העיתונות בארץ כמבשרת רעות

לאחרונה הבחנתי בתופעה מעניינת באמצעי התקשורת בארץ. מסיבה כלשהי, שיכולה לנוע בין עודף מידע חדשותי לדווח עליו לבין מחסור בכוח אדם שידאג לתוכן איכותי בעברית. בסופו של דבר מי שנפגע מחוסר המידע ברשת הם אלו שמסתמכים על תוכן עברי ואינם נוהגים לקרוא תוכן בשפה האנגלית או בכל שפה אחרת.

ישנם תחומים שעדיף לקרוא בעברית. למשל החדשות המקומיות לא יופיעו כלל בתקשורת הזרה, או שיופיעו בצורה שונה מזו שאנו רגילים אליה בארץ (ויש שיאמרו מוטה עקב נקודת המבט של מערכת גוף התקשורת או לחצים שמופעלים עליו מבחוץ). בתחומים אחרים שאינם קשורים ישירות למצב המדיני והביטחוני שלנו ניתן להרגיש כי אמצעי התקשורת בארץ הופכים אט אט לשממה אינסופית.

קחו למשל את תחום הטכנולוגיה והמחשבים. תחום נרחב מאד בו ישראל בפני עצמה נחשבת למעצמה לא קטנה. האם ניתן להצביע על מקור חדשותי מעניין בו ניתן לקרוא על החידושים האחרונים בתחום? החשודים המידיים בתחום הם כלכליסט ודה מרקר; שניהם מספקים חדשות לרוב איכותיות, אבל ההיצע שלהם בתחום הספציפי שמעניין אותי די מוגבל. אנשים ומחשבים מפעילים אתר חדשות שמציג לעתים ידיעות מעניינות, והוא מהווה בעיקר שריד היסטורי לתקופה אחר, ואתר החדשות העצמאי ניוזגיק הוא מבחינתי אתר החדשות המעניין ביותר, אבל מעטות הידיעות שנלקחות ממנו ומתפרסמות מחדש באתרי החדשות הגדולים והכלליים, וכנראה רוב הציבור אינו נוהג לפקוד את אתר זה על בסיס שוטף.

ומה לגבי אתרי חדשות אחרים ברחבי המרשתת? ynet מתעסקים כמעט אך ורק בגיימינג ובגאדג'טים. מעריב nrg לא רלוונטיים עם פחות מידיעה אחת ביום וגם שם מדובר בעיקר בחדשות גאדג'טים, שלא נדבר על נענע10 שפעם היה נחשב לאתר טכנולוגיה מספר אחד בארץ והיום תכניות בידור יומיות מהטלוויזיה וקישורים להורדת תוכנות עם סרגל הכלים של נענע מהווים מרכיב עיקרי במבחר הידיעות שמתפרסמות שם.

קחו למשל את פיירפוקס (גילוי נאות: אני פעיל במיזם מוזילה אך לא מקבל שכר ממוזילה). ביום שלישי בשבוע שעבר הוצאנו גרסה חדשה לדפדפן, ואנו מצפים לעזרה מהתקשורת המקומית בהעברת המסר לכלל הציבור באמצעות הצגת השינויים והשיפורים בגרסה החדשה, ואולי גם לפרגן בקישור להורדת התוכנה. כמה מהגופים הגדולים טרחו לציין זאת באתריהם?

גוף אחד בלבד טרח לציין זאת, והוא עשה זאת ביממה שלאחר ההכרזה הרשמית (יום רביעי), ונסלח להם על זה, לאור השעה המאוחרת בה הוכרזה הגרסה החדשה – 18:00 לערך, שעון ישראל.

עוד ביום רביעי הועלתה הודעה בבלוג האבטחה של מוזילה כי זוהתה בעיית אבטחה בגרסה החדשה. הבעיה שתוארה אינה פוגעת במשתמשי גרסאות קודמות, וכצעד מונע הוחלט להציע שוב באתר את הגרסה הקודמת להורדה לזמן מוגבל. מנגנון העדכונים עודכן אף הוא כך שלא יציע למשתמשים את העדכון למשך אותו פרק זמן. חשוב לציין כי מנגנון העדכונים האוטומטיים באותו הזמן טרם הופעל כך שמשתמשים שאינם עוקבים בדריכות אחר ההודעות של מוזילה טרם עודכנו לגרסה החדשה.

