תכונות חדשות בפיירפוקס 13

לאחרונה, גרסאות חדשות של יישומים מבית מוזילה עוברות מתחת למכ"ם ומשתמשים כמעט לא מבחינים בשינויים שהתווספו בגרסאות אלו. בגרסה החדשה של פיירפוקס שיצאה בשבוע שעבר התווספו שני שינויים שקשה יהיה למשתמש הממוצע לפספס אותם, לטוב ולרע. ברשומה זו אנסה להציג אותם וגם אתן תשובות לשאלות נפוצות שנתקלתי בהן במהלך הימים האחרונים.

שני השינויים הבולטים ביותר שנוספו בגרסה החדשה של פיירפוקס הם עיצוב מחודש לדף הבית ברירת המחדל, והוספה של דף לשונית חדשה.

דף בית ברירת המחדל של הדפדפן, המוכר בשם about:home הוא דף בית מינימליסטי שמוצג בהפעלת הדפדפן. בעבר הוא היה נטען מהרשת, אך בגרסאות האחרונות הוא הוחלף בדף מקומי. טעינה של דף בית מקומי מאפשרת טעינה זריזה יותר של הדף, ומאפשרת גם לשלב בו מידע אישי שקיים בדפדפן כמו היסטורית הגלישה שלנו מבלי להסתכן בפרסום שלה ברשת, והרחבות שמותקנות על הדפדפן יכולות להוסיף פריטים לדף ביתר קלות.

דף הבית בפיירפוקס 13
דף הבית בפיירפוקס 13

בגרסה החדשה התווספו לדף קיצורי דרך שמאפשרים גישה מהירה לאפשרויות נפוצות בדפדפן. בגרסאות הקרובות גם מסכי ההגדרות יקבלו מתיחת פנים ואז קיצורי הדרך הללו לא יקפיצו חלונות חיצוניים ויוצגו ישירות בלשונית זו. כמו־כן, בגרסאות הקרובות יוכנסו שיפורים רבים למנגנון יישומי הרשת שהוצג בדפדפן זה מכבר, כולל גם מאגר יישומי רשת שנמצא כרגע בשלבי פיתוח מתקדמים, ואלו יוצגו ישירות בדף הבית.

ניתן להחליף את דף הבית בכל דף אחר בו תחפצו דרך תפריט כלים←אפשרויות←כללי, רק קחו בחשבון שכפתור שחזור הלשוניות שמופיע בדף זה לא יוצג בדפים אחרים. כמו־כן, ניתן להגדיר מספר לשוניות שיהוו את דף הבית שלכם, באמצעות הכנסה של הסימן "|" בין כתובות האתרים. כתובת דף הבית המובנה היא about:home, וניתן להציגה לצד לשוניות אחרות אם אתם רואים לנכון לעשות זאת.

דף הלשונית החדשה (about:newtab)  מהווה תכונה מורכבת יותר. לכאורה מדובר בתכונה מבוקשת שהייתה זמינה עד לאחרונה כהרחבות בלבד (Speed Dial, Fast Dial) ופתאום יום בהיר אחד התחלף הדף הלבן שאפיין פתיחת לשוניות חדשות בדף שכולל תמונות ממוזערות של האתרים אליהם נוהג המשתמש לגשת באופן התדיר ביותר, על־פי היסטורית הגלישה שלו ומידע נוסף.

דף לשונית חדשה

דף הלשונית החדשה מציג נתונים על־פי המידע האישי שנאגר בדפדפן תוך כדי שימוש בתוכנה, ואינו זולג לרשת בשום אופן. מעדיפים דף לבן "כמו פעם"? לחיצה אחת על הכפתור עם הציור של הריבועים שמופיע בפינה השמאלית העליונה (או הימנית, אם אתם אינכם משתמשים בגרסת יל"ש), ואתם חוזרים לתצוגת דף לבן.

