גופנים חופשיים/חינמיים בעברית

עם ההוספה של תכונת ה־‎@font-face לדפדפנים, המאפשרת לכל מנהל אתרים ולכל מעצב לשלב גופנים כרצונו באתר, חלה התעניינות מחודשת בתחום הגופנים העבריים, ולראשונה ניתן לעצב אתרים בצורה טובה יותר מבעבר כאשר בעת עיצוב האתר לא מתעסקים רק בצבעים ובמיקום האלמנטים השונים בדף, אלא ניתן ממש לקבוע את הגופנים בהם יעשה שימוש הדפדפן. ברשומה זו אנסה לסקור את רשימת הגופנים החופשיים הקיימים כיום ברשת.

לפני שמתחילים, ברצוני לתת כמה טיפים לשימוש בגופנים ברשת. אני אמנם לא מומחה בטיפוגרפיה ואפילו לא מגדיר את עצמי כמעצב אתרים, אבל יצא לי לשחק די הרבה עם גופנים חופשיים בתקופה האחרונה.

 1. כשם שלא מקובל להשתמש בגופנים מעוצבים מידי במסמכים מודפסים, כך גם רצוי להימנע ככל האפשר מגופנים מסוגננים מידי. כשם ששאתם מגישים מסמך מודפס, בגופן בסגנון Arial או Times New Roman ולא גופן כתב יד בסגנון Guttman Yad או Comic Sans, כך רצוי להימנע ככל האפשר מגופנים שיקשו על הגולש בקריאת התוכן באתר שהוא בסופו של דבר החלק החשוב ביותר באתר.
 2. בהמשך לסעיף הקודם, רצוי להימנע מגופנים מעוצבים מידי בתוכן עצמו ולהשאיר אותם לכותרות. בצורה כזו לא רק שאתם מכבדים את העדפות המשתמש בדרך טובה יותר ומאפשרים לו לקרוא את התוכן באתר בגופנים שהוא הגדיר בדפדפן לתצוגת התוכן, אתם גם תאפשרו לדפדפן להציג את הדף באופן מהיר יותר ותחסכו לדפדפן קצת פעולות הכנה.
 3. גופני אותיות – להתרחק, להתרחק, להתרחק. אם נתקלתם פעם בטקסט עברי שכולל את התו J בסוף משפט, אני מניח שאתם מבינים את הבעיה. מדובר בתוכנה שטענה גופן אותיות (במקרה הזה Windings והציגה ציור מסויים שיושב במיקום של האות J. במקרה הזה מדובר בסימן "☺" שיושב במיקום סטנדרטי אחר, ועדיף להשתמש ביכולות של יוניקוד במקום להשתמש בגופנים שאולי יוצגו בצורה מוזרה אצל משתמשים שאין ברשותם את הגופן האמור (מידע נוסף).
 4. שימוש בגופנים מאט את זמן טעינת הדף, וגם גורם להשהיה בהצגת הטקסט עם טעינת הגופן. כדאי לדאוג לגופנים חלופיים דומים שיהיו מותקנים על מחשב הגולש, שקובץ הגופן יהיה קטן ככל האפשר, ושהשרת ידע לשלוח כותרי HTTP מתאימים כדי שהגופן ישמר במטמון המשתמש כדי לא שטעינת הדף תהיה מהירה ככל האפשר (מידע נוסף).

