המראה החדש של פיירפוקס

בעוד מספר ימים יצא עדכון לגרסה חדשה של פיירפוקס. עדכון זה יכלול שינוי משמעותי במראה הדפדפן שמוזילה עמלים עליו מזה זמן רב ויצא לי לעקוב אחריו מקרוב בחודשים האחרונים. ברשומה זו אסקןר את השינויים הבולטים.

ברצוני להקדים ולהגיב לחששות של אלו שמתלוננים כי פיירפוקס הולך והופך לאחיו התאום של דפדפן גוגל כרום. זה לא המצב, ומהר מאד נעלם הדמיון העיצובי בין שני הדפדפנים. למעשה, ניתן לטעון באותה מידה שגוגל כרום ופיירפוקס דומים בעיצוב שלהם לאופרה וספארי, שכוללים עיצוב דומה מאד לזה של אינטרנט אקספלורר, ושכולם בעצם דומים לדפדפנים שנעלמו זה מכבר מהעולם דוגמת מוזיאק.

דפדפן האינטרנט הראשון הראשון נקרא WorldWideWeb והוא פותח למעשה יחד עם פרוטוקול HTTP ושפת העיצוב HTML. ככזה, הוא היה הדפדפן שנתן את הטון וכל הדפדפנים שבאו אחריו היו חייבים לחקות את אופן עבודתו. בשנים שלאחר מכן הופיעו דפדפנים נוספים שכל אחד מהם אימץ את התכונות והמראה של קודמיו ובמקביל השמיט דברים שנראו למפתחיו מיותרים. מספר שנים לאחר מכן שוק הדפדפנים די התייצב עם דפדפנים כגון "נטסקייפ", "אינטרנט אקספלורר" ונוספים, שגרמו להכחדתם של הדפדפנים החלוציים ולמעשה יצרו מעין מראה אחיד בין הדפדפנים השונים במראה ובתפקודם. באותה תקופה כבר הופיעו כפתורי ניווט קדימה ואחורה בהיסטוריה, המושג "דף בית" שמוביל לדף שנבחר על־ידי המשתמש כנקודת מוצא לגלישה ברשת, סימניות/מועדפים וכדומה.

שנים לאחר מכן, עם צמיחתה של רשת האינטרנט והשיפורים הרבים בכוח המחשוב השתנתה גם התנהגותם של משתמשי הרשת, ובמקום לגשת לדף בודד הם התחילו לפתוח מספר דפים במקביל, והשלב האבולוציוני הבא היה התווספותן של הלשוניות (או כרטיסיות, או טאבים, כפי שבוודאי הבנתם אין הסכמה ברורה על המושגים והמונחים). הלשוניות הופיעו בהתחלה בדפדפני נישה דוגמת נטקפטור, ובהמשך הגיעו לדפדפנים נפוצים יותר דוגמת אופרה ומוזילה. דפדפן אינטרנט אקספלורר באותה תקופה היה הנפוץ ביותר עם גרסאות 5.5 ו־6, והיה נראה שמפתחיו מסרבים להאמין שהאופנה החדשה תתפוס, עד שלבסוף הופיעו גם בו לשוניות, בהתחלה כסרגל כלים נלווה ולראשונה כחלק מהדפדפן כשיצא אינטרנט אקספלורר 7, אם כי עברו עוד מספר שנים עד שאפשר היה להשוות את היכולות של תכונה זו לדפדפנים אחרים שהקדימו לאמץ את ממשקי הלשוניות.

