התקנתם את תוכנת התרגום בבילון? נדפקתם!

תוכנת בבילון (Babylon) היא תוכנת תרגום מהמובילות בשוק, ומתהדרת ביכולת תרגום מילים בלחיצה אחת מכל תוכנה במחשב או אתר אינטרנט ללא צורך להקליד מחדש את הטקסט. התוכנה, פרי פיתוח ישראלי, נחשבת לאחת ההצלחות הגדולות של ההייטק הישראלי. רק לאחרונה פורסם שהמניה צמחה ב־550% בשנה. כלומר אם היינו שמים אלף שקלים על המניה לפני שנה, היום היו לנו יותר מ־5,000 שקלים. לא רע, לא רע.

אבל לא הכל ורוד בחברת בבילון. לצערנו היא כנראה מצאה את עצמה לא רווחית מספיק והמשתמשים אולי עברו לתוכנות חלופיות או לאתרי תרגום דוגמת Google Translate. חברת בבילון ראתה כי רע ופנתה לאפיקי פרסום מפוקפקים, ובכך מצליחה להרגיז משתמשים רבים מידי יום.

אישית אינני משתמש בתוכנת בבילון, וכשאני צריך לתרגם משהו אני משתמש בתרגום דרך האתר שלהם, בתרגום של אתרים אחרים, או במילון "אוקספורד" שנמצא אצלי כבר שנים בהישג יד. אני מוטרד מההתנהגות של בבילון כי עשרות משתמשים ביום נחשפים לצרות שנגרמות מהתקנת התוכנה שלהם מידי יום, שגם אם לא נגרמו בזדון היה נחמד אם חברת בבילון היו טורחים לתקן אותן לפני שהם משחררים את המוצר למשתמשים.

לפני מספר חודשים יצאה גרסה של פיירפוקס שהציגה לראשונה תצוגה של אתרים בהם המשתמש נוהג לבקר בעת פתיחת לשונית חדשה. פיירפוקס, כדפדפן בעל יכולות התאמה אישית מתקדמות כלל יכולת לבצע התאמה אישית של הדף שיוצג בעת פתיחת לשונית חדשה, למרות שהאפשרות אינה חשופה למשתמש הממוצע ודורשת פתיחה של דף ההגדרות המתקדמות של הדפדפן (כתבתי על זה כאן). מישהו בחברת בבילון כנראה זיהה את הפוטנציאל ודאג להגדיר בהרחבה שהם דוחפים לדפדפן שהוא יחליף את דף הלשונית החדשה עם דף חיפוש מטעם חברת בבילון ובכך ישבש לחלוטין תכונה חשובה בדפדפן, וזאת בנוסף לדברים אחרים שהם מחליפים בלי אישור מפורש מהמשתמש כמו הגדרות דף הבית והגדרות החיפוש.

והמשתמשים? מישהו חושב עליהם? המשתמשים כמובן זועמים, ורבים מהם מזהים את הבעיה ומנסים לתקן אותה. חלק מההגדרות קל יחסית לתקן, אבל אחרות דורשות התעסקות מתקדמת בדפדפן. במוזילה ישראל קיבלנו פניות רבות של אנשים שמבקשים עזרה בהתגברות על התקלה הזו, ואני מפחד לחשוב בכלל כמה אנשים נתקלים בבעיות דומות בארץ ובעולם בכלל ובהיעדר הבנה מספקת לא יודעים כיצד להתגבר על התקלה ואולי גם נקטו בפתרונות קיצוניים ובעייתיים כמו פירמוט המחשב.

הייתי קורא לזה השתלטות עוינת מצד חברות דוגמת בבילון, אבל אלו מילים גדולות. התרעתי בעבר על הסכנה הזו, אבל בערך 99% ממשתמשי המחשבים בארץ לא קוראים את הבלוג שלי וחבל.

תנאי השימוש בתוכנה. מכירים? אני מתערב שלא טרחתם לקרוא את מה שכתוב שם מעולם. כתוב שם שחור על גבי אתר אינטרנט:

סרגל הכלים של בבילון מספקת פלטפורמת יישומי שולחן עבודה המאפשר לבעלי אתרים לפתח, לשמר ולפרסם את היישומים שלהם או תוכנה ("תוכנות צד שלישי"). תוכנות צד שלישי הוא יישום תוכנה, כולל כל הקישורים תוכן או חומרים אשר, העומדים לרשותך על ידי בעל האתר באמצעות תוכנה. מסיבה כזו תוכנה השלישי עשוי להיות מותאם אישית על ידי המוציא לאור במיוחד והוא עשוי לכלול מיתוג של המו"ל או כל תוכן אחר בבעלות או ברישיון אצל המו"ל.
1.2 השימוש שלך תוכנה של צד שלישי כפוף לכל התנאים הניתנים עם תוכנה כזו צד שלישי ולא נשלטים על ידי EULA זה.
1.3 סרגל הכלים של בבילון אין כל חובה לבדוק תוכנות צד שלישי ואינו אחראי על יציבות, נאותות, שלמות או חוקיות של תוכנה של צד שלישי, ואתה מוותר בזאת על כל זכויות משפטיות או מן היושר שיש לך או אולי על סרגל הכלים של בבילון בכבוד אליהם.
1.4 כחלק מתהליך ההתקנה של התוכנה, המו"ל רשאי להציע שינויים בהגדרות דפדפן האינטרנט שלך. שינויים אלה, אם אושרה על ידי אתה יכול להיות מחדש על ידך בכל עת שיח אפשרויות זמינות בדפדפן האינטרנט. שינויים אלה עשויים לכלול:
1.4.1 בדף הבית של דפדפן האינטרנט שלך
1.4.2 מנוע החיפוש ברירת המחדל בתיבת דפדפן האינטרנט שלכם מובנית החיפוש
1.4.3 הדף המוצג בעת פתיחת כרטיסייה חדשה

לא, אני לא צוחק, בבילון כנראה לא מאמינים במתרגם אנושי ומשתמשים בתרגום מכונה כדי לתרגם את תנאי השימוש שלהם עצמם. קצת מוזר בהתחשב שמדובר בחברה שאמורה למכור לנו יישומי תרגום איכותיים בסופו של דבר, אתם לא חושבים? להלן הגרסה האנגלית של הדף.

