎, וזה בסדר שאתם לא מכירים אותה; היא נמצאת בשימוש של מספר מועט של משתמשים.

בהשוואה לפלוס, טוויטר היא רשת מוגבלת, אבל עדיין יש משהו חשוב בטוויטר שלא נראה שהוא קיים בפלוס – יישומים. בטוויטר היישומים מתמקדים בפרסום הודעות משירותים חיצוניים כגון עדכוני מיקום של 4Square ויישומי RSS שמפרסמים בשמנו הודעות בפיד. בפייסבוק היישומים משוכללים יותר ומרחיבים את היכולות של המערכת הבסיסית, ופה גוגל הצליחו לחדש לנו במשהו – אין שום דרך להתממשק עם שירותים חיצוניים מול גוגל פלוס, ולכן כנראה היא הרשת הזו לא תצליח להתחבר לשרשרת העדכונים שלי. כלומר גוגל פלוס יחליטו בעצמם מול אלו שירותים תוכלו להתממשק (ואלו הם שירותים קיימים של גוגל!), ולא שום דבר אחר. כלומר אם אתם מעלים תמונות ל־Flickr, הם לעולם לא יופיעו ב־Google Plus, אבל אם תעלו אותן ל־Picasa התמונה תשתנה לגמרי.

גוגל קצת נסוגו לאחור, כי בנסיונות קודמים שלהם היו אפשרויות כאלה. ב־Buzz אין שום בעיה להתממשק מול RSS ושירותים דומים, וב־Wave אפשר היה לבנות יישומים שלמים שירוצו בתוך המערכת.

דבר נוסף שהרשת הזו מנסה לעשות הוא לחסל את רשתות המסרים המידיים. גוגל הצליחו להרים רשת מסרים מידיים די גדולה על בסיס XMPP כאשר הם שילבו את Google Talk בתוך יישום הדואר האלקטרוני שלהם, ועכשיו גוגל מתמקדים במשהו גדול עוד יותר. זוכרים ששמענו שמיקרוסופט משתלטים על סקייפ לפני מספר שבועות? אז נראה שגוגל שמרו על הקלפים קרוב לחזה, והמשיכו לפתח בנתיים את Google Talk, שבתוך Google Plus זוכה לממשק פשוט יותר לשיחות קבוצתיות בקול ובתמונה, ואני מניח שלא רחוק היום שהשירות גם יתחבר ל־Google Voice ויציע גם שיחות לרשתות הטלפוניה הרגילות, וכל זה מתוך הממשק של פלוס.

ב־Skype שיחות וידאו מרובות משתתפים נכנסו לפני חודשים ספורים בלבד, והנה גוגל מביאה פה יישום דומה שמתיימר גם הוא לדלג בקלילות מעל חומות אש ומכשולים דומים, ומאפשר לאנשים לבצע שיחות בניהם. גם פה מדובר במוצר נחות יותר, כי בסקייפ כבר מזמן אפשר לעשות יותר, כמו שיתוף מסך או להתקין יישומים שיוסיפו למשל לוח ציור משותף לשיחה, אבל Google Plus Hangouts לעומת זאת משתמש יותר בפתרונות חופשיים יותר, ואני מקווה שלא רחוק היום שנוכל לדבר מהמערכת של גוגל עם אנשים שמשתמשים ב־Pidgin, לדוגמה. מה שנותר תמוה בעיני הוא שדווקא ב־Google Wave היו רכיבים שיכלו לשמש את גוגל בשביל לקדם את המוצר החדש שלהם.

 

לסיכום, גוגל פלוס נחמד, אבל כל עוד הוא יכריח את המשתמשים לעדכן את הסטטוסים שלהם במספר מקומות במקביל קשה להאמין שהוא יתרומם. גוגל אמנם מנסים לשמור על התדמית של שומרי העם ומאפשרים למשתמשים לייצא את ההודעות שלהם לקובץ מקומי בכל עת (תזכורת: פייסבוק מאפשרים משהו דומה, טוויטר בכלל לא), אבל בשאר הזמן גוגל בונים פה בעצם חומות סביב התוכן שהמשתמשים מייצרים באתר שלהם, לא מוכנים לקבל תוכן מבחוץ וכמובן שלא מאפשרים להוציא תוכן מבפנים.

 

 

ואיך אפשר בלי חלוקת הזמנות לכל דורש כדי לקדם את כמות הכניסות לאתר? בזמן הקרוב אני מתכנן לשגר הזמנות לשירות בדרך הרשמית או בכל מיני מעקפים שמתגלים מידי פעם ומאפשרים להירשם לשירות גם בלי ההזמנות. עדיפות תינתן לקוראים הקבועים, לאנשים שמשתמשים בדפדפן פיירפוקס באופן שוטף, במערכת מבוססת לינוקס או סתם מעדיפים תוכנה חופשית, ולאלו שיצליחו למשוך את תשומת ליבי. ☺

59 תגובות בנושא “גוגל פלוס (+הזמנות לשירות)”

 1. לפי דעתי דווקא הפשטות של השיחות ועידה, בלי כל הבלאגן והשטויות מסביב, זה מה שימשוך את רוב האנשים
  מוצר להמונים, מי צריך יותר מזה?