כשגוגל כרום הגיח לאוויר העולם כבר כל הדפדפנים כללו תמיכה בלשוניות, מראה סרגל הניווט בניהם היה די אחיד, ולגוגל, כחדשים בשוק הדפדפנים הייתה אפשרות יקרה מפז לנסות לחדש בתחום מבלי שמשתמשים ותיקים יתלוננו שהם מנסים לשנות להם הרגלים קודמים. כשגוגל עבדו על פיתוח הדפדפן שלהם לא זאת בלבד שהייתה להם האפשרות לשכור אנשים שעבדו בעברם על פיתוחים של דפדפנים אחרים, והאפשרות לעקוב מקרוב (וגם מבפנים, כאשר מדובר בדפדפנים שמפותחים בשקיפות מלאה לציבור, כמו במקרה של פיירפוקס), אלא גם האפשרות לממש שינויים שאצל האחרים היו קיימים ברמת אב טיפוס בלבד וטרם שולבו במוצרים עצמם.

גוגל ביצעו את השינוי המיוחל שלקח לדפדפנים האחרים זמן מה לממש בעצמם. גוגל הציגו לקהל דפדפן ששם את הגלישה במרכז ומצמצם למינימום את הממשק שמסביב, ובכך עוזר למשתמש למקד את המשתמש באתר עצמו כאשר מהממשק המשתמש הוסרו לחלוטין אלמנטים רבים לרבות שורת התפריטים, תיבת החיפוש ועוד. למרות זאת, נשאר דמיון ניכר לעין בין המראה של גוגל כרום לזה של שאר הדפדפנים מהתקופה – לשוניות, שורת כתובת, כפתורי ניווט וכדומה; אף־אחד לא האשים את גוגל בהעתקת אלמנטים מהמראה של דפדפנים אחרים פשוט כי מדובר ברכיבי הממשק שהורגלנו אליהם והשתמשנו בהם בקביעות. עברו מספר שנים מאז, והמראה של גוגל כרום לא השתנה באופן ניכר לעין.

Google Chrome 1 UI taken from Google Chrome comic book
תרשים הממשק של גוגל כרום כפי שהוצג לראשונה בחוברת הקומיקס של גוגל.

דפדפנים אחרים לא קפאו על שמריהם בשנים שעברו מאז, וכל אחד מהם השקיע מאמצים רבים בפיתוח של תכונות חדשות בממשק הדפדפן ולעתים קרובות גם אימוץ של תכונות שהופיעו בצורה זו או אחרת בדפדפנים אחרים. אני מתייחס ברשומה זו לתכונות הקשורות לממשק המשתמש אבל חשוב לזכור כי הדפדפנים הם לא רק המעטפת אלא גם המנוע שאחראי להצגת התכנים, ובשנים האחרונות המנועים של כל הדפדפנים עברו שדרוגים משמעותיים.

למשל שורת הכתובת, שבעבר הופיעו בה כתובות קודמות שהמשתמש ביקר בהן כעת הפכו לחכמות יותר; גוגל למשל נוהגים לשלב בהן בכרום תוצאות חיפוש, בעוד בפיירפוקס ניתן דגש להיסטורית הגלישה של המשתמש ולסימניות. דפי הפתיחה הפכו להיות מותאמים יותר למשתמש ומציגים את האתרים המועדפים על המשתמש, וכדומה. באופן דומה לשינויי הממשק ביישומים אחרים, דוגמת סרגלי הכלים של Microsoft Office בגרסאותיו האחרונות, שינוי אופן השימוש בסביבות עבודה מובילות בלינוקס דוגמת Gnome ו־KDE, כיום מקובל לתת דגש רב יותר על הפעולות שנמצאות בשימוש תדיר, ולהצניע כפתורים ופעולות שהמשתמש אינו נוהג להשתמש בהן.

לאחר הקדמה ארוכה זו, כאן אנחנו מגיעים חזרה להווה, ואל השינויים שרציתי להתייחס אליהם בקשר לגרסה החדשה של פיירפוקס.

