תודה לך סטיב ג'ובס

סטיב ג'ובס, מייסד חברת אפל הלך הלילה לעולמו. למרות שמעולם לא הייתי בעליו הגאה של מכשיר מתוצרתה של חברת Apple, ואינני חולק הרבה השקפות עולם משותפות עם ג'ובס, על כולנו להשתתף בצער על מותו בטרם עת של ממציא דגול שהביא לעולם הרבה חזון ויוזמה, והצליח לא פעם ולא פעמיים להגדיר מחדש את כיוון ההתפתחות של עולם המחשוב. במובנים מסויימים, סטיב ג'ובס הוא הנרי פורד של עולם הטכנולוגיה, והצליח בחזונו להביא להמונים מכשירים טכנולוגיים שלפניו היו נחלתם של מתי מעט.

קחו למשל את מכשירי האייפון. לפני פחות מעשר שנים המכשירים הללו לא היו קיימים, והמכשירים המתקדמים מאותה תקופה היו רחוקים מאד מיעילות והנוחות של סמארטפון מודרני. בזכות ג'ובס לא רק שהמכשירים הללו תפסו תאוצה, אלא שהוא הצליח למצב את המונח "אייפון" כשם גנרי של טלפונים חכמים ולאפשר לכל אדם מהרחוב שאולי כלל אינו מבין גדול במחשבים להיפתח לעולם הטכנולוגי ולהיות בעליו הגאה של מכשיר שמאפשר לו גישה נוחה ומהירה למגוון רחב של יישומים ושירותים ולהיות מחובר לרשת האינטרנט גם כשהוא נמצא בדרכים.

סטיב ג'ובס היה היזם שחולל מהפכה עם הופעתם של המחשבים האישיים הראשונים, הביא לעולם את מחשבי כף היד הראשונים, נמנה על הראשונים שהביאו את הממשק הגרפי אל המחשבים האישיים, נגני מוזיקה להמונים, טלפונים חכמים, מחשבי לוח ועוד. בזכות אנשים כמו סטיב ג'ובס כיום יש לנו שפע של גאדג'טים שנמצאים בשימושם של מליונים רבים ברחבי העולם, הן אלו מקו הייצור של חברת Apple, והן כאלו מחברות מתחרות ששאבו רעיונות רבים מרעיונותיהם של סטיב ג'ובס ואנשיו.

רק לפני יומיים נערך כינוס של חברת Apple בו הם הציגו את המוצרים החדשים שלהם. קולות של אכזבה עלו מגרונותיהם של אוהדי אפל רבים בכל רחבי העולם שהתאכזבו מהמופע ומחוסר יכולתם של Apple להציב מוצרים מהפכניים. במהלך ההכרזה ברשת CNN שידרו סרט על חייו ופועלו של אחד, סטיב ג'ובס, ולי אישית היה נדמה כאילו הרשת מתכוננת להיעלמותו מאיתנו במקום להשתתף בצהלותיהם של עדת מעריצי אפל בכל רחבי העולם על הופעתו של מכשיר חדש ומתקדם אף יותר מזה הקודם. אף־אחד לא שיער בדעתו כי ימים ספורים לאחר מכן, עוד לפני שנספיק לשכוח את ההכרזות המאכזבות של חברת Apple נתבשר כי מייסד החברה והאדם שעמד בראשה במשך מרבית שנותיה יעזוב אותה לעולמים.

גם אם אנחנו לא נמנים על אותם חסידי Apple, ולא רצים להתעדכן בכל חידוש שיוצא מהחברה הזו, אל לנו להתעלם מתרומתו של סטיב ג'ובס מעולם הטכנולוגיה. בזכותו גם אנו נהנים מחידושים ושיפורים טכנולוגיים רבים, שאולי לא היינו זוכים להם עד היום לולא החזון, המוטיבציה והשאפתנות של חברת Apple בהנהגתו של ג'ובס, ועל כן הוא ראוי להכרה שלנו על פועלו ותרומתו.

תודה לך סטיב ג'ובס שעזרת לקדם את עולם הטכנולוגיה.

4 תגובות בנושא “תודה לך סטיב ג'ובס”

 1. לאחרונה, אנשים כ"כ ממהרים להלל את סטיב ג'ובס, שהם שוכחים שלמרות כל הישגיו הוא לא המציא את כל הגדג'טים שאנו משתמשים בהם היום, ולא בכל תחום הוא היה ראשון.

  לדוגמה, הניסיונות הראשונים של Apple בתחום מחשבי כף יד היו כישלון חרוץ – מכשיר יקר שלא תפקד.
  מי שבאמת הפך מחשב כף יד לדבר עממי ומוכר היא חברת Palm, ובמשך זמן רב כל מחשב כף יד, גם אלה שהיו מבוססים על מערכת הפעלה של MS ויוצרו ע"י חברות שונות כמו HP, זכו לכינוי "Palm".

  גם בתחום הטלפונים החכמים Apple לא באמת המציאה את הגלגל.
  iPhone הביא שינוי משמעותי, ראוי לכינוי "מהפח" בתחום ממשק מגע, ו-Apple בהחלט השקיע בשיווק המכשירים שלה יותר מכל המתחרות עד היום.
  אבל, אנשים רבים שוכחים את כמות מכשירי ה-Symbina וה-Blackberry שהסתובבו בעולם לפני הגעת ה-iPhone.
  אף אחד לא שיווק אותם כ-Smartphone ולמרביתם לא היה מסך מגע כלל, אבל מבחינה טכנולוגית הם עשו הרבה יותר מ-iPhone.
  מי שלא השתמש במכשיר הזה, לא יודע עד כמה הוא באמת מוגבל.
  יש כאלה שטוענים שזה טוב, כי משתמשים "פשוטים" מתבלבלים כשיש יותר מידי אפשרויות, אבל האם זה באמת הגיוני שצריך מדריך שלם כדי להחליף צלצול?

  אין ספק שלג'ובס מגיע כבוד על חלק מהדברים שהוא עשה, ובמקומות מסוימים הוא אכן קידם את הטכנולוגיה כפי שאנו מכירים אותה, אבל כשמהללים אדם צריך לבדוק בזהירות שלא מקנים לו הישגים של אחרים.

 2. מסכים עם כל מילה,
  למרות חילוקי הדעות וההשקפות השונות בשורה התהתונה לאיש תרומה גדולה לעולם הטכנולוגי שאני חייב בו כיום.

  אגב, העיצוב החדש של הבלוג נח מאוד לשימוש, ממש ממש כיף לעין ויפהפה!

השאר תגובה