והתקשורת חגגה.

בעיית האבטחה, שתוארה לראשונה ביום רביעי טופלה ותוקנה ביום חמישי עם הופעת גרסת העדכון 16.0.1. שלושה אתרים בחרו לדווח על בעיית אבטחה אבל לא טרחו לפרסם שום ידיעה על ההכרזה על הגרסה החדשה של הדפדפן יומיים קודם לכן. מה יוצא לנו מזה? בעיקר משתמשים מפוחדים ששמעו שהגרסה החדשה מסוכנת, ולא מודעים לכך שמדובר בבעיה שולית יחסית ושהיא תוקנה זמן קצר לאחר מכן. נכון לזמן כתיבת שורות אלו הידיעות הללו לא עודכנו וגם אם צוין שיופיע עדכון תוך זמן קצר, זה נאמר בחצי משפט בפסקה האחרונה של הידיעות.

בימים שלאחר מכן התווספו ידיעות שמודיעות על תיקון התקלה. ידיעות מסוג זה הן לרוב ידיעות משמחות בסגנון "התקלה זוהתה ותוקנה תוך זמן קצר; איזה כיף.".

אנשים ומחשבים הוציאו ידיעה נוספת (חבל שלמרות שהם משתמשים בוורדפרס המערכת שלהם לא מקשרת אוטומטית בין ידיעות שונות שמתפרסמות באתר כך שמי שנקלע לידיעה הקיימת יוכל להגיע אל הידיעה הנוספת), וניוזגיק שפספסו את העיתוי לפרסם את הידיעה על "הסכנה" אבל לזכותם יאמר שהם היו היחידים שפרסמו גם את ההכרזה המקורית.

אם נשווה את זה לנתונים מהגרסה הקודמת, נקבל תוצאה מעניינת. שלוש ידיעות התפרסמו אז.

שימו לב – כלכליסט, ynet, מעריב וכו' לא טרחו כלל לפרסם שיצאה גרסה חדשה לדפדפן. ננסה שוב גרסה נוספת.

ואפשר להמשיך. שימו לב לתופעה המוזרה שניתן להבחין בה פה – האם ייתכן שידיעות שליליות מקבלות הד רב יותר מידיעות חיוביות? האם למשל המכשיר החדש של חברת Apple באמת כל־כך גרוע (בעיות עם תוכנת המפות, בעיות עם המצלמה), האם גוגל כרום הוא דפדפן מסוכן לשימוש (בעיות אבטחה וביצועים, מעקב וחוסר פרטיות) או שזו התקשורת שמעדיפה להתמקד בתכונות שליליות של כל מוצר ולא באלו החיוביות?

כתבתי את הרשומה הזו לא בתור מטרה להשתלח בעורך תוכן או כתב זה או אחר, בין אם המערכת אליה הם קשורים מוזכרת ברשומה זו או לא, אלא במטרה להציג מגמה מדאיגה שבסופו של דבר פוגעת בנו כצרכני תוכן. אני אשמח מאד אם מישהו שמכיר את תחום התקשורת מקרוב יוכל לעזור ולסייע לנו לשפר את מצב זה לטובת כולנו.

6 תגובות בנושא “העיתונות בארץ כמבשרת רעות”

 1. אני לא חושב שזה קשור לחוסר פרסום של פיירפוקס, אם נשווה את הכתבות על כרום נראה תופעה דומה. לפי דעתי זה נובע מכמה גורמים.
  1. המעבר למחזור שחרורים מהיר גורם לכך שכל גרסה לא מביאה אתה הרבה חידושים ולכן אין הרבה מה לכתוב עליה ("נוסף כלי פיתוח חדש"?) וגם כתבה דומה פעם בחודשיים תרגיש ממוחזרת.
  2. המעבר משולחן העבודה לטלפונים חכמים מוביל את הכתבים לכתוב הרבה יותר עליהם ופחות על תכנות מ"הסוג הישן".
  3. נכון שחדשות רעות תמיד מצליחות יותר אבל שים לב שעל אייפון 5 לדוגמה היו המון כתבות (כולל כל שמועה) גם לפני שהתגלו תקלות.

  וסדר כבר את טופס התגובות או הסר את ג'טפק.