אחידות – בראש ובראשונה המראה החדש של פיירפוקס נועד לייצר אחידות בין הגרסאות השונות של הדפדפן. כיום ישנן גרסאות של הדפדפן למחשבים, לטלפונים חכמים מבוססי אנדרואיד וגם למערכת ההפעלה שמוזילה עמלים כרגע על הפיתוח שלה, Firefox OS. כמו כן, במחשבים אישיים הדפדפן זמין לשלוש פלטפורמות שונות, ווינדוס, מקינטוש ולינוקס, והמראה בניהן לא תמיד היה זהה. המראה החדש של פיירפוקס מופיע כעת לראשונה במחשבים האישיים, אבל אפשר היה להבחין במוטיבים שונים ממנו בגרסה לאנדרואיד מזה זמן מה, כך שמדובר כעת באיחוד המראה של הדפדפן והפונקציונליות שלו בין סביבות עבודה שונות. במקור תוכן גם עיצוב ממשק דומה עבור ממשק המטרו של ווינדוס 8, אבל לאחרונה הוחלט להקפיא את העבודה עליו עקב היעדר דרישה לו מצד קהל המשתמשים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

לשוניות חלקות – בראשית ימיהן, שורת לשוניות בדפדפנים הייתה דומות בצורה ויזואלית לשורת כפתורים כאשר כל כפתור מעביר לדף הנבחר. בהמשך הן קיבלו מראה שמזכיר במקצת מראה תלת ממדי כאשר האתר הפעיל היה מופיע בצורה מובלטת יותר משאר האתרים. בגרסה החדשה של פיירפוקס הלשוניות זכו למראה חלק ונעים לעין.

המראה החדש של פיירפוקס במחשב האישי

שורת התפריטים מפנה את מקומה – שורת התפריטים היא שריד מתקופה בה ממשקי משתמש כללו עשרות פריטים מוסתרים בתפריטים. נהוג היה לקבץ פריטים דומים בתפריט אחד, כך שלמשל הפעולות של פתיחה ושמירת קבצים היו מופיעות תחת תפריט "קובץ", ופעולות גזירה והדבקה של טקסט בתפריט "עריכה", אבל עם הזמן נוספו לתפריטים פעולות שלא ברור למה הן מוקמו באותם המקומות כמו פעולת ההדפסה בתפריט "קובץ" למרות שלכאורה לא מדובר כאן בפעולה שקשורה ישירות למערכת הקבצים, ומוסכמות מוזרות יותר כמו תפריט "כלים" שכלל אוסף לא ברור של פעולות בניהן האפשרות לגשת להגדרות היישום (כלים ← אפשרויות), בעוד במערכות הפעלה אחרות אותו פריט הגדרות הסתתר בכלל בתפריט עריכה (עריכה ← העדפות). בגרסה זו הוגדר כי תפריטי הכלים לא יופיעו כלל, אבל אל דאגה, הם עדיין קיימים ונגישים בלחיצה על המקש Alt במקלדת ובקיצורי מקשים דומים.

תפריט מאוחד חדש – ההחלטה להעלים את שורת התפריטים לא חדשה, ולמעשה בסביבות עבודה מסוימות התפריטים מוסתרים כבר מזה זמן מה. את התפריטים החליף כפתור כתוב עם הכיתוב Firefox שהיה מופיע גם בצבעים שונים בהתאם לגרסה שהופעלה ולמצב הגלישה הפרטי. בגרסה זו של פיירפוקס הוחלף התפריט הטקסטואלי בתפריט מאוחד חדש שכולל צלמיות גדולות וברורות לפעולות נפוצות נוספות.

Firefox 29 menu panel screenshot
לוח התפריט המאוחד בפיירפוקס 29

התאמה אישית של פקדי הממשק – רבים נוהגים להשוות את פיירפוקס לדפדפנים אחרים כפי שכתבתי בתחילתה של רשומה זו. אותם אנשים לעתים קרובות מתעלמים מיכולות ההתאמה האישית המגוונות של פיירפוקס, המאפשרות לשלוט באופן מיטבי במראה הדפדפן וגם בפונקציונליות הממשק שלו. בגרסה זו הוחלף מנגנון ההתאמה האישית של הממשק במסך התאמה אישית חדש, המאפשר למשתמשים להזיז כל אחד מהפקדים בממשק, ולראשונה גם לשלוט בפקדים שיופיעו בתפריט.

