עסקים בישראל צומחים ברשת, וכיצד חברות מסחריות מנסות לפגוע בעסקים קטנים בחסות משרד התמ"ת

אתמול התקיים הכנס השנתי של איגוד האינטרנט, ובמסגרת פאנל קבוצות העבודה שהתקיים בו חשבנו על דרכים לקדם את נושאי הקוד הפתוח, ולקדם את האינטרנט הישראלי באופן כללי, ומסתבר שבאותו הזמן ממש משרד התמ"ת ולוביסטים מטעם חברות למטרות רווח חושבים אחרת, ומתכננים כיצד להשיג לקוחות קטנים בחסות המדינה.

עסקים בישראל צומחים ברשת הוא מיזם של מספר חברות מסחריות בשיתוף עם משרת התמ"ת שנרתם למשימה ונראה שהוא משמש כחותמת גומי כדי שהמיזם כולו יראה כאילו הוא בחסות המדינה והלקוחות העתידיים כדאי להם שהם יבחרו בפתרון זה ולא בכל הצעה אחרת.

במסגרת המיזם מציעים לאותם עסקים קטנים אירוח אתר למשך שנה שלמה, ולאחריה המחירים יהיו כדלקמן: 75₪ לשם המתחם לשנה (מחירים סטנדרטיים לשמות מתחם בישראל), ו־65₪ לחודש. מה שהם לא מספרים לכם זה שמדובר במערכת קניינית של חברה בשם Webydo שמציעה במחיר זה מערכת מוגבלת שלא תאפשר לאותו העסק לגדול ולהתפתח לפי הצורך, ותדרוש ממנו לעבור למערכת אחרת אם הוא ירצה לגדול מעבר לגבולות המערכת.

המערכת של Webydo היא מערכת קניינית מאורחת, כלומר המיזם בחסות המדינה מטרתו העיקרית היא כנראה להוסיף לקוחות חדשים לחברות השותפות בו ושותפיהם, ולאחר מכן לגזור קופון עליהם ולגבות מחיר חודשי קבוע על אירוח האתר מלקוחות שברוב המקרים לא צריכים הרבה, ואולי גם לא יטרחו לעדכן אותו.

אותה צורת פעולה אופיינית גם לחברות בסגנון "דפי זהב" וחברות בניית אתרים נוספות, שפונות לאלפי לקוחות פוטנציאלים ומציעים להם להקים אתרים רק כי "חייבים להיות ברשת". במרבית המקרים אותם לקוחות כלל לא מודעים לחלופות שקיימות עבורם, מוגבלים ליכולות של המערכת ואינם יכולים ליצא את התכנים שלהם בקלות למערכות חלפויות עקב מגבלות טכניות ומגבלות ידע.

מערכת WordPress, למשל, שמפעילה בין היתר גם את האתר הזה, היא תוכנה חופשית, מה שהשימוש בה אינו עולה כסף לעסק, והקוד שלה פתוח, מה שאומר שלמעשה כל אדם עם ידע מתאים יכול להצטרף לאלפי המפתחים שמתעסקים בה.

אם נצא בהערכה גסה שבכל אחת מאותן מערכות קנייניות שמפותחות בחברות כגון Webydo, מפותחות על־ידי כמה עשרות אנשי פיתוח, עדיין יש לתוכנות החופשיות יתרון עליהן – עשרות אלפי אנשים בחנו את קוד התוכנה ומציעים הצעות כיצד ניתן לשפר אותו כך שיתאים טוב יותר לצרכיהם, ואלפי אנשים התעסקו פיזית בקוד התוכנה. מהבחינה הזו, לכמות האנשים שמעורבים בפיתוח יש יתרון עצום על תוכנות שמפותחות כתוכנות קנינייות נטו, כמו למשל המערכת של Webydo שאפילו לא הצלחתי לגרום לממשק הניהול שלה לעלות אצלי לאחר שהיא שעה שלמה מציגה מסך טעינה. האם מישהו יסכים שתקלה כזו תתרחש בתוכנה חופשית? ככל הנראה מישהו כבר היה מזמן מדווח על זה בתור באג וגם פועל לחקור לעומק את התופעה ולהציע תיקון עבורה.

ממשק הניהול של Webydo. לא עולה.
ממשק הניהול של Webydo. איטי ומסורבל.

דבר נוסף שכדאי לחשוב עליו לפני שממהרים להירשם לאותו מיזם, זה שהמערכת שהם מציעים לכם היא מערכת סגורה שיושבת על השרתים של חברה מסויימת שהם האחראיים הבלעדיים שדרוג המערכת וביצוע שינויים בה. הם למשל מאפשרים למשתמשים להתקין תבניות וגם לבחור את צבעי האתר ולהעלות את לוגו האתר, אבל האם הם יסכימו לתת שירותים נוספים כמו למשל לאפשר ללקוח להשתמש בעיצוב שאינו זמין באתר או להתקין על האתר שלו יכולות שאינן מוצעות במוצר? כלל לא בטוח.