  1. לגבי סעיף 1, עדיין אפשר לכתוב. בד"כ לא מתלוננים על העדר תוכן, יותר על העדר כוח אדם לכתוב עליו (תקציבי, נו). ושורת הפקודה של 16 מעולה.
   לגבי סעיף 2, אנשים עדיין עובדים על הדסקטופ, אפשר לכתוב על מה שקורה שם.
   לגבי 3 – על אייפון תמיד יכתבו. אקסיומה שכזו.

  2. אני לא יודע אם אתה זוכר, אבל בתקופה שקדמה לפיירפוקס 4 הייתה תקופה די ממושכת במהלכה לא יצאו גרסאות חדשות. במהלך אותה התקופה רבים התלוננו על העיכובים בשחרורים, וכאשר יצאה הגרסה החדשה, היא הוצגה בתקשורת בתור "סוף־סוף גרסה חדשה". התקשורת לא אהבה גם את העיכוב הזה.

   כיום, גרסאות חדשות אכן כוללות פחות שינויים מגרסאות שהיו בפיתוח במשך שנה וחצי, אבל בהחלט לא מדובר על שינוי בודד ונקודתי בגרסה החדשה. אפשר לכתוב למשל על הממשקים החדשים שהתווספו בגרסה החדשה בצורה תקנית (כלומר הסרת קידומת) וחלקם די מהפכניים, על הוספת מצב הקריאה בגרסת האנדרואיד של הדפדפן, ועל דברים נוספים שאינם מופיעים בהודעת ההכרזה עצמה כמו למשל תמיכה ראשונית ביישומי רשת, קידוד קול נוסף, תמיכה בהקראת טקסט ב־OSX ועוד. אני לא ממציא את זה, ובאמת שהשתדלתי לא לצלול עמוק לתוך הקוד, המידע הזה זמין באתר של מוזילה.

   גאדג'טים הם תחום שמקבל תשומת לב מיוחדת מהתקשורת, וזה נובע בעיקר מההיצע הגדול של מכשירים בתחום. למרות זאת, זה לא צריך להיות על חשבון פיתוחים קיימים, ובדגש לא לעבור מכתיבת תוכן שמתעסק בתוכנה אל תוכן חומרה (מהירות מעבד, כמות פיקסלים בתמונה וכדומה) כי החומרה אינה יכולה להחליף את התוכנה, ולהזכירך אנחנו עמוק בתחום הגאדג'טים (מוזילה מייצרת דפדפן סלולרי מוביל, מוזילה מייצרת מערכת הפעלה, מוזילה מקטינה את המרווח בין יישומי רשת ליישומי שולחן עבודה וטלפונים חכמים ועוד).

   אפל ואייפון בפרט מקבל הרבה מאד אזכורים בתקשורת. חלקם כנראה הדלפות וחלקם מגיעים ממכונת השיווק המשומנת של אפל (כולל גם הדלפות מכוונות?). האם התקשורת צריכה להתמקד בגופים שמחזיקים תותחים כבדים של יחסי ציבור תוך התעלמות גורפת מכל דבר אחר?

 2. השווה את החשיפה של פיירפוקס לעומת כרום ותראה שגם הוא לא מקבל הרבה כזאת.
  התלונה צריכה להיות יותר כללית על ההתמקדות החומרה על חשבון התכנה. אבל עדיין יישומים לטלפונים ניידים מקבלים חשיפה רבה כך שלא בטוח שאתה צודק.
  ולא רק לאפל יש הרבה פרסום אלא גם לאנדרואיד. המגמה של התקשורת (ואולי גם של הציבור) פונה כרגע לכיוון הזה, גם אם לא כולנו אוהבים את זה.

 3. תומר, תגיד, אתה לא גר בישראל?
  כל העיתונות כאן מזינה כמעט אך ורק ידיעות שליליות. ואם אין כאלו, ממציאים או מנפחים משהו שולי כדי שייראה מאיים.
  אני כבר מזמן לא קורא כאן עיתונות כתובה וכמעט לא עיתונות אינטרנטית (פרט לידיעות חדשותיות פרופר) כי הם פשוט לא אמינים וצהובים.
  למה שבעולם המחשבים והתוכנה זה יהיה אחרת?
  אגב, תודה על הקישורים, לא היכרתי אותם 🙂

 4. כתבות שליליות, הרוגים, עולם תחתון, אקשן.. זה מביא קונים, זה מביא צופים.. זה מעניין.
  אין מה לעשות.

השאר תגובה