 • את הרשימה נפתח בגופנים החופשיים של מיזם קולמוס. מיזם קולמוס מטרתו הייתה להביא גופנים עבריים איכותיים וחופשיים לסביבת Linux שלא יחייבו את המשתמשים לייבא גופנים מ־Windows או להסתפק בגופנים בינוניים שהיו קיימים באותה תקופה. כיום הגופנים של קולמוס מותקנים אצל מרבית משתמשי לינוקס ומהווים את עיקר הגופנים העבריים שקיימים בסביבה זו. הגופנים מופצים תחת רשיון GPL2, וזמינים במספר חבילות; גופנים רגילים, גופנים מקושטים, וגופנים תנ"כיים שכוללים גם טעמי מקרא.
 • DejaVu הוא מיזם ליצירת משפחת גופנים חופשית במגוון רחב של שפות, ומבוסס על משפחת גופנים בשם Bitstream Vera ששוחררה עבור Gnome ברשיון חופשי בעבר ועברה שיפורים רבים במהלך הפיתוח (הגופן המקורי כלל למעשה רק תווים לטיניים). רשיון הגופנים הוא נחלת הכלל עם מספר השגות.
 • Core Fonts הוא מיזם שהתחיל את דרכו בהכרזה של חברת מיקרוסופט בשלהי שנות התשעים של המאה הקודמת להפיץ גופנים שהיו זמינים באותה תקופה עבור Windows בלבד, כדי להפוך אותם לגופנים סטנדרטיים אצל כולם. מאז מיקרוסופט נסוגה בה מהכרזתה זו והפסיקה להפיץ את הגופנים בעצמה, אלא שתנאי השימוש בגופנים איפשרו את המשך הפצתם.
 • SBL Hebrew הוא גופן בעל מראה תנ"כי לשימוש לא מסחרי.
 • Ezra SIL הוא גופן נוסף בעל מראה תנ"כי, שנוצר על־ידי מכון SIL שמטרתו ללמוד, לפתח ולתעד שפות. הגופן זמין ברשיון OFL.
 • Droid היא משפחת גופנים שפותחה במקור עבור מערכת ההפעלה הסלולרית Android, והגופנים זמינים תחת רשיון Apache. הגופנים מיועדים לשימוש במכשירים ניידים בעלי מסכים מזעריים, ולכן מתיימרים להיות יעילים במיוחד בגודל אות קטן. הגופנים נמצאים במאגר הקוד של אנדרואיד (קישור ישיר לתיקייה במאגר מראה של Github).
 • GNU FreeFont הינו מיזם יצירת הגופנים החופשיים של GNU. הגופנים זמינים ברשיון GPL3 וכוללים שלושה סוגים; אחד Serif, אחד Sans Serif ושלישי Monotype. אינני יכול להמליץ על גופן ה־Serif שלהם מאחר שהתווים העבריים שלו אינם נעימים במיוחד לקריאה על גבי מסך המחשב, ולצערנו בסביבות לינוקס רבות הוא מוגדר כגופן ברירת המחדל. (תצוגה מקדימה של תחום העברית בגופנים)
 • אלעד מרדכי פיתח מספר גופנים ומפיץ אותם ב־Open Font Library ברשיונות OFL (SIL Open Font License) או GNU General Public License (תלוי בגופן הנבחר). האתר Open Font Library עצמו הוא מאגר של גופנים חופשיים, אבל אני לא יכול להמליץ להיעזר בו בשלב זה בהיעדר אפשרות לבחור גופנים לפי שפה נתמכת.
 • אות פתיחה הוא מיזם ליצירת גופן רשת חדש חופשי לשימוש, ובשנת 2011 זכה לחסות מטעם איגוד האינטרנט הישראלי. בשלב זה אין שום מידע באתר לגבי זמינות הגופן בגרסה סופית או לפחות בגרסה נסיונית, אבל לאור רשימת המעורבים במיזם ונותני החסות שלהם הם מוזכרים ברשימה למרות שלכאורה לא ניתן להשיג שם גופנים.
 • הגופניה הוא האתר של אדם שמציין שהוא טיפוגרף כושל, ומפיץ מספר גופנים תחת רשיון Creative commons 3.0. הגופנים שלו אינם רעים כפי שהוא אולי חושב, ונראים די נקיים, וזמינים גם ב־Open Font Library.
 • מאיר סדן הוא מעצב גופנים ותיק ומוכר, שבמהלך השנים יצר די הרבה גופנים ואלו זמינים להורדה באתר שלו. מאיר מציין כי הגופנים חופשיים לשימוש לא מסחרי ומבקש באתר לתת לו קרדיט על הגופנים ואפשר גם קישור לאתר שלו.
 • יעקב מנדלסון יצר מספר גופנים לפני שנים רבות, ואלו זמינים להורדה באתר שלו. תנאי השימוש בהם מתירים בהם כל שימוש פרסומי, אבל אוסרים על שינוי הגופנים או על הפצתם.
 • נוה שגב יצר בתחילת העשור הקודם מספר גופנים חופשיים ומפיץ אותם באתר שלו. תנאי השימוש שמופצים עם הגופנים מתירים לעשות בהם כל שימוש כל עוד לא משנים את הגופן ופרטיו.