1.1 Babylon Toolbar Platform
Babylon Toolbar provides a desktop applications platform which allows publishers to develop, maintain and publish their own applications or software (“Third Party Software”). Third Party Software is a software application including any content, links or materials that are made available to you by the publisher via the Software. Such Third Party Software may be specifically customized by a publisher and may include the publisher's branding or other content owned or licensed to the publisher.

1.2 Your use of any Third Party Software is subject to any terms and conditions provided with such Third Party Software and are not governed by this EULA.
1.3 Babylon Toolbar does not have any obligation to test Third Party Software and is not responsible for the appropriateness, completeness, stability or legality of any Third Party Software and you hereby waive any legal or equitable rights you have or may have against Babylon Toolbar with respect thereto.
1.4 As part of the installation process of the Software, publisher may offer changes to your Internet Browser settings. These changes if approved by you can be reconfigured by you at any time from the options dialog available on your Internet Browser. Such changes may include the following:
1.4.1 The homepage of your Internet Browser
1.4.2 The default search engine in your Internet Browser's built-in search box
1.4.3 The page displayed when opening a new tab

בבילון לא מסתירה את העובדה שהם משבשים את פעילות הדפדפן ומתעסקים עם ההגדרות שלהם, ומפילים את האשמה על חברה חיצונית. לכאורה האמור לעיל מסיר את האחריות מחברת בבילון, אבל כל עוד הם עצמם מפיצים את התוכנה הם אמורים לקחת חלק באחריות על פגיעה במחשבי משתמשים.

הסרה? כמובן שאפשר להסיר. אפילו הם מסבירים איך להסיר. כמובן, חוץ מעורכי דין ובלוגרים משועממים כנראה אף־אחד לא טורח לקרוא את תנאי השימוש, ולכן אף־אחד לא יודע להסיר. גרסה קריאה יותר זמינה כאמור בגרסה האנגלית של הדף.

1.5 הסר
כדי להסיר את התוכנה, ניתן להשתמש בהליכים להסרת התקנה סטנדרטיות המוצעות על ידי מערכת ההפעלה של המחשב או של דפדפן האינטרנט.
1.5.1 הסרת התקנה של Internet Explorer – מ-Windows "הוספה / הסרה של תוכניות" הדו שיח, למצוא את התוכנה ברשימת היישומים המותקנים ולחץ עליו ולאחר מכן ללחוץ על כפתור "הסר"

. הסר מ-Firefox 1.5.2 -. מתפריט "הרחבות", מצא את התוכנה ברשימה של הרחבות שהותקנו ולחץ עליו, לחץ על כפתור "הסר"

1.5 Uninstall
To uninstall the Software, you may use the standard uninstall procedures offered by your computer's Operating System or your Internet Browser.
1.5.1 Uninstall from Internet Explorer – from Windows "Add/Remove Programs" dialog, find the Software in the list of installed applications and click on it, and then click on the "Uninstall" button.
1.5.2 Uninstall from Firefox – from the "Extensions" menu, find the Software in the list of installed extensions and click on it, the click on the "Uninstall" button.

טעות! משתמשים רבים מדווחים כי גם הסרה מלאה של ההרחבה מהדפדפן ואפילו הסרה מלאה של בבילון לא החזירו את הדפדפן שלהם לקדמותו. הבעיה הזו אפילו דווחה למוזילה. בבילון לא יכלו לחזות מראש ששילוב קוד של שותפים מפוקפקים ישפיע על אהדת הקהל כלפיהם? הם לא יכלו לזהות את הסכנה ולפעול בהקדם כדי להפסיק להפיץ את הקוד הבעייתי עד שיוברר העניין ויתוקן כך שגם אם הוא מפריע למשתמשים לפחות תהיה להם דרך להסיר אותו?

בבילון עצמם מודעים לבעיה הזו. הנה למשל המידע שקיבלתי אישית מנציג תמיכה שלהם:

20:29 Asaf H: In case you open a new tab in Mozilla Firefox and Babylon Search still appears, please do the following:
Write in the address bar "about:config" and enter -> confirm the message -> search for "Babylon" in the Filter bar -> open the entries and deleet them out.
20:30 Tomer Cohen: I'd prefer not to touch Firefox internals myself. Is it possible to revert it by uninstalling the extensions?
20:36 Asaf H: you speak Hebrow?
20:38 Asaf H: We have the possibility of Remote Support. Do you want me to connect to you quickly to fix the issue?

כפי שניתן לראות נציג בבילון מולו דיברתי מודע במידת מה לקיום הבעיה ואף הציע לי להיכנס ל־about:config כדי לבצע את המחיקה. במוזילה ישראל אנחנו מסבירים למשתמשים כיצד לתקן את הבעיה בדרך דומה, אבל זה רק כי ההרחבה המדוברת כוללת מנגנון הסרה פגום שמונע ממשתמשים רבים לקבל את הגדרות ברירת המחדל אחרי שהם נפטרים מההרחבות שתוכנת ההתקנה של בבילון דוחפת להם למחשב. לזכותם יאמר שהם מוכנים לבצע את המחיקה בהתחברות מרחוק למחשב, אבל אני אישית לא הייתי בוטח שחברה שהרגע חיבלה לי במחשב תהיה גם זו שתושיע אותי.

נכון, תוכנות רבות משתמשות בטקטיקה של שילוב תוכנות נוספות בתוכנת ההתקנה שלהם, וקבלת תמלוגים פר התקנה או שימוש. משתמשים מתקדמים עוקבים בדאגה אחרי כל שלב בתוכנת ההתקנה ויודעים לחפש את תיבות הסימון הנסתרות שהסרתם עשויה למנוע כניסת תופעות כמו זו למחשב. משתמשים פחות מתקדמים אפילו לא יודעים לחפש את האפשרויות הללו (לפעמים יש לבצע התקנה מותאמת אישית כאשר במהלך ההתקנה הרגילה המשתמש אפילו לא מיודע על התקנת היישומים הללו), ולפעמים גם משתמשים מנוסים מפספסים ומתקינים תוכנות חטפניות בטעות.