ומה לגבי מעבר לספק שרותי אירוח חלופי בו יוכל הלקוח לעשות ככל העולה על רוחו? לדברי נציגת המענה המקוון של חברת Webydo, הם מאפשרים ייצוא של התכנים בתבנים HTML, כלומר בתיאוריה אפשר להעלות אותם לספק שירותי אירוח חלופי, אבל אל תשכחו שאין שום אפשרות לעשות עם זה משהו שימושי, כי רוב מערכות התוכן הקיימות אינן מסוגלות להתמודד עם יבוא תכנים בפורמט זה מה שידרוש עבודה רבה מצד הלקוח הפורש בעתיד, מה שיגרום לו כנראה להעדיף להישאר כלוא עם מערכת מוגבלת ולשלם עליה כפול.

ואם כבר בכסף עסקינן, בואו נעשה חישוב קל כמה יעלה ללקוח אירוח אתר בשירות חלופי. מחיר שם המתחם ישאר זהה (בהנחה שאנחנו מדברים על שם מתחם co.il/org.il; המחיר עשוי להשתנות לשמות מתחם אחרים ואף להיות זול יותר עבורם), אירוח אתר עולה פחות מ־10$ לחודש בכל שירות אירוח אתרים שיתופי ממוצע, כך שמדובר כאן על חסכון בעלות, ובמקביל החופש נשאר אצל הלקוח לבחור מה הוא רוצה לעשות וכיצד. למשל אם הוא רוצה להשקיע ביצירה של תבנית ייחודית עבורו הוא יוכל לבחור לרכוש עיצוב מכל אחד מאותם מאות בוני אתרים בארץ שישמחו לעבוד עבורו במחירים ללא תחרות.

בארץ פועלים עשרות ומאות עסקים קטנים שמטרתם העיקרית היא לסייע לעסקים קטנים אחרים לעלות לרשת. במיזם שמשרד התמ"ת לוקח בו חלק הוא בעצם גודם ענף חשוב שיושבים עליו הרבה עסקים קטנים שעשויים לאבד את הכנסתם בתקופה הקרובה. האם מטרתו של משרד התמ"ת ושל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרת התמ"ת, ששניהם חתומים על המיזם היא בעצם לפגוע בעסקים קטנים ולדאוג לפרנסתם של גופים אחרים השותפים באותו מיזם?

ולא הזכרתי שאותו מיזם מציין במפורש בתנאי השימוש שאסור לעשות בו שום דבר שאינו לתועלת קידום העסק שלכם. כלומר אם למשל תרצו לפרסם בו מידע מסויים שאינו בהכרח קשור לעסק שלכם, לכאורה עברתם על תנאי השימוש, כאשר בשום שירות חלופי לא תמצאו סעיפים דומים ששוללים את החופש שלכם כלקוחות בצורה כה דורסנית.

מאמרים נוספים בנושא (עדכון):

105 תגובות בנושא “עסקים בישראל צומחים ברשת, וכיצד חברות מסחריות מנסות לפגוע בעסקים קטנים בחסות משרד התמ"ת”

 1. שלום לתומר ולכולם.
  הגעתי אליך תומר דרך חיפוש בגוגל אחרי שראיתי פרסומת בדואר – ישבתי לתומי בתור לשלוח דואר… כשהקלדתי את הסלוגן שלהם ראיתי אותך במקום רביעי (היות ואני תמיד מחפש פנימה לפחות דף או שתיים בגוגל כדי לקבל גם וצאות לא מקודמות) ונכנסתי.
  ראשית כל הכבוד ותודה על הפוסט.
  שנית קראתי חלק נכבד מהגובות (סליחה אבל לא היה כוח לכולם 🙂 ) ואני חושב שאם מישהו טורח לתת את "התגובה הרשמית של משרד התמ"ת" אז כנראה אתה יודע מה אתה אומר.

  ובנימה אישית
  אני לא מקדם אתרים ולא מבין גדול אבל התחלתי את דרכי בבנית אתר + לוגו ב 7000 ש"ח.
  את האתר השני שלי – האתר האישי שלי הקמתי כבר בתקציב של 40 ש"ח בחודש לשרת על פלטורמה של WORDPRESS ואני מבין בדיוק על מה אתה מדבר. בפלטפורמה כזו אתה יכול או להשקיע את הזמן שלך (הרבה זמן כי אין בחינם 🙂 ) או כסף ברכישת שירותים ספציפיים שמעניינית אותך. אז מהניסיון הקטן שלי אתה פשוט צודק! אם מישהו רוצה אתר שגר ושכח אז WORDPRESS מצויין ואפילו בפלטפורמה החינמית וגמרנו. ואם מישהו רוצה משהו מושקע יותר שיעשה או ישלם כסף לפי הזמנה וזה פשוט יהיה יותר זול
  בכל מקרה תמיד אפשר להשתמש גם בשירותים זולים מאתר FIVVER שם ניתן לקנות גם לוגו גם עיצוב אתר וגם תמיכה טכנית במחירים די זולים.