עד כאן רשימת הגופנים החופשיים שמצאתי וזמינים כיום ברשת. קיימים אנשים נוספים שעיצבו בעבר גופנים עבריים לשימוש חופשי, בניהם בן נתן,ברק פלורשהיים, דניאל לוי ואולי מספר אנשים נוספים, אלא שעבר זמן רב מאז שאלו עיצבו את הגופנים הללו, והאתרים בהם אלו פרסמו את הגופנים אינם זמינים כיום ברשת או קשים לאיתור, ולכן לא אוכל לקשר אליהם. למרות זאת, מי שמתעקש יוכל למצוא את הגופנים של אלו באתרי צד שלישי שמחזיקים עותקים של גופנים אלו כנראה ללא אישור או ידיעת המפתחים המקוריים.

אני מקווה שרשומה זו פתחה במעט את התיאבון של מספר משתמשים ותהווה השראה לאנשים נוספים להצטרף אל מעצבי הגופנים העבריים לשימוש חופשי לרווחת כולנו. למרות המגוון המצומצם של תוכנות וכלים לעיצוב גופנים קיימות תוכנות חופשיות למטרה זו כגון Font Forge, וכל אדם שיתרום גופן אחד או יותר יזכה לתהילת עולם וגם יעזור למשתמשים רבים לעצב את התוכן שלהם בגופנים המועדפים עליהם.

34 תגובות בנושא “גופנים חופשיים/חינמיים בעברית”

 1. תומר, יופי של סקירה.

  מה שמייחד את "אות פתיחה" (ככל הידוע לי זה לא יהיה השם של הגופן) הוא שהכוונה לעצב גופן חופשי *למסך*. אם אני לא טועה לא קיים היום גופן כזה.

  למען הגילוי הנאות רק אציין כי אני מלווה את הפרויקט מטעם ועד איגוד האינטרנט בו אני חבר בהתנדבות.

  1. אלעד: אינני מומחה בטיפוגרפיה, אבל אני לא רואה הבדל גדול בין גופן מסך לבין גופן למלל מודפס. נכון, על המסך אנחנו מעדיפים גופן Sans Serif בעוד בהדפסה נעדיף גופן Serif, ועל המסך נרצה גופן קריא עם כמות נקודות לאינצ' שונה מאשר על מלל מודפס, אבל עד כמה שאני מבין פה מסתכמים ההבדלים, וגופן טוב צריך להיראות טוב גם על המסך וגם בהדפסה.

   לגבי השם שלו, לאור כך שאתר פיתוח הגופן מתקרא "אות פתיחה" ובהיעדר שם זמני אחר, אני מנחש שזה שמו של מיזם הפיתוח גם אם התוצר הסופי יקרא בשם שונה.

   אני מאד מקווה שמיזם פיתוח הגופן הזה לא יהיה המיזם היחידי שנמצא בפיתוח בשנים הקרובות, ושתוך זמן קצר יהיו לו חלופות נוספות; בנתיים מיזם קולמוס הוא המתחרה העיקרי שלו, וכולל מגוון רחב יותר מאשר אותו גופן בודד שאמור להיווצר תודות לחסות של האיגוד.