Firefox 29 customization screenshot
התאמה אישית של פקדי הדפדפן

יכולות ההתאמה האישית מאפשרות להזיז את הפקדים השונים בממשק ואף להסיר פריטים שלא נחוצים. למשל אנשים שלא מעוניינים בתיבת חיפוש יכולים להסיר אותה ללא חשש ולהמשיך לבצע את החיפושים דרך תיבת המיקום (שורת הכתובת). אנשים שמעוניינים להשתמש בדפדפן לצורכי תצוגה יכולים לבחור להסיר מהדפדפן את תיבת המיקום כמו גם את שאר הכפתורים בממשק ובכך להקשות על משתמשים מזדמנים לעבור לאתרים אחרים. למעשה, בזכות אפשרויות ההתאמה האישית בתפריט החדש ניתן אף למקם בתוכו פקדים שונים כרצונם, ואנשים מוכשרים שהתפריט כלל אינו נחוץ להם יכולים לבחור להסיר ממנו את כל הפקדים.

פיירפוקס עם מראה מותאם אישית
פיירפוקס עם מראה מותאם אישית

בר הרחבה – ללא ספק, הרחבות מאפשרות לשנות את מראה הדפדפן ואופן התפקוד שלו. המראה החדש שומר על קו עיצובי עם המראה של הדפדפן בסביבות אחרות, אבל לא נחסמת האפשרות לבצע בו שינויים ושיפורים הן באמצעות תפריטי היישום, העדפות נסתרות, ערכות נושא והרחבות. אנשים שלא אוהבים את המראה החדש של הדפדפן יכולים, למשל, לבחור להשתמש בהרחבה Classic Theme Restorer המתיימרת להחזיר לדפדפן את המראה השמרני והמרובע, או להתקין כל אחת מאלפי ערכות הנושא הזמינות באתר התוספות.

הלאה אל העתיד – המראה החדש של הדפדפן לא צפוי להשתנות באופן ניכר בגרסאות הבאות, אבל אין זה אומר שלא יבוצעו במראה הדפדפן בגרסאות הבאות. החל משילוב תכונות מדף הלשונית החדשה בדף הפתיחה, המשך העברת חלונות יישום ללשוניות (נסו להקליד בשורת הכתובת about:permissions או about:preferences כדי לצפות במימוש החלקי עוד היום), החלפת תפריטי ההקשר הטקסטואליים בתפריט נוח יותר לשימוש שניתן להתאמה אישית בדומה ללוח התפריט החדש, יכולות הטמעה משופרות ליישומי רשת שיוצגו במסכים משלהם ללא סרגלי הדפדפן זאת כדי להתאים את המראה והתפקוד שלהם ליישומים טבעיים במערכת, ועוד ועוד, השמיים הם הגבול.

כמובן, במוזילה המשתמשים הם במרכז העניינים, ויכולים להשפיע בצורה משמעותית על כיווני ההתפתחות העתידיים של הדפדפן. למעשה, ארגון מוזילה מתנהל בשקיפות, וכל אדם הרוצה בכך יכול לצפות במרבית הפעילות של מוזילה. קוד המקור של הגרסאות הבאות של היישומים השונים כבר זמין ברשת כקוד פתוח, דיווחי התקדמות במימוש של תכונות שונות זמין לכל דורש, וכל מי שמעריכים את העקרונות של מוזילה מוזמנים ומוזמנות להצטרף לקהילה הרחבה של מוזילה ולעזור לנו לעצב את העתיד.

16 תגובות בנושא “המראה החדש של פיירפוקס”

 1. ראיתי, ולא אהבתי את ביטול התפריטים. גם בדפדפנים האחרים, וגם בgnome החדש – המגמה של "אתם לא צריכים תפריטים מוגדרים מראש" – מאד מפריעה לי. נכון שאפשר "לשנות לבד", אבל מנסיוני – אני נשאר עם ברירות המחדש, או בוחר דפדפן אחר למשימה.

