איך מסבירים על לינוקס לקהל של סטודנטים?

כפי שאתם בוודאי יודעים, אני מבלה את זמני בתקופה האחרונה על ספסל הלימודים. בין לבין יוצא לי באופן תדיר לשים לב להבדל הניכר בין מה שמלמדים באקדמיה, לבין מה שקיים ונדרש בחוץ. בעוד אצלנו מקפידים בחלק מהקורסים לגרום לסטודנטים להבין כי ההובלה הטכנולוגית נתונה כיום בידי ‎.net וטכנולוגיות דומות, בפועל מה שייתן לאדם בתחומי המחשוב את קרש הקפיצה לו הוא זקוק הוא שליטה בטכנולוגיות נפוצות וגמישות יותר ויכולת לזהות מגמות שוק ולסגל לעצמו יכולת ללמוד להשתמש בהן כדי להוציא את המרב.

התמזל מזלי ואצטרך להעביר הרצאה קצרה מיד לאחר חג הפסח לקהל של סטודנטים שלומדים עמי על לינוקס. מדובר בקהל שההכרות שלו עם לינוקס ותוכנה חופשית הנו מועט, אם בכלל, והתכנית שלי היא לנצל את המעמד כדי לחשוף אותם לצורת מחשבה שונה מזו שהם רגילים אליה, וכמובן גם להבין שמערכות הפעלה ותוכנות בקוד פתוח נבנו על־ידי אנשים כמונו, עבורנו, ובזכות שילוב הרעיונות שלהם בקוד, לרווחת הכלל.

לאחר חיפוש קצר ברשת, שהראה שלא קיימת מצגת מוכנה שעונה על הצרכים שלי (ובלאו הכי העדפתי להכין משהו משלי מאשר להתבסס על מצגות מיושנות), ושאלתי חברים מה לדעתם צריך להיכלל במצגת מסוג זה. לאחר מכן התיישבתי לנסח את המצגת על בסיס ידע אישי ומקורות כמו ויקיפדיה וגוגל, והתוצאה לפניכם.

העליתי את המצגת ל־github כדי לשמר אותה ולאפשר לאחרים לעשות בה שימוש חוזר לפי הצורך ובקלות. כמובן אשמח לקבל משוב ממקסימום אנשים לפני שאעביר אותה וגם לאחר מכן כדי שנוכל לדאוג שתהיה ברשותנו מצגת שמסבירה בצורה פשוטה וברורה על לינוקס לקהלים דומים.

קוד המקור זמין ב־github. אשמח לקבל הצעות לשינויים ושיפורים הן פה בתגובות והן ישירות ב־github.

14 תגובות בנושא “איך מסבירים על לינוקס לקהל של סטודנטים?”

 1. Tizen, Meego and Mobilin?

  הראשון נקרא Moblin ואין שום סיבה להזכיר אותו – הוא לא שימש באף טלפון. אם כבר: Maemo. גם מיגו בקושי הגיע לטלפונים.

  1. רציתי להדגיש שאנדרואיד אינה המערכת היחידה שמיועדת לטלפונים ניידים ולכן הוספתי שמות של מערכות נוספות. נכון, חלקן גלגולים של מערכות אחרות, וכולן ביחד לא מחזיקות כנראה יותר מכמות זעומה של משתמשים, אבל לפחות יש יותר ממערכת אחת ברשימה. יש לך הצעה אחרת כיצד לנסח את השורה הזו?

 2. מצגת מצוינת, אני אוהב את לינוקס והאמת היא שאני כרגע גולש באתר שלך דרך הUBUNTU שלי 🙂
  התנסתי בגרסאות שונות של לינוקס וישנם המצאות ופתרונות שונים לבעיות שנוצרות עקב המונופול העצום של וינדוס. אף אחד מהפתרונות הללו אינו פתרון סופי, ולכן לצערי אני עדיין לא יכול לנטוש לגמרה את מייקרוסופט..

 3. המצגת אסטתית ומענינת. עם גרץ מי שזו לו פגישה ראשונה עם מערכת ההפעלה אינו זקוק למבוא לפקודות cli או מבנה המחיצות.
  הייתי מרחיב על המודל הכלכלי של קוד פתוח, נחוץ להראות שזה לא ענין אקדמי או איזוטרי. רדהאט כדוגמה. כמו כן לא היה מזיק להרחיב עוד בנושא אבטחת המידע. החוזק האינהרנטי של לינוקס/יוניקס ע"פ מערכות אחרות. גם הנושא של פתוח לביקורת של עיניים רבות וכו'.
  ישר כח על המאמץ, ובהצלחה.

 4. אני ממליץ להוסיף כמה מילים על כך שלינוקס היא לא ווינדוס. קובצי הפעלה של ווינדוס לא עובדים עליה (אפשר גם להזכיר את wine) ושלחלק מהתכנות יש גם גרסאות ללינוקס או חלופות (ליברה אופיס, פידג׳ין וכו׳).

השאר תגובה