 2. תומר שלום,
  תודה על הפוסט המפורט והמוצלח. אשמח להתייחס לכמה מהסוגיות שהעלת בנוגע לפרויקט אות פתיחה.
  כתבת:

  רצוי להימנע מגופנים מעוצבים מידי בתוכן עצמו ולהשאיר אותם לכותרות.

  אני מסכים עם עיקרי הדברים, אבל מסתייג מההמלצה הגורפת. אכן, נכון להיום אין ממש אופציה אמיתית להחליף את אריאל כפונט body-text מהסיבה הפשוטה שהוא הפונט הזמין היחיד אשר בנוי טכנית לעמוד בדרישות של גדלים קטנים כפי שציינת בתשובתך לאלעד. אם ההבדלים בין פונט גוף-טקסט למסך לבין פונט גוף-טקסט לדפוס היו עניין פעוט, כבר היינו רואים פריחה גדולה מאוד בתחום זה. עם זאת, לא כך הדבר ועד שהמציאות הזאת תשתנה מומלץ להזהר משימוש בפונטי כותרות או דפוס כפונטי גוף-טקסט. אנחנו מאמינים עם זאת שאת המציאות הזאת צריך לשנות.
  כשהתחלתי לעבוד על הלינקים ברשימה שלך קיוויתי שאולי אגלה משהו שאני לא מכיר אבל לצערי אין ברשימה מן החדש. פרויקט קולמוס הוא אכן פרויקט נהדר אבל מדובר בדיגיטציה של גופנים עבריים קלאסיים שעיצובם (לפני יובלות) לא לקח בחשבון (מן הסתם) את האתגרים של רינדור בגודל אות קטן והתאמה קרוס-פלאטפורמית. (גופן יכול להתרנדר נהדר בגרסאות המקיות והלינוקסוויות של אופן-טייפ אבל להראות זווועה בקליר-טייפ הווינדוזאי)
  SBL ו-Ezra SIL שניהם גם הם ריביבלים של גופנים מקראיים והרלוונטיות שלהם לצרכים הטיפוגרפיים היומיומיים נמוכה מאוד. גם GNU Free Font על אף חופשיותו אינו שמיש בגדלים קטנים כיוון שהוא מכיל קונטרסטים חדים בין הקטעים הרחבים שלו לבין אלה העבים. זו אגב אותה בעיה ממנה סובל פונט ברירת המחדל הלטיני בכל הדפדפנים: Times New Roman ולכן נדיר מאוד שנראה אותו בשימוש על אף העובדה שהוא הפונט הזמין ביותר ברשת (מעצם דיפולטיותו).
  הפונטים היחידים ברשימה שנוצרו מתוך התחשבות בצרכים הטכנולוגיים של ימינו הם Deja Vu (פרויקט נהדר!) ו-Droid. הבעיה בשניים האלה היא שהאותיות העבריות שלהן דומות מאוד לאריאל. עושה רושם שמטרת מעצבי הפונטים הללו היתה ליצר מקבילה קרובה לאריאל אשר תעקוף את המגבלות הקנייניות של זה. למעצבי ווב אין סיבה של ממש לעשות שימוש בפונטים הללו דרך @font-face כיוון שהם אינם באמת מרחיבים את הפאלטה הטיפוגרפית שלהם.
  אנקדוטה מעניינת: משתמשי סמארטפונים מסוג אנדרואיד קוראים עברית דרך הפונט Droid העברי אשר מגיע במשקל אחד בלבד. ז"א שמשקל בולד אינו קיים באנדרואיד בעברית אלא אם כן תתקין את Deja Vu כפונט ברירת המחדל שלך במקום. לדעתי זו פגיעה מאוד משמעותית בחוויית השימוש של אנדרואיד בעברית ועל אף שרוב מוחלט של המשתמשים לא שם עליה את האצבע ההבדל הוא מאוד משמעותי.