כתבה בכלכליסט מפנה את האש לכיוון אחר. מסתבר שחברה בשם אינפוספייס היא זו שכנראה אחראית על הפן הפרסומי המעיק של בבילון. במאמר תדמית עליהם הופיעה הפסקה הבאה:

חברות סרגלי כלים ישראליות ידועות גם כ"ספאמריות", כאלה שקשה להסירן בקלות ושמפעילות רכיבי תוכנה המפרים את הפרטיות.
כמו בכל עסק, אם אתה בונה מוצר שבו טובת הלקוחות שלך נמצאת במקום גבוה, תמשיך לשגשג. יש כמה חברות שמנסות לגדול במהירות וללא מחשבה על הלקוח, והמודל הזה נמצא תחת לחץ. מי שמנסה לעשות כסף מהיר יינזק.

אוקיי. בבילון, שהם לקוח חשוב של חברת הפרסום הזו נעזרים בשירותי פרסום בתוכנה. הם, חלילה, לא ספאמרים, אבל אני בספק אם הם הקדישו מספיק תשומת לב ללקוחות שלהם, ולי דווקא כן נראה שמישהו פה מנסה לגזור קופון ולעשות כסף מהיר.

במקום בבילון אני חושב שהייתי חושב להעביר מתפקידם כמה אנשים שקשורים למחדל הזה. מתוכנה יעילה והבטחות גדולות חברה כמו בבילון וחברות תוכנה נוספות שמחפשות להגדיל את רווחיהן מוצאות את עצמן מסייעות לחברות תוכנה איזוטריות להפיץ תוכנות שמשתלטות על כל חלקה נקייה במחשב ובעיקר גורמות למשתמשים לסבל. במקום להפריע למשתמש להערכתי עדיף היה לו הם היו משלבים חלון פרסומת קטן לחלון היישום שלהם ולא מנסים לקבל מאיתנו כספים גם כשאנחנו לא משתמשים בכלים שלהם.

41 תגובות בנושא “התקנתם את תוכנת התרגום בבילון? נדפקתם!”

 1. אח תומר תומר,
  כמה שינאה, איזה ארס נוטף מפיך, במקום לפרגן, לנסות לשנות, לעשות משהו אפקטיבי, אתה חייב לקלס, להטיח האשמות, סתם מיותר.
  בבילון מנסה כמה שיותר להקשיב ללקוחותיה, ולראייה, ענה לך מישהוא מהתמיכה!!!.
  ניסית פעם לקבל תמיכה ממיקרוסופט? מגוגל? ממוזילה??? אתה מכיר איזו שהיא חברה שנותנת מוצר חינמי ומפעילה מערך של תמיכה שמוכן לענות לך מענה אנושי, שמוכן להנחות ואפילו לעשות בשבילך את העבודה?
  ניסית פעם לשלוח מייל למישהו מבבילון, להתריע על הבעיות, לבקש מהם לשנות את זה?

  1. שלום ג'ואי, ותודה על תגובתך.

   קודם כל, אני חושב ששכחת משהו בתגובה שלך. מאחר מחזיק תפקיד בכיר בחברת Babylon מקובל לציין זאת כאשר אתה מגיב על נושאים שקשורים בחברה אותה אתה מייצג.

   ברשומה עליה בחרת להגיב אין שום שנאה כלפי חברת בבילון, אלא להפך ­– כישראלי אתם גורמים לי להתגאות שחברה ישראלית כמוכם מצליחה להתבלט בשוק העולמי ולהוביל את שוק תוכנות התרגום. לעומת זאת, כמשתמש וכאדם שאמור לתמוך במשתמשים אחרים, צר לי שחברה כמותכם בוחרת ללכת בדרך שהתוו כותבי וירוסים ורוגלות. אני בטוח שגם לך מפריע השימוש בתוכנות שכוללות רכיבים שאינם נחוצים לעבודתן השוטפת כמשתמש, וכמשתמש במערכת ההפעלה חלונות בפרט. למעשה המצב כל־כך נורא במערכת ההפעלה בה אתה משתמש, שמשגשגת תעשייה של תוכנות שכל מטרתן להסיר מהמחשב רכיבים מיותרים שמאטים ופוגעים בתפקוד שלו.

   ספציפית לגבי בבילון, נחמד שאתם טורחים לענות על שאלות תמיכה שמופנות אליכם על־ידי אנשים שלא טרחו לרכוש מנוי שנתי בעלות של 50 שקלים למוצר שלכם. האם מדובר בתופעה ייחודית לחברת בבילון? כלל וכלל לא! קיבלתי בעבר לא פעם סיוע מחברת Microsoft, מחברת Google וגם מ־Facebook. אם אתה מעוניין לדעת גם הצלחתי להשיג את ביטוח לאומי בטלפון.

   אתה מציג את הטענה שהצגתי כאילו מדובר במשהו ייחודי וטענה שלא הוצגה בפניכם מעולם. הרשה לי לחדש לכם – אני לא היחידי שמתלונן על כך ש־Babylon הפכה ל־bloatware וגורמת לאנשים רבים לשנות את היחס שלהם לתוכנה. אני לא יודע אם אתם מרגישים זאת על בשרכם כעת, אבל בבקשה קח בחשבון שגם אם לפי הנתונים שלכם כמות המשתמשים במגמת עלייה מתמדת, ישנם משתמשים רבים שבוחרים לוותר על השימוש בתוכנה שלכם לאור היחס המחפיר שלכם למשתמשים שגורם לכך שהם מוצאים את עצמם נאבקים עם רכיבים שאתם דוחפים למחשבים שלהם ללא שום צורך וסיבה, ובמוקדם או במאוחר אתם תוכלו לזהות את המגמה המסוכנת הזו, ולכן ההצעה שלי היא להיפטר במהרה מכל אותם רכיבים מפוקפקים לטובת תוכנה איכותית שהמשתמשים יאהבו להשתמש בה.