  1. תפריטים מפורטים זה משהו ארכאי, וכל סביבות העבודה מנסות למצוא דרך להפוך את פקדי השליטה על היישומים למשהו נוח יותר. נכון, משתמשים מתקדמים כמונו בטח מתבאסים מהשינויים הללו, אבל רצוי שתציע חלופות טובות ולא רק תשב במשבצת של השמרן שמעדיף שמראה היישומים שלו יישאר ארכאי לנצח… ☺

 2. בהחלט שינוי שאהבתי והתחלתי להתנסות בו. שינוי שדרוש לדעתי.

  עכשיו רק חסר את הדפדפן גם על מערכת ios.
  אני לא רואה שום סיבה למה כיום ניתן בכלל לחסום אפליקציית דפדפן דוגמת פיירפוקס כשהשוק הזה יחסית די מפוצץ בכאלה. בהחלט הגיע הזמן לעוד ניסיון – שהפעם יצליח ובגדול.
  זה הדבר הבאמת יחיד שחסר כרגע לאייפון\אייפד\אייפוד להרבה משתמשים. פשוט אין יכולת בחירה.

 3. אחד הדברים שתמיד אהבתי ב-FF זה התוספים ובאיחוד את התוסף של Tree Style TAB שמאפשר לנצל את שטח המסך בצורה טובה יותר ולשמור על הסדר והקר בגלישה (לדעתי) , חבל שהם לא מאמצים את הקוד של התוסף הזה לקוד הבסיס של הדפדפן.

  1. נראה שההרחבה הזו עושה שני דברים עיקריים (ותקן אותי אם אני טועה):

   • העברת שורת הלשוניות לסרגל צדי.
   • יצירת היררכיה ברשימת הלשוניות.

   בעוד שקשה לי להאמין שרעיון ההיררכיה יש לו סיכוי להיכנס לקוד הדפדפן, דווקא על העברת לשוניות לצד יכול להיות רעיון מעניין ובר מימוש. לא בהכרח כזה שיהיה מופעל לכולם, כי יש הגיון רב לפרוס את הלשוניות לאורך הדפדפן ולא לרוחב, אבל יש סיכוי שמשהו דומה ייכנס בעתיד בדומה לממשק הלשוניות הנוכחי במכשירים ניידים.

   1. די נכון,
    אני דווקא חושב שההיררכיה מאוד עוזרת, אתה יכול "לקפל" עץ מסויים כשאתה לא צריך אותו באותו זמן (די מזכיר את Tab Group באופרה), לי אישית זה מאוד עוזר.

 4. היי תומר!
  פעם ראשונה שאני מבקר בבלוג שלך (מודה ומתוודה שהופנתי מלינמגזין!) נראה נהדר!

  כל הסקירות של הגרסא החדשה של פיירפוקס התלהבלו מהמראה החדש, וכן המראהב בהחלט השתפר.
  אבל אותי מה שבאמת מעניין זה האם גם הביצועים השתפרו?

  שנים פיירפוקס היה הדפדפן האהוב עליי, ואז גוגל צצו עם כרום, וכל עולמי התהפך, עברתי לדפדפן של גוגל.

  מאז אני מאוד מתקשה לחזור אחרונה, וניסיתי לא פעם, מדיי פעם כרום נשבר או סירב לבצע פעולה כזאת או אחרת והייתי שב לפייירפורס, מעדכן גרסאות ובודק את המשימה שלשמה פתחתי את הדפדפן, עובד קצת בו, אבל בסוף חוזר אל כרום כי הוא פשוט מהיר יותר.

  ככה זה בכל המחשבים שלי – בווינדוס בבית, ובאובונטו בעבודה.