  בפרויקט אות פתיחה אנחנו שואפים ליצר פונט עברי שהוא web-native נולד למסך, עוצב לפיקסל ונבדק מראש בכדי להתאים לאתגרים הטכנולוגיים הנדרשים כיום. בימים אלה אנחנו כבר עובדים על סקיצות ראשונות של אותיות אם כי טרם חשפנו אותם באתר (כאמור, מדובר במשימה כלל לא פשוטה והיא לוקחת יותר זמן מכפי שהיה ניתן לצפות). במקביל דרך הכתיבה בבלוג אנחנו שואפים להפוך את המסקנות שלנו לנקודות פתיחה נוחות לאחרים אשר עומדים בפני אתגרים דומים ביצירת פונטים עבריים עכשיוויים.
  אנחנו מאוד שמחים על כל התעניינות ושיח בנושא ומקווים שהשקתו של הפונט החדש תהווה באמת אות פתיחה ליצירה טיפוגרפית עשירה אשר תיקח בחשבון את האתגרים הטכנולוגיים ואולי אף תעודד מעצבים לשקול לשחרר את התוצרים תחת רשיונות חופשיים ושיתופיים.

  1. שלום מושון ותודה על תגובתך. ברצוני להבהיר דבר אחד – עצם זה שטרחתי לפרסם את מיזם הגופן שלכם באותה רשימה עם אנשים אחרים שכבר הציבו תוצרים בשטח מראה את ההערכה הרבה אליכם ואת השאיפה שלי שלא תאכזבו. אינני מבין גדול בעיצוב ויצירת גופנים, וכאיש מחשבים לא אוכל שלא לתהות למה המשימה הזו כל־כך מסובכת ואיך אנחנו (=אנשי המחשבים, המפתחים וכו') יכולים לשפר את הפעולה הזו ולהפוך אותה לפשוטה יותר.

   עצם העובדה שאתה מציג את גופן Arial בקטגוריה נפרדת משאר הגופנים זה דבר ששם אותנו בבעיה, הרי גם משתמשי מק וגם משתמשי לינוקס לא יכולים להנות מגופן זה כברירת מחדל במערכות ההפעלה שלהם, ומאותה סיבה גם כל משתמשי הסלולר לא יכולים לעשות כל שימוש בגופן כי במרבית המקרים התקנה של גופנים על מערכות ההפעלה הסלולריות כיום אינה משימה פשוטה ובמקרים מסויימים אף בלתי אפשרית.

   מיזם "קולמוס" נועד ליצר גופנים חופשיים עבור לינוקס וכפי שבוודאי ידוע לך מדובר במאגר הגופנים הגדול ביותר בשפה העברית שמכבד בצורה טובה את רוח התוכנה החופשית. אני די בטוח שעם קצת הכוונה ומידע בנושא נוכל לבצע בגופנים הללו בחלקם או במלואם את התיקונים הדרושים כדי להפוך אותם לגופני מסך איכותיים יותר.

   לגבי אנדרואיד, אכן כאשר הסתכלתי על הגופן הזה לראשונה על גבי המחשב הוא נראה לי דומה באופן מפתיע לגופן Arial. לא טרחתי לבדוק לעומק, אבל אני לא ממש אתפלא אם יום אחד יתברר לנו שמישהו עשה העתק-הדבק וייבא לגופן אותיות מגופן אחר במהלך פעולת ההתאמה לעברית של אנדרואיד. לא בדקתי לעומק איך הגופן מתנהג עם משקלים שונים, אבל אם לא ניתן אותיות עבריות מודגשות באנדרואיד יש לנו בעיה די חמורה. אגב, שים לב שהגופנים החדשים של אנדרואיד שנוספו בגרסה 4 ("רובוטו") לא זכו עדיין באותיות עבריות.

   1. תוספת: בתיקיית הגופנים של אנדרואיד אליה קישרתי ברשומה עצמה אני רואה שישנם שני גופני Droid עבריים. אתה בטוח שקיימת בהם בעיית משקלים?