   חלק מהליך פיתוח תוכנה, ואני מקווה שתסכים איתי, הוא לקבל באופן מתמיד משוב מהלקוחות ולהתאים את המוצר לצרכים שלהם. מספיק להריץ חיפוש בגוגל כדי לראות שהתוצאות הראשונות שמתייחסות לסרגל שלכם אינן תגובות המשבחות אתכם על כך שהדבקתם למשתמשים סרגל כלים חדש לדפדפן, אלא מידע לגבי ההסרה שלו. ישנם גם משתמשים [ישראלים] רבים שטוענים שהמוצר שלכם מעצבן (נחש למה? רמז: זה לא בגלל תרגום שגוי), ואני יכול להמשיך מכאן ועד להודעה חדשה עם תלונות של משתמשים. כמה מאותם אנשים קיבלו תשובה כלשהי מאנשי
   בבילון? כנראה רק מעטים מהם, ואם הסרגל שלכם היה כולל אפשרות הסרה מסודרת הם אמנם עדיין היו כועסים עליכם ורובם כנראה היו נמנעים משימוש במוצר שלכם, אבל לפחות הם לא היו מפרסמים את הזעם שלהם עליכם ברשת. קחו זאת כביקורת בונה; הרשת יכולה לעזור לכם לייצר מוצרים טובים יותר אם רק תדעו כיצד להיעזר במידע שמספקים המשתמשים ובתקלות שהם נתקלו בהן.

   ואם נציג רשמי של חברת בבילון כבר בשטח, יהיה נחמד אם תעקבו אחר דיווחי הבאגים שלנו שמתייחסים למוצרים שלכם ותעזרו לנו לתקן אותם.

   1. קודם כל,
    התגובה הייתה שלי ושלי בלבד. לא פרסמתי את שמי ותוארי כי זה לא רלוונטי. ואת האמת, אין לי שום הבנה למה זה היה רלוונטי לפרסם את זה. כנראה שהיית זקוק לזה להראות כמה שאתה צדקן…
    זו לא הייתה תגובה רשמית של בבילון, ולכן המשחקים שלך בלהגדיר אותי כך לא שווים את הדף שבו הוא נרשם. לי מעולם לא הייתה בעיה לפרסם את שמי ותוארי כשזה רלוונטי, אני דווקא גאה בזה…

    דבר שני, כנראה שאתה נמצא איפה שהוא בתחתית סולם העובדים של מוזילה, כי האנשים שבאמת משפיעים שם, נמצאים בקשר קבוע ובשיתוף פעולה מלא עם בבילון על מנת לתקן כל "עוולה" וכל באג שמשתמשי פיירפוקס חווים.
    בבילון מוציאה כמעט מידי יום פתרון לבאגים שמתרחשים בכל דפדפן, זה שמוזילה וכרום החליטו להיכנס למלחמת חורמה אחד בשני ומוציאים כל יומיים דפדפן עם יותר באגים מהגרסא הקודמת שלהם, רק מקשה את העבודה לחברות שמייצרות תוספים לדפדפנים שצריכים לרדוף כל הזמן אחרי כל גחמה ושינוי שחברות הדפדפנים מבצעים, במקום לשפר את התוסף שלהם לרווחת המשתמשים.

    דבר שלישי, כמו שבבילון בקשר עם כל חברות הדפדפנים בטיפול בכל בעיה של המשתמשים שלהם, בבילון גם בקשר עם כל חברות האנטי ווירוס ובודקת יום ביומו עם מישהו נפגע, ואם כן, פועלת במהירות לטפל בכל בעיה. אז לקרוא לתוכנה רוגלה כשהיא ממש לא, אני הייתי מחשיב את זה כחוצפה.

    אם אתה רוצה באמת לעשות תחקיר אמיתי, ולכתוב כתבה כעיתונאי אמיתי, תבדוק את כל המידע שלך לפני שאתה מפרסם אותו. ואל תסתכל מכיוון אחד של "הנפגע". תנסה גם לקבל תגובה רשמית במי שאתה מסית נגדו…

    זה שבכלל קראתי את הכתבה שלך, הייתה בגלל שמישהו מבבילון הפנה את תשומת ליבי, במסגרת החיפוש התמידי של התמיכה לבדוק מה הלקוחות מרגישים ואיך אפשר לעזור להם. ביקורת בונה מגיעה בצורה נעימה ולא תוקפנית כמו שהכתבה שלך.

    לסיום, השם שלי הוא ג'ו ולא ג'ואי.

    1. שלום ג׳ו ושוב תודה על תגובתך.

     זה שבכלל קראתי את הכתבה שלך, הייתה בגלל שמישהו מבבילון הפנה את תשומת ליבי, במסגרת החיפוש התמידי של התמיכה לבדוק מה הלקוחות מרגישים ואיך אפשר לעזור להם. ביקורת בונה מגיעה בצורה נעימה ולא תוקפנית כמו שהכתבה שלך.

     מיד לאחר שפרסמתי את הרשומה הזו שלחתי הודעת דוא״ל אל חברת בבילון. זה שאותו מישהו מצא את הרשומה הזו ברשת יכול להיות באותה מידה נובע מכך שהוא קיבל ממני קישור אליה ולא בהכרח בעקבות סריקת הרשת באופן תמידי. מעניין שאתם לא טורחים להגיב לכל אחד מאלפי האזכורים האחרים ברשת בהקשר של בעיות עם היישומים שלכם. כמו־כן, ראוי לציין לאור טענתך כי זו היא התגובה הלא רשמית אני כמובן אשמח מאד לקבל תגובה רשמית יותר מחברת בבילון.

     כנראה שאתה נמצא איפה שהוא בתחתית סולם העובדים של מוזילה, כי האנשים שבאמת משפיעים שם, נמצאים בקשר קבוע ובשיתוף פעולה מלא עם בבילון על מנת לתקן כל "עוולה" וכל באג שמשתמשי פיירפוקס חווים.

     יש לי הרגשה שפספסת משהו כשניגשת לאתר. אני לא עובד במוזילה ולא מקבל שכר ממוזילה. למרות זאת, אני פעיל ותיק במוזילה, ולא נמצא בתחתית סולם זה או אחר. במוזילה, להבדיל מחברת בבילון, ישנה קהילה גדולה ומסועפת מסביב לתוכנה ששומרת שהאינטרסים של המיזם ישמרו. האם יש גוף דומה סביב בבילון? סבורני שלא.