  ובנימה אישית אישית
  אני עובד סוציאלי ונתקלתי לאורך השנים בלא מעט דרכים בהם יזמים גדולים מנצלים את המדינה לקידום הכיס שלהם. לצערי השיטה לא חדשה כלל וקוראים לה הפרטה!! בכל מקרה לכל המלעיזים אל תתפלאו זה קורה בתחומים הרבה יותר קריטיים כדוגמת בריאות חינוך וזקנה ושנית למי שמחפש אתר בלי כאב ראש שלמו אלף אלפיים שקלים (או חמש דולר ב FIVVER) למישהו שיקים לכם אתר הכניסו תוכן וגמרו עניין.

  אם מותר לפרגן אז אני ממליץ את האתר של שי צוברי מ http://ifree.org.il/ שמציע הדרכה צעד צעד לבנית אתר וורדפרס בחינם.
  זהו נגמר לי הסוס – ישר כוח תומר ואם יש מקום לעשות לייק ופלוס אחד תגיד ונפיץ את האהבה…. 🙂

 2. תומר אני מסכימה עם כל מילה שלך! ובעיניי גוגל עושה כאן מונופול, ואני אישית לא אוהבת מונופולים.

  כמובן שוורדפרס טובה יותר מכל פלטפורמה אחרת בוודאי לא בקוד סגור כמו זו שמציעה גוגל..

  מי שפונה לצד של וורדפרס להקמת אתר, כדאי שיידע על המיזם שלי "מייטים"
  זהו מיזם ישראלי ליצירת תבניות וורדפרס ידידותיות. אנחנו מציעים באתר את תבנית וורדפרס "ארטיקס" שפיתחנו אצלנו והיא מאפשרת לכל אחד (מתכנתים ואנשי וורדפרס) לעצב את האתר שלו מתוך כלים ויזואלים מקצועיים המובנים בתוך התבנית.

  מדובר באמת בכלי די פשוט לתפעול לאחר שימוש אחד או שניים, ומנגד בכלי מאוד מאוד מקצועי המכיל אפשרויות רבות, ובמחיר שכל אחד יכול להרשות לעצמו.

  אז אם אתם כבר מקימים אתר בוורדפרס, ומחפשים תבנית עיצוב, למה שלא תצרו את תבנית הוורדפרס שלכם בעצמכם ותתאימו אותה בדיוק לפי הנדרש לכם? 🙂 כיף ומהנה מאוד לשימוש.

  מזמינה את כולם להתרשם ממיזם ישראלי בתחילת הדרך
  http://www.mytheme.co.il

  טלי כהן.

  1. בחיי אם עוד פעם אחת אני שומע myTheme אני מכריז מלחמה~!

   שיגעת אותנו!, האימייל שלי מוצף בעשרות מיילים על חבילת הpremium theme שלך, ודאם! מי צריך את זה?!
   אני בכלל מפתח אינטרנט, והדבר האחרון שאני צריך זה איזו תבנית מוכנה ועוד בתשלום(במיוחד שהחלופות האמריקאיות לtheme framework לא רעות בכלל).

   ובנימה זו, ובהקשר לנושא-
   דיי לספאם המטעה!

   גם אותי הרגיז מאוד שבנאדם בחר לעצמו שם למותג שנראה כביכול רישמי וללא מטרת רווח "בעולם של היום אתה חייב אתר אינטרנט". ובסוף הוא מפנה את הלקוחות שלו למוצר קנייני ופרטי.
   מדובר פה בהטעייה.

   ואם כבר, אני חייב לציין שהגעתי לפרסומת דרך יוטיוב- שבזמן האחרון אני לא יכול לסבול את האתר הזה בעקבות הפרסום המאסיבי על הסרטונים.

 3. כל הכבוד על הכתבה שממצה את העניין באמת.
  לא הייתי כותב את זה בבלוג שלי כי היו אומרים שיש לי נגיעה
  שמח לראות שיש מי שכן כתב

 4. אז מישהו יכול להמליץ לאותו רופא שיניים שדובר על פלטפורמה נוחה, ידידותית, שמעבר מהיר יבנה לו אתר בסיסי ואיכותי? מה לגבי וויקס?
  תודה

  1. וויקס נחמד ולדעתי קצת מצועצע מידי, ופלטפורמה זו תגביל אותך בצורה דומה לזו שדובר עליהן למעלה. לעומת זאת, אם תשקיע סכום כספי זעום תוכל לקבל כתובת אינטרנט משלך, ואז תוכל להחליט בעצמך כיצד לבנות את האתר ולא תהיה מחויב לעולם לספקי שירותים שאינך מרגיש בנוח בשימוש בהם כאשר מעבר לספק חלופי ידרוש ממך לבנות מחדש את המוניטי שלך ולעדכן את כרטיס הביקור וכל המופיעים של כתובת האתר.

השאר תגובה