    DroidSansHebrew-Bold.ttf 11 months ago Add Hebrew bold and regular font files [Russell Brenner]
    DroidSansHebrew-Regular.ttf 11 months ago Add Hebrew bold and regular font files [Russell Brenner]
    1. יפה, אז עושה רושם שהיה קומיט לריפוזיטורי לפני 11 חודשים. מעניין כמה זמן יקח עד שזה יורגש אצל אנשים בטלפונים. בינתיים אני חושש שרוב המתשמשים בארץ אינם נהנים מיותר ממשקל אחד.

     1. אתה צודק. אישית אני משתמש באנדרואיד עם סיינוג'ן, שזה הדבר הכי קרוב למערכת בקוד פתוח שיש כרגע אנדרואיד לדעתי, ואפילו שם אין את הגופן DroidSansHebrew-Bold.ttf, שלא לדבר על גופנים עבריים נוספים. מבחינתי זו תקלה חמורה.

   2. תודה על האזכור, אני מקווה שנהיה ראויים להערכה שלך ושאכן לא נאכזב 😉
    בנוגע ל-Ariel, הבעיה היא במציאות של המונופול של Ariel Hebrew, לא בציון שלי את המצב ככזה. אפל אגב, קונה ממיקרוסופט את הרשיון לשימוש באריאל, כך שהפונט זמין למשתמשי מק וכרגיל אלה משתמשי הלינוקס שסובלים.
    אני מעריך את הנכונות אבל אני חושש שמדובר במשימה שאין לה פתרון אלגוריתמי קל. עוד לא קם האלגוריתם שיודע למדל ולדבג את מה שקורה במוח בזמן שהעיניים רצות על שורת טקסט ועל בסיס זה לבנות או לשפץ פונטים. אם אתה יודע לכתוב אחד כזה, אני אשמח מאוד מאוד 🙂
    כתבנו לא מעט על האתגרים העיצוביים בבלוג וגם התייחסנו לשאלת הסאב-פיקסל רנדרינג בעברית:

    גם התייחסנו ליוזמות טכנולוגיות כמו TTFAutoHint אשר מנסות לסייע לתהליך:
    http://openfonts.hagilda.com/?p=10
    מעבר לזה, הנה חידוש טכנולוגי עדכני נוסף בכיוון: http://typographica.org/reports/robothon-2012-robohint-and-the-gerrit-noordzij-prize/
    כל אחד מאלה מנסה לאתר את אותם מקרים בהם הטכנולוגיה יכולה לעזור. אבל כיוון שאיך שלא נסובב את זה אנחנו מדברים על תצוגה של צורה וקטורית מורכבת על שטח פיקסלי מוגבל אין תחליף לתהליך עיצוב אשר לוקח את המגבלות הטכניות מראש. זה בסיסי כמו המתח הפונדמנטלי בין עיגול לריבוע.
    http://openfonts.hagilda.com/?p=93
    ובכל זאת הנה פוסט די מוצלח שמפרט כמה שיקולים גרפיים וטכניים בבניית UI-פונט: http://www.design-by-izo.com/2011/10/18/what-should-i-look-for-in-a-ui-typeface/
    אני לא מסכים עם כל ההנחות שלו אבל הדיון בתגובות שם (שגם אני השתתפתי בו) מעניין מאוד.
    אני גם ממליץ לצפות בפרזנטציה של ג'ונתן הופלר אשר מציין גם הוא מספר אתגרים על הציר בין עיצוב טיפוגרפי לטכנולוגיה:
    http://openfonts.hagilda.com/?p=148

    1. שלום מושון, ראיתי שהעלתם את הגופן הסופי כרמלה לרשת, ואני חושב להעלות על זה רשומה בעתיד. בינתיים, פרסמתי את הרשמים שלי על הגופן בדף שלו בפייסבוק, ואני מקווה שתסלחו לי על הניסוח הגיקי. ☺

     https://www.facebook.com/carmelaWebfont/posts/419863044731828

     בקצרה, אני לא חושב שהגופן מבושל מספיק כרגע. יש בו מספר טעויות במיפוי התווים (למש מקף כתף "־" שממופה על "–") ומספר תקלות מוזרות אחרות כמו כ' דגושה שהופכת לחץ ("כּ" ⇐ "→").