     מוזילה מחזיקים ערוץ תקשורת פעיל מול בבילון, כשם שאנחנו מחזיקים ערוץ תקשורת פעיל מול גופים וארגונים רבים בתעשייה. אין זה מתפקידי להיות גורם מתווך כלשהו, ורשומה זו לא נועדה להגיע לעיני בכירי חברת בבילון ולשקף דעה של מישהו מלבדי. רשומה זו נועדה להעלות על הפרק נושא חשוב ובעייתי שהוא תפוצתם של יישומים מזיקים שנכללים בתוכנות חיוניות למשתמש ולגרום להם להיות חשדניים יותר לגבי תוכנות שהם מתקינים והסכנות שתוכנות אלו מביאות עמן. לצערי, בימים אלו ממש חברת בבילון נכנסת לרשימה הארוכה של חברות שזורקות יין על המשתמש וחושבות על הגדלת ערך המניה שלהן במחיר היקר של פגיעה במשתמשים עצמם.

     בבילון מוציאה כמעט מידי יום פתרון לבאגים שמתרחשים בכל דפדפן, זה שמוזילה וכרום החליטו להיכנס למלחמת חורמה אחד בשני ומוציאים כל יומיים דפדפן עם יותר באגים מהגרסא הקודמת שלהם, רק מקשה את העבודה לחברות שמייצרות תוספים לדפדפנים שצריכים לרדוף כל הזמן אחרי כל גחמה ושינוי שחברות הדפדפנים מבצעים, במקום לשפר את התוסף שלהם לרווחת המשתמשים.

     מצחיק שאתה מציין את זה שאתם מוציאים עדכונים תכופים וגם זה שאתם זורקים את האשמה על יצרני תוכנות אחרות, כי במקרה בחנתי לא מזמן את ההרחבות שלכם. לא רק שאתם מפיצים הרחבות מלאות בעיות, אלא שגם מנגנון העדכונים שלכם פגום והגרסה שנמצאת בשרת ישנה יותר מזו שאתם מספקים למשתמש עם הגרסה החדשה של התוכנה. חוץ מזה, אשמח לשמוע את דעתך המלומדת כיצד התקנה של סרגל על הדפדפן משפרת במשהו את חווית השימוש של המשתמש בתוכנה שלכם, ובמיוחד כיצד מסייעת לו ההחלפה של דף שמציג את רשימת האתרים בהם הוא נוהג לבקר באופן תדיר עם מנוע חיפוש שמיתגתם מחדש בתור Babylon Search.

     דבר שלישי, כמו שבבילון בקשר עם כל חברות הדפדפנים בטיפול בכל בעיה של המשתמשים שלהם, בבילון גם בקשר עם כל חברות האנטי ווירוס ובודקת יום ביומו עם מישהו נפגע, ואם כן, פועלת במהירות לטפל בכל בעיה. אז לקרוא לתוכנה רוגלה כשהיא ממש לא, אני הייתי מחשיב את זה כחוצפה.

     מעניין שאתה מזכיר את זה, כי במוזילה יש דיבורים על חסימת ההרחבות שלכם מפאת הבעיות שהן יוצרות. מוזילה יצרו אתכם קשר בצורה רשמית יותר ויידעו אתכם על זה, אבל עצם זה שאתה מפרסם את התגובות התוקפניות שלך כאן גורם לי לחשוב שבכירים בחברת בבילון מעדיפים בשלב זה להתעלם מהמידע שמוזילה העבירו אליהם או לדחות את הבקשה על הסף.

     תומר.

    2. תומר כנראה נחמד מדי מכדי לכתוב לך את האמת אז אני אגיב.
     התגובה שלך מביישת את חברת בבילון ורק מרחיקה מכם את מעט המשתמשים שלא הסירו את התכנה בעקבות ההתנהגות הפוגענית ודמויית הרוגלה שמתוארת בפוסט.

  2. הגעתי לכתבה הזאת אחרי ניסיונות נואשים להסיר את הסרגל של בבילון שמעולם לא אישרתי להתקינו ואכן כמשתמשת מתקדמת כביכול הסרתי את הדבר הזה , מכל מקום אפשרי במחשב ועדיין הוא תקוע לי בפיירפוקס, למרות שכמובן שהוא לא מופיע בהרחבות
   בדיוק כפי שתומר רשם,
   אחרי שעברתי היום על כמעט כל פיפס בגוגל שהצלחתי למצוא בנושא ההסרה של הסרגל הבבילוני הזה אני כנראה יסיר את פיירפוקס כתגובה או לפחות אצמצם שימוש לרמת המינימום, תודה לאל שיש כרום
   אבל משום מה אני די בטוחה שבמוזילה לא התכוונו בדיוק לזה .

   1. לינור – אף־אחד לא ימנע ממך מלגלוש בבטחה בפיירפוקס, ואם קיימת בעיה כלשהי בהסרת המטרד הנ"ל מהדפדפן נשמח לעזור לך להיפטר ממנו בפורום של מוזילה ישראל.

  3. ממש לא נכון
   התוכנה חינמית זמן מסוים ואז מפסיקה לעבוד ואתה נידרש לקנות ולאחר שקנית מתחיל הבלגן הגדול, אתה מקבל עידכון לגירסה חדשה ואיך שפתחת מיד הקובץ שלך נינעל כשאתה פונה לחברה מספרים לך סיפורי פוגי.
   לדוגמא:
   ,

   תודה על פנייתך.

   למרבה הצער, יש כמה תוכנות אנטי-וירוס שחוסמות את קובץ ההתקנה החדש של בבילון. אנו עובדים קשה עם חברות אנטי-וירוס על מנת לפתור בעיה זו בהקדם האפשרי ולאפשר ללקוחותינו להתקין את בבילון בצורה נכונה.
   בינתיים, יהיה צורך לנטרל את האנטי וירוס שלך לפני הפעלת קובץ ההתקנה של בבילון. ברגע שבבילון הותקן בהצלחה, תוכל מיד להפעיל את האנטי וירוס שלך בחזרה.
   אנא קבל את התנצלותנו על אי הנוחות.
   אם אנחנו יכולים להיות לעזר נוסף, אנא אל תהסס לכתוב לנו שוב.

   בברכה,
   צוות תמיכה | בבילון תוכנה

   אז אל תקל ראש.
   פניתי לאיגוד הצרכנות – והם טוענים שהם יודעים על כך ויש הרבה פניות על התנהגות לא הולמת במיוחד לאחר רכישה.