  וזה מאוד מצער אותי, כי הדפדפן של מוזילה הוא מעולה ואני כן מעדיף לנסות להתרחק קצת מגוגל – הם קצת השתלטו על חיינו לאחרונה 😀

  אבל עדיין כרום יותר מהיר ב:
  פתיחת טאבים חדשים
  טעינת עמודים (זאת טענה שאני מבסס אותה בערך על כלום, זאת רק הרגשה)
  והאומניבוקס – חיפוש דרך התיבת כתובות ושילוב מנועי החיפוש באתרים השונים בקלות ובמהירות – ולרוב ללא התערבות ידנית מצד המשתמש.

 5. פקודת הדפסה בתפריט קובץ, קיימת מסיבות הסטוריות. עוד באדיטור של דוס לפני 20 שנה, הPrint היה תחת File. וזה מהסיבה הפשוטה, שכשאתה מרוצה לבצע הדפסה, אתה בעצם שולח את הקובץ למדפסת. (תרגום של הפקודה COPY משורת הפקודה) אתה לא מצפה שזה ישתנה פתאום רק בגלל שלא מדובר בקובץ שאתה שולח למדפסת… או שבעצם – אם חושבים על זה לעומק – אתה כן שולח קובץ למדפסת 🙂

  1. ברור, ברור. התפריטים גם טקסטואליים כי בימיהם הראשוניים לא היה ניתן למקם סמלים גרפיים על המסך או שהיה מאד מסובך לעשות זאת. בהמשך הופיעה על המסך שורת סמלים, אבל התפריטים הטקסטואליים נשארו שם כמעט ללא שינוי. נוצרה עם הזמן מוסכמה לגבי התוכן והמראה שלהם, שהייתה מתאימה אולי ללפני 30 שנה, אבל היום כבר כלל אינה נחוצה, הרבה בזכות הופעתם של תפריטי הקשר שמונחים על העצם בו בוחרים ולא ברמת המסמך כולו, תפריטים מקוצרים שלא מבזבזים שטח מסך נרחב (חשוב מאד במכשירים בעלי גודל מסך מוגבל!), וכדומה.

   הקבצים והמסמכים במחשב הם מטפורה שנועדה לדמות למשתמש את העולם האמתי. כיום מעטים הם האנשים שמכירים את משמעות המונחים הללו בהקשרים המקוריים, ולכן אפשר לשקול את ההפסקה בשימוש בהם במחשב לטובת מושגים מופשטים יותר שמתאימים לקהל נרחב יותר, כמו למשל "שטח כתיבה" במעבד התמלילים המועדף עליך במקום להיות נאמנים למטפורת המסמכים. אם תשים לב, כאשר אתה פותח את מעבד התמלילים המועדף עליך, כבררת מחדל הוא מציג לך את המסמך בתצוגת הדפסה, למרות שקיים סיכוי גדול שלעולם לא תרצה להדפיס את המסמך כדי להפיק עותק פיזי שלו. ולכן, אולי הגיע הזמן לוותר על כל אותם ההרגלים הישנים לטובת מראה נקי יותר…

  2. אגב, באינטרנט אקספלורר הוחלף התפריט המסורתי בשלושה תפריטים כדלקמן:
   א. "דף", שמחזיק את הפעולות שקשורות בדף הנוכחי (שמירה, הדפסה, הגדלה וכדומה)
   ב. "בטיחות" דברים שמגבירים או מנמיכים את אבטחת הדפדפן (אקטיב איקס, גלישה פרטית וכדומה)
   ג. "כלים" כל מה שלא נכנס בשתי הקטגוריות הקודמות.

   לכאורה יש פה חידוש מרענן משורת התפריטים הוותיקה של קובץ-עריכה-כלים-עזרה, אבל השינוי כאן אינו מאד משמעותי, והזזת התפריטים לסרגלי הכלים גוזלת הרבה שטח מסך יקר. ישנו תפריט מאוחד כמו בכרום (גלגל שינייים בפינה העליונה של המסך), אבל הוא לא ניתן להתאמה אישית בדומה למצב הקיים בפיירפוקס.

