גופנים חינמיים נוספים בעברית להורדה

לפני זמן מה פרסמתי כאן רשומה המתייחסת לגופנים חינמיים שזמינים ברשת לשימוש חופשי. אני שמח לבשר כי מאז מועד כתיבת הרשומה התבשרנו עם הופעתם של מספר גופנים נוספים הכוללים תווים בעברית, שיסייעו לנו להרחיב את מגוון הגופנים הזמין עבור אתרי אינטרנט ולכל מקום אחר בו נעדיף להשתמש בגופנים שאינם גופני בררת מחדל.

  • הראשון שאתייחס אליו הוא גופן "כרמלה". גופן זה פותח במסגרת פרויקט גמר של סטודנט בשם ניר ייני בבצלאל. הגופן הנו גופן נקי ומתאים לגדלי טקסט קטנים. הגופן ניתן להורדה בשלב זה מדף מיוחד שהוקם עבורו בפייסבוק, וניתן להתרשם מהגופן באתר אינטרנט שהוקם עבורו. בדף ההורדה של הגופן מצוין שהשימוש בו חופשי ללא ציון פרטי הרישוי, אבל בגופן עצמו מצוין אחרת; "Copyright (c) 2010 by Nir Yenni. All rights reserved.‎". אני מקווה שסוגיה זו תיפתר בהקדם והגופן יופץ עם רישיון חופשי.
  • הגופן הבא ברשימה הוא גופן "כרמלית" של עמוס ג'רבי. לא במקרה שמו של הגופן מזכיר את זה הקודם, מעצב הגופן מציין במפורש כי התבסס על "כרמלה" בעת יצירת הגופן, שלטענתו מתאים במיוחד לטקסט רץ. רישיון הגופן הוא OFL. אותו עמוס ג'רבי הפיץ לא מזמן גופן נוסף פרי מקלדתו בשם "נוּט", שנוצר במסגרת פרויקט גמר באנימציה במכללת שנקר, שמתאים יותר לכותרות מאשר לטקסט רגיל, ומופץ גם הוא ברישיון OFL.
  • פליקס וסרשטיין הוא מפתח אתרי וורדפרס ביום, ומסתבר שבלילות הוא מטפח גופנים. הגופן הראשון שלו, ונכון לרגע זה גם היחידי הוא גופן מעוגל המתאים בעיקר לכותרות בשם Felix007 medium. רישיון השימוש בגופן זה הוא OFL, והיוצר מדגיש כי בעת שימוש בו אין שום חובה לתת לו קישור או קרדיט.
  • אָ‏לֵף הוא גופן רשת דו־לשוני פתוח שפותח על־ידי מושון זר אביב, מיכל סהר, דני מירב וניר ייני ובחסות של איגוד האינטרנט הישראלי. הגופן פותח מראש מתוך מחשבה שיהיה שונה מהגופנים המעוגלים הנפוצים במחוזותינו, ושיהיה גופן מסך המתאים גם לתצוגה בגדלים שונים, הוא זמין תחת רישיון OFL ונועד מלכתחילה להיות חופשי לשימוש ברשת, ותהליך היצירה שלו תועד בבלוג שהופעל במהלך תהליך היצירה של הגופן, ועליו גם כתבתי ברשומה הקודמת בסדרה זו. מאמר סקירה על הוצאת הגופן התפרסם במגזין xnet.
  • Linux Libertine הוא גופן Serif ברישיון OFL בשפות רבות שכולל גם עברית. הוא מוכר בזכות סמלים רבים בהם נעשה בו שימוש לרבות בלוגו של ויקיפדיה. אגב לינוקס, טאקס מתחבא באזור השימוש הפרטי של הגופן במיקום u+e000.
  • שונית הוא גופן שנוצר על־ידי אמן בשם מייקל כנליף תומסון. האותיות בגופן נראות שונות מהמקובל עם הטיות בחלקן התחתון, והגופן מופץ ברישיון Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 License.

9 תגובות בנושא “גופנים חינמיים נוספים בעברית להורדה”

        1. בזה שאתה משתמש באותו שירות של גוגל, לא רק שאתה מנציח את היותם ספק גופנים ראשי, ובעתיד הם יוכלו גם לגבות כסף תמורת גישה לגופני פרימיום, אלא שמדיניות הפרטיות המפוקפקת שלהם עלולה לאפשר להם לרגל אחר משתמשים באתרים בהם נטענים גופנים משרתי גוגל, ואישית אני בכלל לא מתלהב מהרעיון שניתן לגוגל להיות מעורבים בכל הפעילויות שלנו ברשת.

השאר תגובה