 2. מיקרוסופט לא רק מוכרת את המוצר בהון לא קטן אלה גם תמיכה היא מוכרת במחיר לא קטן (יש תמיכה של הקהילה עם תמיכה קטנה מצד MS אבל היא לא רצינית)

  לקבל תמיכה ממוזילה דווקא יש לי ניסיון מעולה (מוזילה ישראל) לפני המון שנים חלק מהנשמות הפעלות התחלפו תומר תמיד נשאר ^^ אבל מביקורים שלי מדי פעם בפורם הישראלי הרמה של התמיכה נשארה במצב מעולה.

  עכשיו מוצר חינמי שנותן תמיכה חינם ואפילו מכון לעשות עבורי את העבודה באונוטו ישראל בעבר היו מקרים בהם חבר'ה קפצו לביקורי תמיכת בית בחינם לגמרי.

  אבל ביבליון בכל זאת מאוד שונה מתוכנות חינמיות היא פשוט לא חינמית היא עולה כסף ואני מצפה מחברה שלוקח ממני את מטיב כספי לא לפגוע בי (אני גם לא רואה סיבה שהיו פרסומות בתוכנה ששלמתי עלייה)

 3. אז איך בכל זאת להסיר את החיפוש של בבילון מהלשונית של הדפדפן? אני משתמש באינטרנט אקספלורר וזה שינה לי לחיפוש של בבילון לאחר שהתקנתי משהו.

  1. אינני משתמש באינטרנט אקספלורר ולכן לצערי לא אוכל לסייע לך. למרות זאת, חיפוש קצר בגוגל מראה שישנם מאמרי עזרה רבים ברשת שיוכלו לסייע לך במשימה זו. עיון קצר במאמרים אלו מראה שגם הם כוללים הוראות מסובכות יחסית, כאילו מישהו רצה בכוונה תחילה לגרום לכך שיהיה מסובך להסיר אותם מהדפדפן. כפועל יוצא מכך, אני מניח שהרבה אנשים יבחרו בפתרון הפשוט ביותר שהוא להסיר את בבילון מהמחשב האישי שלו.

   אגב, אינטרנט אקספלורר הוא דפדפן מיושן ופרימיטיבי, וכולל גם לא מעט בעיות אבטחה ידועות שמסכנות אותך במהלך גלישתך. חשבת פעם להתקדם לדפדפן מודרני ומתקדם יותר?

 4. אני לא רואה את עצמי מסתדרת בלי תוכנת בבילון
  פעם לא יכלתי להכנס ליוטיוב עם כרום – גם לגוגל יש באגים

  1. שיהיה ברור שאני לא קורא להסרה גורפת של תוכנת בבילון מהמחשב או לשימוש בחלופה כלשהי לתוכנה שלהם. מה שמפריע לי זה שחברת בבילון בעצם בוגדת בקהל המשתמשים שלה כאשר היא משלבת במוצרים שלה קוד שפוגע במשתמשים ובתוכנות אחרות במחשב.

 5. תומר, כל הכבוד על הפוסט המפורט והאיכותי הזה, וגם על התגובה שלך לנציג בבילון.
  אני מקווה שמישהו מהחברה יתייחס לפוסט שלך ברצינות הראוייה.
  תודה רבה!.

 6. תומר, יפה אמרת. צריך להכיר גם את הצד השני של המטבע.

  מקווה שבבילון, וחברות אחרות, יתקנו את דרכיהן. נמאס לתקן לאבא שלי את המחשב בכל פעם.

  זה באמת נראה כאילו החברה שואפת להגדיל הכנסותיה בכל מחיר, אולי בשאיפה שענק טכנולוגיה אחר ירכוש אותם. צמיחה של מאות אחוזים בשנה נשמע טוב בכותרות בעיתונים, אבל צריך להבין איך מגיעים לשם ובאיזו משיגים את המטרה.

  אגב, זה מזכיר קצת את חברות הסלולר בארץ – התעלמות מטובת הלקוח תגרום בסופו של דבר לנטישה המונית, והיא תהיה כואבת.

 7. אני כבר שנים משתמש בתוסף (הישראלי, אגב) QTL. אפשר לבחור בו את מנוע התרגום וכיום יש בו גם אפשרות תרגום לדפים שלמים ומגוון רב מאד של שפות.
  ככלל, כל ההתנסויות שהיו לי עם בבילון היו של בעיות: האטת פעילות המחשב, תקיעות, קפיצות פופאפים ופרסומות מיותרות. כמו שכתב כאן מישהו, מתוכנה שעולה כסף הייתי מצפה לקבל גלישה נטולת פרסומות.

 8. היי ג'ואי
  אופס סליחה
  ג'ו
  אני מניחה שיצא לקרוא על ה"תקלה התמימה" שלכם בעבר
  היא מעצבנת ומקוממת ובאמת הביטויים כאן עדינים לעומת הקללות שנשמעות ליד המחשב שלנו בכל יום מאז עשינו את השטות הגורלית ועשינו שימוש בשירותיכם
  איזו תגובה לא רלוונטית, ג'ואיייייי
  אופס סליחה
  ג'ו
  חבל שלא תמשיך לשמוע את הטעות הזו, המעצבנת, כל יום 50 פעמים
  כמו שאני צריכה לראות את השם השנוא – בבילון – בכל פעם שאני נכנסת לרשת.

  ועכשיו לכל השאר
  ג'ואי אתה משוחרר
  אופס סליחה
  ג'ו

  האם אין דרך לאכוף חוק על חברה כזו?
  האם אין דרך למצות איתה את הדין?

  1. האם אין דרך לאכוף חוק על חברה כזו?
   האם אין דרך למצות איתה את הדין?

   נציגי מוזילה נמצאים בקשר מול אנשי בבילון לגבי הסרגל שלהם שמיועד לדפדפן פיירפוקס, ואני מקווה מאד שנציגי יצרני דפדפנים נוספים מחזיקים ערוצי תקשורת דומים. כרגע אנשי בבילון מודעים לבעיה ועובדים על תיקונה (אני אשמח אם נציגי בבילון שקוראים את התגובה הזו יוכלו לאשר זאת), כאשר ידוע להם שאם הם לא יבצעו את התיקונים במסגרת הזמן שהוגדרה מוזילה עשויים לבחור בדרך הפתרון החלופית והיא לחסום את הסרגלים של בבילון מהתקנתם על פיירפוקס.

