היום לפני עשור: Mozilla 1.0

היום לפני עשור הייתה ההשקה של מוזילה 1.0 בדיוק עשר שנים לאחר מכן, היום, השקה של גרסה חדשה של פיירפוקס. עשר שנים! איך שהזמן טס…

Mozillal Splash
מסך הטעינה של מוזילה

הדפדפן הצעיר היה נראה די דומה לנטסקייפ מבחינת שלל התוכנות שהורכבו בחבילה (למעשה נטסקייפ 7 התבסס על הקוד של מוזילה 1.0), ומספר שנים לאחר מכן ירש אותו דפדפן פיירפוקס, אותו דפדפן שרבים משתמשים בו גם היום. מוזילה היה הדפדפן השני שכלל תמיכה בעברית לוגית (אחרי אינטרנט אקספלורר). בתקופה בה אינטרנט אקספלורר שלט ביד רמה על שוק הדפדפנים, דפדפן מוזילה היה זה שהציג את החלופה – דפדפן יציב ומהיר שהציג תכונות חדשות שהגיעו לאינטרנט אקספלורר שנים רבות לאחר מכן.

Mozilla 1.0
מוזילה 1.0. מראה דומה לדפדפנים של היום.

מוזילה 1.0 הייתה הגרסה הראשונה של מוזילה שנחשבה יציבה דיה ומתאימה למשתמשי קצה אחרי גרסאות מוקדמות רבות. במובנים מסוימים, השקת גרסה 1.0 הייתה גם ההוכחה שניתן לייצר דפדפן מן השורה הראשונה בקוד פתוח, וגם שנטסקייפ לא מת.

במהלך העשור האחרון, Mozilla Suite ירד מגדולתו, למרות שחלק ניכר מהקוד שלו עדיין קיים בתוך Mozilla Firefox ובמוצרים אחרים. הפיתוח של דפדפן Mozilla Suite הופסק אמנם, אך הוא ממשיך עד היום את חייו בתור Seamonkey. כשנה לאחר ההשקה של Mozilla Suite 1.0, חברת AOL החליטה כנראה שתחום פיתוח הדפדפנים אינו נחוץ לה, והוציאה מתוכה את השרידים של נטסקייפ שעברו ברובם ל־Mozilla Foundation, הארגון שהוקם כדי לקדם את המיזם. דבר אחד חשוב נשאר ממורשת Mozilla Application Suite עד היום; המיזם שהוקם בעקבות פתיחת הקוד של דפדפן Netscape בשנת 1998 היה Mozilla, והוא המשיך להתקיים עד היום בתור ארגון מוזילה. אם שמעתם את המילה Mozilla לאחרונה, אתם כנראה מתכוונים לארגון מוזילה ולא למוצר התוכנה שנשא את אותו השם לפני שנים רבות.

דפדפן Mozilla בעברית

לפני עשר שנים הייתי פעיל במוזילה, אם כי כנראה בהיקפים מצומצמים יותר מהיום, וגם מוזילה ישראל היה באוויר בהובלתו של צחי שלצערי קצת נטש בהמשך לטובת עיסוקים אחרים. באותה תקופה הקשר שלנו עם mozilla.org היה פחות חזק מהיום, ותוכן מתורגם היה זמין רק באתרי קהילות שלא זכו לשום עזרה מצד מוזילה, עד כדי כך שהוצאה של גרסאות מתורגמות דרש מכל צוות תרגום התעסקות ידנית עם קוד התוכנה כדי לארוז אותה מחדש עם תפריטים מתורגמים, להעלות אותה לרשת בעצמנו, ורק בסוף לבקש יפה ברשימות התפוצה שמישהו יעלה אותן לשרת ה־FTP של מוזילה. לנו, הישראלים, הוצאת גרסה מתורגמת דרשה התעסקות גם עם ערכת העיצוב, כי לא הייתה באותה תקופה ערכת עיצוב גנרית שתראה תקין גם כאשר התוכנה מוצגת מימין לשמאל. יצא לי לקחת חלק פעיל בתחזוקתו של אתר האינטרנט של מוזילה ישראל, וכפי שבעלי עין חדה יבחינו, עיצוב הרטרו שעדיין מעטר חלקים באתר הוא אותו עיצוב שהיה שם גם כאשר Mozilla Suite 1.0 היה רלוונטי קצת יותר (ואולי הגיע הזמן שנעדכן אותו?!).

אם מתחשבים בעובדה שהייתי פעיל במיזם מוזילה לפני יותר מ־10 שנים, אפשר להבין שמדובר בתקופה ניכרת מהחיים שלי. התחברתי למוזילה כי זיהיתי שהרעיונות שמאחורי המיזם תואמים לרעיונות והדעות שלי באותם נושאים, והיום אני מסכים עם הרעיונות של מוזילה אפילו יותר. אני עדיין פעיל במוזילה, ונזכר בגאווה בפעילות שביצעתי במסגרת מוזילה אז וגם היום.

ומה אתם עשיתם בעשור האחרון?

5 תגובות בנושא “היום לפני עשור: Mozilla 1.0”

  1. ואוו . ממש מצדיע לך על הדרך שעשית ממש מההתחלה עם מוזילה. עשר שנים.לא פשוט בכל זאת..
    ולראות את ההבדלים בין גרסה 1 להיום 13…שמים וארץ! ממש נוסטלגיה (לא שנודעתי אז בזמנו למוזילה אבל בכל זאת .. ח)
    בהזדמנות זו באמת מודה לך שאתה מעמודי התווך בתמיכה במוצרי מוזילה. המון טריקים ופתרונות למדנו ממך מכל הגיגיך בפורום (וכאן בבלוג?..) ואני מניח עוד הרבה למדו.

    1. אל תתבלבל. לא מדובר פה בגרסה 1 לעומת גרסה 13, אלא גרסה 1.0 של תוכנה מוקדמת יותר שהייתה גם הבסיס לגרסאות מסויימות של נטסקייפ. בערך באותה תקופה הופיעה תוכנה חדשה בשם הקוד Mozilla/Browser שכעבור שנתיים נוספות יצאה בתור Mozilla Firefox 1.0. מה שאומר שבעוד שנתיים וקצת נוכל לכתוב פוסט יומהולדת עשור דומה לזה. ☺

השאר תגובה