ניתן לבצע התאמה אישית בדף הלשונית החדשה, כמו לשנות את לשנות את סדר הופעת האתרים בדף באמצעות גרירה שלהם בין המשבצות, להסיר אתר שלא נרצה שיופיע יותר ברשימה באמצעות לחיצה על האיקס, או לנעוץ את האתרים המועדפים עלינו באמצעות לחיצה על הנעץ כדי שאתרים לא ייעלמו לנו מעצמם אם אתרים אחרים יהיו בעתיד פופולריים יותר אצלנו. ניתן גם להוסיף ידנית אתרים אחרים לתצוגת המשבצות באמצעות גרירה של הצלמית שמופיעה לצד כתובת האתר המבוקש למשבצת כלשהי בדף כרצוננו.

משתמשים מסוימים יעדיפו, אולי, לוותר לחלוטין על תצוגת המשבצות בדף הלשונית החדשה מטעמים וצרכים השמורים עימם. למרות שבשלב זה אין ממשק משתמש המאפשר לבצע התאמה אישית נוספת לדף הלשונית החדשה, סביר להניח שתוך זמן קצר ניתן יהיה לבצע שינויים בדף באמצעות תוספות ייעודיות. בינתיים ניתן לשנות את ההעדפה browser.newtab.url בדף about:config. ברירת המחדל היא about:newtab שתציג את דף הלשונית החדשה הרגיל, ואפשר להגדיר שם דברים אחרים כמו למשל about:home כדי לקבל את דף הבית ברירת המחדל, about:blank כדי לקבל דף לבן ריק כפי שהיה בגרסאות קודמות, או כתובת אינטרנט כלשהי אם נעדיף להציג תוכן מהרשת בכל פעם שנפתח לשונית חדשה. אפשר גם לעשות את הפעולה ההפוכה, ואם נגדיר את about:newtab בתור דף הבית שלנו, או בתור אחת מהלשוניות שיוצגו בהפעלת הדפדפן, נקבל גישה ישירה לדף האתרים הנצפים ביותר.

14 תגובות בנושא “תכונות חדשות בפיירפוקס 13”

 1. הטריקים שאתה כותב בסוף נשמעים נחמדים. אני אישית חזרתי לדף ריק כמה שעות אחרי שקיבלתי את הדף החדש בגרסת הפיתוח.

  1. נחמדים או לא, אני מקווה שאנשים יתנו הזדמנות לתצוגת האתרים בלשונית החדשה, כי בסופו של דבר מדובר בתכונה שימושית מאד.

    1. אתה עדיין יכול להקליד שם כתובת, וכמובן יכול לעשות זאת גם בלי ללחוץ על כפתור הלשונית החדשה אלא על Ctrl-Enter בסוף הקלדת הכתובת, אבל תצוגת האתרים אליהם המשתמש נכנס באופן תדיר משפרת את איכות חייו של המשתמש הממוצע כי הוא נדרש מעתה להקליד פחות.

 2. שידרוגי ה FF מבורכים אך בכל שדרוג עולה החשש שחלק גדול מההרחבות יפסיקו לפעול ותכלס כמה פעמים קרה לך שהעדכון הרס הרחבה שהיית מכור לה…..

  1. זה לא משהו שאמור להתרחש בגרסאות האחרונות, ואם בכל זאת הרחבות מפסיקות לתפקד סביר להניח שמדובר בהרחבות ישנות שאינן מתוחזקות. להרחבות אלו קיימות ברוב המקרים חלופות שמתוחזקות באופן טוב יותר (ואם לא – אשמח אם תיידע אותי).

  1. למה מעצבנת? אני מודה שלא הרגשתי בשינוי בגלילה בעצמי, אבל זכור לי שהכניסו בגרסה זו שיפור שמאפשר גלילה חלקה יותר, ואני מניח שאפשר לנטרל אותו אם הוא מאד מפריע לך.

 3. תומר שלום, לא יודע אם כאן המקום לשאול, אבל מה יש לי להפסיד?
  לאחרונה התחילו אצלי בעיות בתצוגת הדף במספר אתרים (פייסבוק, ספורט 5 ועוד)
  התמונות אינן עולות והטקסט כתוב בג'יבריש מוזרה. בתור מומחה, מה עלי לעשות?
  תודה מראש.

  1. שלום אייל,

   כדאי שתיכנס אלינו לפורום ותעלה שם את שאלתך בצורה מסודרת (רצוי בליווי תצלומי מסך וכלי המחשה דומים), ואנו נעשה את המיטב לפתור את הבעיה אצלך.

השאר תגובה