 6. תודה על Classic Theme Restorer ! חלק מהאפשרויות בגרסה החדשה כמו הלשוניות העגולות והעלמת כפתור הפיירפוקס עשו את הדפדפן העתק של כרום וזה עלה לי על העצבים:( ולא אני לא שמרנית ומרובעת, נוח לי עם התפריטים המיושנים וחבל לפזר עכשיו כל אפשרות במקום אחר, לא?

  1. קודם כל, צריך לזכור שהתפריטים הישנים לא הוסרו מהדפדפן והם עדיין נגישים בלחיצה על כפתור Alt במקלדת או כאשר מורים לדפדפן להציג את שורת התפריטים דרך מסך ההתאמה האישית. שנית, למה לטענתך התפריט הבודד "מפזר את כל האפשרויות"? הרי עצם היותו מסך תפריט בודד מאפשר לו לרכז פריטים מכלל התפריטים למקום אחד, ואלו שלא נמצאים בו ככל הנראה נגישים בדרכים אחרות, כמו למשל מתפריטי ההקשר.

 7. אני שמרנית,מודה,ואני בבעיה.
  אני חייבת את שורת התפריטים למעלה,כי מבחינתי זה לא לשבור את רצף העבודה.
  יש מצבים שאני עושה העתק הדבק משם בגלל שבאתרים מסויימים אי אפשר לעשות הדבקה דרך קליק ימני.
  ה-דבר שהכי הכי אני חוששת לאבד הוא את סרגל הצד (דרך תצוגה) עם כל הסימניות שלי.
  הוא פתוח אצלי כל הזמן.יש לי שם המון תיקיות וסידרתי אותן לפי א'ב' כך שאני "רצה" תוך כדי עבודה משם ללשונית
  חדשה כדי לבדוק דברים מסויימים.
  עד שלא אדע שזה קיים בגירסה החדשה,לא אחליף את הגירסא הנוכחית שאני משתמשת בה.
  זה דבר שלא קיים בכרום.היתה תקופה שהפיירפוקס האהוב עלי משום מה לא פעל כמו שצריך והתקנתי גם את הכרום.
  שם אין בכלל את האפשרות הזאת.כך שכל פעם שרציתי לעבור לדקה או שתיים ללשונית אחרת לעיון,
  נאלצתי ללחוץ על הכפתור ההוא בצד,לסמן את הסימניות ושם לערוך את החיפוש.
  מבחינתי – זה יוצר עבודה כפולה ומכופלת.
  תומר,תוכל בבקשה לספר לי שזה עוד קיים בגירסאות החדשות?
  כי אם לא,אני נשארת בישנה שלי. 31.7 נדמה לי.
  תודה על המאמר המאלף,אתה מסביר דברים נפלא וברור.
  יום נפלא !

  1. אני חייבת את שורת התפריטים למעלה,כי מבחינתי זה לא לשבור את רצף העבודה.

   הצגת שורת התפריט באופן זמני: לחיצה על המקש Alt במקלדת מציגה את שורת התפריט. לחיצה על Alt בצירוף האות המסומנת בקו תחתי פותחת מיידית את אותו התפריט.

   הצגת שורת התפריט באופן קבוע: תפריט ← התאמה אישית ← הצגה והסתרה של סרגלי כלים ← ✔ שורת תפריט

   חשוב לזכור שהסיבה לכך ששורת התפריט אינה מוצגת באופן קבוע היא כדי לחסוך שטח נדל״ן יקר במסך, ולהשתמש בשטח זה כדי להציג יותר תוכן, ולכן לדעתי כדאי להתרגל לעבודה עם התפריט החדש או לקיצורי המקשים.

   לגבי עדכון הגרסה, בבקשה קחי בחשבון כי הרשומה הנ״ל מתייחסת לשינויים שנכנסו בגרסה מוקדמת יותר מזו בה את משתמשת, כלומר אין שום סיבה שלא לשדרג לגרסה החדשה.

השאר תגובה