 9. אם העלית את נושא בבילון
  למיטב ידיעתי אין תוכנות המהוות תחליף לבבילון. כלומר כאלה המתרגמות בעזרת קליק.
  האם זו משימה כל כך קשה?

  ואגב בבילון עצמו כבר לא עובד על הגירסאות האחרונות של כרום ופיירפוקס

 10. בני ותומר שלום,
  חברת בבילון נמצאת בקשר מתמיד עם נציגי מוזילה ופיירפוקס על מנת לייעל ולשפר את חווית המשתמש.
  בבילון אכן עובד על הגרסאות האחרונות של כרום ופיירפוקס.
  במידה ויש לכם שאלות נוספות או נתקלתם בבעיה, אתם תמיד מוזמנים לפנות לשירות התמיכה שלנו באימייל support@babylon.com או בטלפון: 03-5382169.

 11. קדימה האקרים תנו לבבילון בראש
  כולם פה נזהרים ומהלכים על קצות האצבעות בשיח הכאילו מנומס.
  אני חושב שגם אם בבילון מצאו פירצהחוקית להתקין תוספים שלהם, זה מסריח עד השמיים.
  אני קורא לכל מי שיש לו את היכולת והכישורים להתעלק על אתר בבילון, לחבל ולגרום להם נזק עד שהם יבינו שאלפי אנשים מתוסכלים מהפעילות הזדונית שלהם – מייחלים להם דבר כזה.
  האלימות שלהם מזמינה אלימות נגדית משום שעבר מספיק זמן שבו הם יכלו להתרשם שהם למעשה שותלי וירוס/סוס טרוייני
  קדימה האקרים תנו להם בראש
  מיקי

 12. Aviram שלום,
  אני מהתמיכה הטכנית של בבילון.
  אתה מוזמן להיכנס ללינק הבא:
  http://www.babylon.com/uninstall_search
  בו תמצא הוראות קלות ופשוטות להסרת מנוע החיפוש וסרגל הכלים של בבילון מכל דפדפן.
  במידה והינך זקוק לעזרה נוספת, אתה מוזמן לפנות אלינו במייל : support@babylon.com
  נשמח לעזור לך בכל בעיה.

  1. בבילונאי יקר, אתה בטוח שההוראות המפורטות שלכם להסרת הרכיבים הלא נחוצים שאתם דוחפים אכן עושות את העבודה? חוששני שלא, אחרת המוני המשתמשים לא היו מציפים את מנועי החיפוש בשאלות כיצד להיפטר מהם.

   הנה למשל חלק קטן מהשאילתות שמובילות לאתר שלי, מהימים האחרונים בלבד. מובא כנקודה למחשבה; יהיה נחמד אם תעבירו את המידע הזה לקברניטי החברה כי בסופו של דבר כל עוד תמשיכו בכיוון זה אולי תצליחו לעשות עוד כמה ג'ובות על חשבונם של משתמשים תמימים אבל לטווח הארוך מבחינה שיווקית אתם ברגעים אלו ממש מכינים את הבור לתוכו יקברו את חברת בבילון בעוד זמן לא רב.

 13. אני מצטער, אני לא מאמין לבבילון ולנציגי התמיכה שמוכנים לסייע ב"הסרת הסרגל". כל העדויות מהפורומים באינטרנט מעידים שגם משתמשים מתקדמים זקוקים ליותר מ10 דקות (של ריכוז והתעמקות) להסיר את הסרגל – זאת בשעה שהסרת תוכנה מקבילה לא אמורה לקחת יותר מדקה – ללא התעמקות.

 14. לצערי כל ענף הטולברים הפורח בארץ נגוע בהתנהלות בעייתית על גבול הספאם. העניין נובע מהמודל העסקי שמתבסס על שותפות ברווחים מספקי חיפוש כמו גוגל ובינג. ההכנסה ממשתמש במודל זה נמוכה יחסית ולכן כדי להרוויח הרבה הם חייבים מאות מליוני משתמשים. הדרך היעילה היחידה לכך היא דחיפה אגרסיבית ומניפולטיבית של הטוולברר למשתמשים שאינם בקיאים בטכנולוגיה ואינם מסוגלים להסיר את הטולבר בעצמם (מי מאיתנו לא מצא על המחשב של אמא ואבא עשרות טולברים שהותקנו ללא ידיעתם).

 15. חשוב לציין שתוכנת בבילון בגרסתה החדשה איננה מסמנת מראש את האפשרות להפוף את אתר בבילון לדף הבית, התקנת סרגל הכלים והפיכת מנוע החיפוש של בבילון לברירת המחדל. אם המשתמש מעוניין באפשרויות אלו – עליו לסמן זאת בעצמו.

  למידע נוסף:
  support@babylon.com או בטלפון: 03-5382169.

 16. עקבתי אחרי הדיון כאן ואני חייב להגיד שבבילון עשו שינוי מדהים של 180 מעלות מהגישה השיוויקית הקודמת שלהם. עשיתי ניסוי והתקנתי את בבילון 10.
  בבילון 10 לא מתקין שום דבר אלא אם כן אתה מאשר בפירוש שאתה מעוניין (ברירת המחדל היא שאתה לא! מעוניין) אך ההסרה של התוספים אינה פשוטה בעיקר בגלל מבנה ההגדרות של כרום (בוא אני משתמש).
  ההפתעה הבאמת מדהימה היתה כשחיפשתי בגוגל "remove babylon" ובמודעות המוממנות בתשלום היה קישור מטעם בבילון לסרטוני הדרכה ממוקדים ופשוטים להסרה של כל הכלים.

  אז לדעתי התלונות כנגד בבילון היו בהחלט מוצדקות, מספיק לבחון את היקף החיפושים בגוגל עבור הביטוי remove babylon עם 200K חיפושים חודשיים לעומת donwnload babylon עם 60K בלבד.

  גישת הדחיפה הקודמת של בבילון בוודאי עשתה לבבילון נזק תדמיתי ויהיו משתמשים שירתעו מהורדה של התוכנה.

  אם זאת, חששות אלו אינן תופסות לגירסה החדשה של התוכנה.

  ודבר נוסף, התגובה של ג'ו אינה דיפלומטית וההתנסחות אינה כפי שהייתי מצפה מבעל תפקיד בכיר בבילון אפילו שהוא לא מתיימר ליצג את בבילון בתגובתו, הרי כעובד החברה הוא מייצג אותה גם כשאינו מתכוון לכך.