     לגבי התווים הכלליים, יש את תקן יוניקוד שמגדיר במפורש כיצד כל תו צריך להיראות. נחמד מאד שלקחתם יוזמה וציירתם מספר צלמיות ברוח הגופן, אבל אני לא חושב שזה ראוי שהתווים יוצגו בתור תווים אחרים אם מסיבה כלשהי הגופן לא מוצג אצל המשתמש. עבור תווים שלא קיימים כלל בתקן של יוניקוד יש אפשרות להשתמש באזורים הפרטיים במפה כך שלא תדרוס תווים קיימים ואם בגופן המשתמש אין בהם שימוש לא יוצגו חלילה סימנים שגויים.

     אני מעריך שלא יהיה יותר מידי מסובך לטפל בבעיות הללו. אשמח לשמוע את דעתך ולדעת אם יש סיכוי לפתור את הבעיות הללו.

     1. אני חושב שהלכתי לאיבוד. "כרמלה" זה התוצר של מושון או לא? כששאלתי מישהו אמרו לי שזה כן, אבל אני לא מצליח למצוא את הפרטים, ואין שום דרך לדעת מיהו היוצר שמאחורי הגופן היפהפה הזה על־אף הבעיות שבו. יש מצב שמישהו יכול לקשר אותי אליו כדי שאוכל לדווח לו על הבעיות? תודה.

      1. כן, קצת הלכת לאיבוד. (;
       כרמלה היא פרויקט הגמר של ניר ייני, בוגר טרי מבצלאל שלמד אצל מיכל ואצלי. ניר פיתח גופן מסך ולאחרונה (אני רוצה להאמין שבהשראתו) בחר לשחרר אותו כגופן חופשי. אני בטוח שניר יעריך את הפידבק הזה. אני אפנה אותו לרשומה שלך. בכל אופן, הפונט שלנו עושה הרבה התקדמות (עליה תוכל ללמוד אצלנו בבלוג: http://openfonts.hagilda.com) והשבוע נתחיל לשלוח גרסאות ניסוי לכמה יחידי סגולה. אם תרצה להיות בינהם, צור איתי קשר במייל.
       ותודה על ההתעניינות 🙂

 3. מצאתי מדריך להכנת גופנים בעזרת אינקסקייפ אני רק לא בטוח לגבי התמיכה בעברית…

 4. פוסט מעולה תודה! העברתי מיד לכל המעצבים שאני עובד איתם. ממליץ להוסיף בגוף הפוסט קישור לכלים שמאפשר עבודה עם פונטי ווב בפוטושופ, מעצבים ממש צריכים את זה.

  1. אני מרחם על בוני אתרים שנאלצים לעבוד עם תוצרי פוטושופ. הגיע הזמן להבין שתוכן רשת לא צריכים לפתח בתוכנת ציור ולאחר מכן להמיר אותו ל־HTML, ושאפשר לוותר על שלב גזירת העיצוב מתוכנת הציור כדי להגיע לתוצאות טובות יותר.

   1. אם כך אתה מרחם על 99% מבוני האתרים 🙂 כל מעצבי האתרים שאני מכיר משתמשים בפוטושופ לעיצוב וזה הכלי שמלמדים בבתי הספר ובאקדמיות השונות למקצוע.