  בתור קורא קבוע אני אשמח לקבל הזמנה 🙂
  [הכתובת הוסרה – ת.כ.]

 2. אין כל כך מה למהר להצטרף לגוגל+. המקום שומם! הצטרפתי היום בבוקר דרך הזמנה ממישהו מארה"ב ופשוט אין שם אנשים! עד שגוגל לא יפתחו את ההרשמה בפני כולם, בלי הזמנות, אין מה להצטרף…

  1. בתור מישהו שיש לו פייסבוק די פעיל אני חייב לציין שתוך יום הגוגל+ שלי הפך לפעיל הרבה יותר, בזכות אנשים שהכרתי שלא היה להם פייסבוק אבל המירו את החשבון שלהם לגוגל+.

   תחשוב על זה גם שיש להם בסיס משתמשים די גדול כבר, זה לא דורש הרשמה לאתר חדש אלא "המרה" של חשבון הגוגל שלך לחשבון גוגל+.

 3. התממשקות מול שירותים אחרים תגיע כנראה בקרוב.
  לא לשכוח שזו בטא סגורה כרגע בלי אפשרות אמתית להזמין אנשים.

 4. זה כבר לא תקף?
  אותי הזמינו ככה ואני גם הזמנתי ככה כבר כמה חברים.

  אגב, אני משתמש בפיירפוקס על לינוקס, חובב תוכנה חופשית וקורא קבוע.
  אבל… אני כבר בגוגל+, יש לך פרס אחר בשבילי? 😉

 5. היי אני חובב גוגל מאוד, יש לי טלפון אנדרואיד והכל עובר דרכו .. כל האנשי קשר שלי בGMAIL, היומן, אין לי אופיס למשל אני משתמש רק בגוגל דוקס ובקרוב שיצא המערכת הפעלה של גוגל אני אחליף אותה בזאת של מיקרוסופט המעצבנת.
  אשמח אם תוכל להביא לי הזמנה לגמייל המגניב שלי:
  omry17@gmail.com

  תודה מראש 😀

 6. אשמח להזמנה. אתרום כליה בתמורה, או איבר/חפץ שווה ערך.
  (ובלי שום קשר אני קורא קבוע 🙂 )

 7. אשמח להזמנה כמובן. אני קורא פסיבי מזה הרבה זמן, משתמש ותיק למדי בפיירפוקס (כרגע 3.6, לצערי המחשב שלי לא מסתדר עם 4). דווקא עם לינוקס לא הצלחתי להשאר, אני פשוט עדיין לא שם. בטח אנסה שוב בעתיד.
  מלבד זה, אני שמח שלאחרונה אתה מפרסם יותר פוסטים.

  1. היום כבר יש גרסה 5. ורוב הסיכויים שהמחשב שלך יעבוד טוב יותר עם גרסה זו מאשר עם 3.6..:)
   אם ישנם בעיות ספציפיות תמיד יש את הפורום של מוזילה ישראל..

   1. תודה תומר!
    אני מקווה שהם יחזרו לאפשר לחדשים להצטרף.

    יניב, לומר את האמת, פיירפוקס 4 עשה לי כל כך הרבה צרות, אך לא מצאתי לכך שום עדות מצד משתמשים אחרים כך שהאשמתי רק את המחשב המזדקן שלי. לכן כשיצא פיירפוקס 5 הייתי בטוח שאין טעם בכלל לנסות עד שאני אפרמט או אקנה מחשב חדש. אבל לאחר התגובה שלך אני עובד עכשיו על 5 ודווקא הולך טוב בינתיים. תודה גם לך יניב 🙂

 8. אשמח להזמנה. הזמנה לפני ארבעה ימים שקיבלתי במייל לא עלתה כמו שצריך, אני מנסה כבר מאז ללא הצלחה ואני מאוד מעוניין לראות על מה כל המהומה תודה

 9. גם אני רוצה…
  התירוצים:
  אני משתמש כבר שנים (4) באובונטו כמערכת הפעלה יחידה בבית (2 מחשבים כולל 701EEE)
  גולש בשועל (יש אופציה טובה אחרת?-)
  רוצה רוצה רוצה…

 10. אשמח לקבל הזמנה.