  אני בהחלט חושב שבבילון 10 היא תוכנה מצויינת ואמליץ עליה בחום ללא חשש.
  מאחל הצלחה לחברת בבילון.
  תומר

  1. גוגל הוציאו בתקופה האחרונה כרטיס צהוב לבבילון ולשאר החברות שמפיצות מוצרים עם פרסומות ודרשה מהם להשתמש במנגנון Opt-In לסרגלים במקום Opt-out, כלומר המשתמשים יצטרכו להודיע במפורש כי ברצונם לקבל את ההרחבות עם התוכנה. עקב הזמן המוגבל שעבר מרגע פרסום הדרישה ועד לרגע הוצאת הגרסה החדשה של בבילון אני לא אתפלא אם הגרסה החדשה אכן פחות אגרסיבית מבחינת שילוב הפרסומות במוצר, אבל אני מניח שזה רק עניין של זמן עד שאלו יחזרו בדרכים חדשות ומציקות לא פחות, כמו למשל דרישה להתקין את הסרגלים ושאר המטרידים שלהם כדי להנות ממלוא אפשרויות התוכנה.

 17. איזה מזל שלא הורדתי אלא בדקתי קודם.
  אבל גם אם עכשיו התוכנה בסדר, זה לא מספיק בעיניי, לדעתי הם צריכים לתת מדריך ברור (ואמיתי! הפעם) איך להסיר את הנזק מהגרסאות הקודמות שלהם. ממה שגיגלתי ראיתי המון אנשים סובלים. ולהרוס לאנשים שלא יודעים איך להתמודד עם מחשב זה הכי מגעיל, כוונתי לאנשים מבוגרים ולמאותגרי מחשבים.
  הרבה תודה על כל הרשומה הזאת ובכלל על האתר.

  1. זה לא ראיית הנולד, הקלפים היו מונחים על השולחן הרבה לפני זה. בכל אופן, היו מספר מקרים בעבר הלא ממש רחוק בהם בבילון נדחקו לפינה עקב שימוש בטקטיקות שיווק כאלו ואחרות, אבל לבסוף הצליחו להגיע להסדר כלשהו. אני מאמין (ומקווה) שזה לא הסוף של בבילון, ושהם ילמדו איך לתת שירותים טובים למשתמשים מבלי להרגיז אותם.

 18. מזה שנים רבות (חמש או יותר) תוכנת התרגום הטובה של בבילון נחשבת לווירוס או סוס טרויאני. כל בעלי הנסיון, לאחר שנכוו פעם אחת, ברחו ממנה כמו מאש. ברגע שמשתמש מומחה (כמוני) גילה בתוכנה חינמית איזהו רמז לבבילון, זה היה סדין אדום שאומר "הזהר – אולי אכלת אותה", ושגרם להפסקת ההתקנה באמצע על ידי איתחול המחשב מיידית ("הכפתור האדום" ).
  בוורסיות קודמות של חלונות ושל בבילון בעבר, אי אפשר היה בכלל להסיר את ההתקנה, אלא רק על ידי החזרת המערכת למצב בתאריך שמלפני ההתקנה. בבילון ידעו על הבעיות: הם יצרו אותן בכוונה.
  קראתי כאן שוורסיה 10 עובדת נקי. אולי זה נכון. אני לא הולך לבדוק זאת.

 19. שלום תומר,
  אז מה עושים? נכנסתי היום לגוגל להוריד את התוכנה ונתקלתי בכתבה שלך שמאוד משכנעת. האם אפשר/כדאי להוריד גירסה ישנה יותר? לא נתקלתי עד היום בתוכנה אחרת עם אפשרות הקלקה במילה בודדת.

 20. שלום בתיה ותומר.
  אני מחפש תוכנה טובה לתרגום, אך מבלי צורך לצאת מהדף בו אני נמצא. מה אתם ממליצים לי?

 21. הכרתי את בבילון בתור ילד לפני כ 15 שנה, היא היתה תוכנה שימושית להפליא, הוציאה ריבוע צהוב פצפון ונחמד עם תרגום של המילה וזהו. למדתי ממנה המון ונהנתי מאד.
  במשך השנים הפסקתי להשתמש בה מהסיבות שנאמרו כאן ועברתי להשתמש בפתרונות אחרים כגון google translate ועוד שהרבה פחות נוחים.

  השבוע נוצר אצלי צורך לבדוק אותה מחדש כי הייתי זקוק לתוכנת תרגום למחשבים שלא מחוברים לאינטרנט (משיקולי אבטחה), החלטתי לנסות את בבילון מחדש.
  נתקלתי בבעיה אחת כשהפיירוול (fortigate) חסם את הקובץ עם התראה על וירוס http://www.fortiguard.com/encyclopedia/virus/#id=5915450 אבל עקפתי אותו.

  כמובן שלא העזתי להתקין על המחשב שלי.
  פתחתי מכונה וירטואלית ייעודית לבדיקות כאלה, התקנתי את הגרסא החינמית(!!) בזהירות תוך כדי שאני מחפש להוריד V מיותרים, לא היו כאלה וקצת נלחצתי.
  מיד בסיום ההתקנה פניתי לבדוק את הדפדפנים, גם ב IE, גם בכרום, וגם בפיירפוקס לא נמצא אף סרגל, או כל רמז אחר להשתלטות עוינת.

  המסקנה שלי שבבילון למדה את הלקח וחזרה להציע מוצר זול טוב ונקי כמעט כמו פעם.

  עם משחק קטן בהגדרות ניתן להעיף את המילונים הפחות שימושיים ולהוריד ישירות למחשב את המילונים הנדרשים כך שאין צורך באינטרנט.

  לגבי הסרגל שלו, לא זכור לי שום הצעה להתקנה אני חושב שהם כבר לא מאפשרים התקנה שלו משום מקום.

 22. לצערי אני אחד מהנפגעים – ואני שלמתי בעבור התכנה. פתאום היא מפסיקה לעבוד. וקשה – לפחות לי (ואני חייב לציין שאני גולש ומשתמש במחשבים כבר משנות ה- 80 של המאה הקודמת) – להגיע לתמיכה הטכנית שלהם.

השאר תגובה