    1. מי שמתעסק עם פוטושופ ותוכנות דומות אלו הם ברובם גרפיקאים שאין ברשותם שום ידע והבנה בפיתוח אתרים, ולכן הם שולחים למפתח האתר סקיצה של האתר כתמונה ולא משהו נוח יותר לשימוש. למשל אם הם מעוניינים לייצר צבעים מדורגים באזור מסוים באתר יהיה יעיל יותר לתת למפתח מידע על הצבעים ואופן הדירוג במקום תמונה שמדגימה כיצד אמור להיראות האתר הסופי, או לפחות קובץ קל משקל שאפשר יהיה להשתמש בו כרקע (למשל ברוחב של 1 פיקסלים כדי ליצור דירוג צבעים אנכי).

     מפתח האתר לא צריך "לדעת פוטושופ" כשם שהגרפיקאי לא אמור לדעתך "לדעת פיתוח אתרים". כמובן שהמצב הטוב ביותר הוא לשלב בין השניים ושלכל אחד יהיה ידע בסיסי סביר בעבודתו של שותפו וכך הוא ידע טוב יותר להתחשב ביכולות ובמגבלות שלו ולייצר תוצרים שיתאימו לו, למשל אם רקע בנוי מתבנית חוזרת, לחתוך את התמונה בגודל של התבנית הבסיסית ולהוסיף הנחיות אם צריך לשכפל את הרקע על הציר האופקי, האנכי או שניהם.

 5. לאור הגופנים שמוצעים כאן, אז כדי להיות רגוע ב100% אני רוצה למחוק מהווינדוס שלי את כל הגופנים שאספתי בדרכים לא ברורות
  * יש לי תיקייה מקבילה שמכילה את כל הגופנים שהתקנתי אי פעם כך שאני יודע באיזה גופנים מדובר – מדובר בכמות גדולה…
  יש למישהו רעיון איך אני מוחק את כל מה שהתקנתי וחוזר לגופנים המקוריים שמגיעים עם הווינדוז בלבד?

  1. הייתי ממליץ ללכת למחשב עליו לא הותקנו גופנים נוספים, להוציא ממנו רשימת גופנים ולהשוות אותה לרשימת הגופנים אצלך. חוץ מזה שלא יקרה שום דבר אם יהיו על המחשב שלך כמה גופנים מיותרים; אני לא חושב שזה משפיע באופן דרסטי על הביצועים של Microsoft Windows.

  1. לא בדקתי את הגופן על אייפון ואני לא בטוח אם יש באייפון דפדפן מתקדם מספיק שתומך בכלל ב־‎@font-face, אבל במידה שכן אני מניח שהגופן של אנדרואיד ייתן תוצאות סבירות גם על אייפון. אם ידוע לך באיזה גופנים משתמשים באייפון ואם הם זמינים ברישיון שמתיר שימוש בהם, אני אשמח לדעת על כך וגם להוסיף אותם לרשימה.

  1. מדובר ברשימה חלקית, ושים לב בבקשה שאין אצלך שום קרדיט ליוצר של כל גופן או דרך ליצור עמו קשר. לכן, הרשימה שלך היא לא יותר מאשר עוד רשימה של גופנים שמצאת ברשת והגולש אינו יכול לאמוד את טיבם.

 6. שלום,
  היכן ניתן למצוא המלצות לגופנים באנדרואיד עבור אוכלוסיות שונות?
  מעניינת אותי קריאות הפונט עבור אוכלוסיות מבוגרות.
  תודה!

  1. מה הם הצרכים המיוחדים לאוכלוסיות מבוגרות? עד כמה שאני מבין עבור אנשים בעלי קשיי ראייה רצוי לבחור בגופן שנראה סביר עם אותיות בגדלים גדולים מהרגיל, ורצוי גם להימנע מגופנים יצירתיים מידי. אני חושב שהרבה יותר חשוב יהיה להקפיד על בחירת צבעים נכונה מאשר על צורת האות.

 7. תומר שלום,
  האם אתה מכיר \ יכול להפנות אותי לפונט עברי מונוספייס (רוחב אחיד לכל האותיות) .
  אני צריך פונט מונו עברית \ אנגלית עם יחס גובה לרוחב של כמעט 2 ל 1 כלומר אותיות גבוהות וצרות …

השאר תגובה