  בנוגע לתנאים:
  אני אכן קורא קבוע..
  משתמש קבוע מאוד בפיירפוקס 😛
  עדיין לא משתמש בלינוקס.. אבל בקרוב יתכן..
  לא יודע בקשר אם משכתי תשומת ליבך..:)

 11. תומר,
  אמרת גם שתיתן הזמנות לאלה שימשכו תשומת לב, אז אני די חושב שלפי התגובה שלך, הצלחתי למשוך תשומת לב 🙂

 12. אודה לך מראש על משלוח הזמנה.
  משתמש פיירפוקס – כן.
  משתמש תוכנות חופשיות – פריק. לא משלם על תוכנות ולא משתמש בפרוצות.
  משתמש לינוקס – לא באופן בלעדי. לצורכי עבודה מול המשרד, וינדוס 7. לשימושים אישיים, אובונטו 10.4 (עדיין).
  למה לשלוח הזמנה?
  1. כי רצית שנבקש. וזו כבר סיבה טובה.
  2. כי גרמת לי להכנס אליך לבלוג מתוך קורא הרסס שלי.
  3. כי אני אומר לך תודה רבה בצורה ברורה ובהירה. (תלוי בבהירות המסך שלך).

   1. כנ"ל.
    כפי מה שהבנתי ברשת, גוגל סתמו את החור הזה גם, וסגרו סופית את כניסת משתמשים חדשים עד ליציאת הגרסה הרשמית בקרוב.
    בעקרון זה היה אמור להיות פשוט, אחרי שלוחצים על view.. בהזמנה נכנסים לדף הכניסה ויש שם join . ושם זה אמור להביא לדף ההרשמה אלא שכעת הוא מביא לדף הראשי של גוגל פלוס [שזה צפיה בלבד כמובן]

    1. כעת קיבלתי תיוג, וכן הצלחתי להצטרף ב"ה. כנראה שבאופן זה דווקא זה עובד.
     תודה רבה תומר! ותתחדש על המערכת החדשה של הבלוג.. 🙂

 13. משתמש בפיירפוקס (כמעט תמיד בבטא) גם באופןאופיס. מתחנת php וjquery, עד כאן החנופה. אפשר בבקשה הזמנה?

 14. מפיירפוקס פרשתי מזמן.. ובלינוקס מתעסק מידי פעם :P.. אבל בכל זאת.. אשמח מאוד לקבל הזמנה לגוגל פלוס!!

  תודה רבה..

 15. בבקשה בבקשה בבקשה זה עבד לי ואז הייתה לי בעיה והם אמרו לי לשלוך לאימייל אחר אז פתחתי בבבקשה אני ממש חיכיתי להירישם לזה תשלחו לי לאימייל הזה בבקשה בבקשה בבקשה

 16. היעזרו בסבלנות ואל תתפתו לפתוח כל הודעה הקשורה לגוגל פלוס. קספרסקי
  קספרסקי: "הזמנות ההצטרפות" לגוגל פלוס כוללות סוסים טרויאנים
  לפני ימים אחדים נשלחה לתיבת המייל של אחד ממומחי החברה, הזמנה מזויפת הכוללת את קישור שמפנה לווירוס טרויאני המאוחסן בשירות דרופבוקס ● בקספרסקי המליצו לגולשים שרוצים להצטרף לרשת החברתית החדשה, להיעזר בסבלנות ולא לבטוח בכל הזמנה שנשלחת באמצעות דואר אלקטרוני

  ענקית אבטחת המידע קספרסקי (Kaspersky) התריעה היום (ב') על תופעת מיילים מזויפים, המתחזים להזמנות לרשת החברתית החדשה של גוגל (Google), גוגל פלוס (+Google). על פי קספרסקי, לפני ימים אחדים נשלחה לתיבת המייל של פביו אסוליני – אחד ממומחי החברה, הזמנה מזויפת, הכוללת את הקישור ל-.google****.redirectme.net כאשר נכנסים לקישור, הוא מפנה לאחד הווירוסים הטרויאנים הנפוצים בברזיל – קובץ сmd המאוחסן בשירות דרופבוקס (Dropbox) ומזוהה בידי המנוע של קספרסקי.

  בקספרסקי הוסיפו כי דיווחו על הנושא לצוות דרופבוקס ועדכנו את גוגל לגבי ניסיון הפישינג באמצעותם. בחברה המליצו לגולשים שרוצים להצטרף לרשת החברתית החדשה, להיעזר בסבלנות ולא לבטוח בכל הזמנה שנשלחת באמצעות דואר אלקטרוני.

 17. סיקור מעניין. לא ירדתי לסוף דעתך בפסקה 7. האם אתה מדבר על יישום אוטומטי שמזין את התמונות שלך משרתי תמונות חיצוניים ישר לחשבון שלך בגוגל פלוס?

  לגבי הזמנה לגוגל פלוס, אמנם אני משתמש בוינדוס וגולש בכרומיום, אבל אני אשמח לקבל אחת
  תודה

השאר תגובה